Skip to content Skip to navigation

Sera Isıtma Sistemi

19/06/2015 - 12:16

Bu projede sıcaklığın 0ºC'ye yaklaştığı bölgelerde seralardaki ısıtma sistemleri otomatik olarak çalışacak, gizli buzlanma olan yollarda buzlanma işareti levhalar ışıklandırılarak sürücüler uyarılacaktır.

Giriş

Bu projede sıcaklığın 0ºC'ye yaklaştığı bölgelerde seralardaki ısıtma sistemleri otomatik olarak çalışacak, gizli buzlanma olan yollarda buzlanma işareti levhalar ışıklandırılarak sürücüler uyarılacak böylece seracılık yapılan yerlerde donun ürünlere zarar vermesi ve gizli buzlanma olan yollarda sürücüleri uyararak kazaların engellenmesi sağlanabilecektir.

Amacı

Bu projede seracılık yapılan yerlerde donun ürünlere zarar vermesinin, gizli buzlanma olan yollarda sürücüleri uyararak kazaların engellenmesi amaçlanmaktadır.

Yöntem

Üzerindeki ısı algılayıcı sayesinde ortam ısısını algılayarak ısıtma sistemini çalıştırır.

Sonuç ve Tartışma

Isıtma sistemi çalıştırarak don olayı engellendi.

Kaynaklar

www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

Ekip Tanıtımı

Muğla Fethiye Çamköy Ortaokulu

Berat GÜÇLÜ

Yaşar ARIKAN

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.