Skip to content Skip to navigation

Terziye Yardım

26/06/2015 - 00:14

Robotumuzun altına mıknatıs yerleştirerek döngü halinde hareket etmesini sağladık. Bu şekilde yere dökülen iğneleri biz uğraşmadan robotumuz toplayacaktır.

Giriş

Robotumuza mesafe algılayıcısı ve siren yerleştirdik.  Bu şekilde etrafa çarpmadan hareket edecek ve iğnelerimizi toplayacaktır. Olduğu yerde dönme hareketi yaptığı için etrafa dağılan iğnelerimizi toplayacaktır.

Amacı

Robotumuz sayesinde yere dökülen iğneleri robot sayesinde toplamak.

Yöntem

Mesafe algılayıcı yerleştirerek duvarlara çarpmadan hareket etmesini sağladık. İleri gidip olduğu yerde dönerek iğneleri toplamayı sağladık.

Sonuç ve Tartışma

Robotumuz ile yere dökülen iğnelerimizi toplayabildik.

Kaynaklar

www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

 

Ekip Tanıtımı

Fatma YILDIRIM

Melek ASLAN

TEKEL TAŞOLUK İMAM HATİP ORTAOKULU - MUŞ -

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.