Skip to content Skip to navigation

Süper Robot

20/06/2015 - 20:24

Süper robotumuz hareket ediyor, dönüyor, ses- ısı – ışık ve mesafe algılıyor. Çizgi takip edebiliyor. Bu robotumuzu özellikle deprem olaylarında arama – kurtarma çalışmalarında kullanmayı amaçlıyoruz.

Giriş

Robotumuz ise küçük araba ve böcek arası bir aygıttı. Biz de hayallerimizi gerçekleştirmek için hayalimdeki robotu yaptık. Süper robotumuz hareket ediyor, dönüyor, ses- ısı – ışık ve mesafe algılıyor. Çizgi takip edebiliyor. Bu robotumuzu özellikle deprem olaylarında arama – kurtarma çalışmalarında kullanmayı amaçlıyoruz.

Amacı

Hareket edebilen, dönebilen, ısı – ışık – mesafe – çizgi algılayabilen yetenekli bir robot yaparak insanlığın hizmetine sunabilmeyi hedefledik.

Yöntem

Tübitak Robotik Bilim Etkinliği projesine katılacağımız öğretmenlerimiz tarafından söylendiğinde gözümüzün önüne çizgi filmlerdeki gibi kocaman robotlar geldi. Robotumuz ise küçük araba ve böcek arası bir aygıttı. Biz de hayallerimizi gerçekleştirmek için hayalimdeki robotu yaptık. Öncelikle robot maketimiz hazırladık. İşlemci kartına dokunma algılayıcı, ışık algılayıcı, ısı algılayıcı, zil sensörü, ses kaydedici ve ledler bağladık. Yazılım ile önüne engel çıktığında yön değiştirebilen, çevre sesi kaydedebilen, robotumuzu oluşturduk.

Sonuç ve Tartışma

Bu projemiz ile robotumuzu özellikle deprem olaylarında arama – kurtarma çalışmalarında kullanmak istiyoruz.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Altay Batuhan ERCİYAS

Seda UÇBEY

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.