Skip to content Skip to navigation

Sersu

20/06/2015 - 20:14

Sera içine yerleştirdiğimiz ısı algılayıcı sera ortamındaki ısı miktarını ölçecek. Yazılımda belirtilen miktara ulaştığında otomatik sulama sistemi devreye girecektir. Böylece bitkilerin su ihtiyacı karşılanabilecek ve kuruma ve verimsizlik olaylarının önüne geçilmiş olunacaktır.

Giriş

Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından biri Seracılıktır. Seralarda kışın soğuk nedeni ile don tehlikesi ihtimali yaşanırken yazın ise aşırı sıcaklardan dolayı bitkilerin kuruma ihtimali görülebilmektedir. Bu durumdan yola çıkarak ''SERSU'' projesini gerçekleştirdik.

Amacı

Seralarda meydana gelen aşırı sıcaklıkların bitkileri kurutmasının önüne geçmek.

Yöntem

Öncelikle bir sera modeli oluşturduk. İşlemci kartına ısı algılayıcı motor devresi bağladık. Yazılım ile analog olarak ısı değeri yükledik. Sera içine yerleştirdiğimiz ısı algılayıcı sera ortamındaki ısı miktarını ölçecek ve yazılımda belirtilen miktara ulaştığında otomatik sulama sistemi devreye girmektedir. Sulama sisteminde damlama yöntemini kullandık.

Sonuç ve Tartışma

Bu proje ile bitkilerin su ihtiyacı karşılanabilecek ve kuruma ve verimsizlik olaylarının önüne geçilmiş olunmaktadır.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Çalışması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı )

Projeyi Hazırlayanlar :

Elvin ŞAHİN

Beyza KARACA

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.