Skip to content Skip to navigation

Trafik Güvenliği

20/06/2015 - 20:54

Oluşturduğumuz sistem ile uyuyakalma ya da dikkatsizlik sonucu şerit ihlali yapılırsa beyaz çizgiyi algılayan araç siren çalmaya başlıyor ve sürücüyü uyarıyor. Aynı zamanda yolda ilerleyen araç önünde bir engelle karşılaştığında sürüşü durduruyor, böylece olası kazaların önüne geçiliyor.

Giriş

Ülkemizde her gün yaklaşık 600 ve her saat 27 trafik kazası oluyor. Bu kazalarda günde 5-20 kişi ölüyor, 200 kadar kişi de yaralanıyor. Ortalama her yıl 5-6 bin kişi ölmekte ve 100-200 bin kişi de yaralanmaktadır.
Trafik kazalarının oluşmasının en önemli etmeni insandır. İnsanların uykusuz araç kullanmaları ve aşırı hız yapmaları en önemli kaza sebepleridir. Bu proje ile uyuyakalma ya da dikkatsizlik sonucu oluşabilecek kazalara engel olmak istemekteyiz.

Amacı

Aşırı hız, uykusuzluk ve dikkatsizlik nedeniyle meydana gelen kazaların önüne geçebilmek için çizgi algılayıcı ve mesafe algılayıcıyı kullanarak şoförü sesli uyaran bir sistem kurmayı amaçladık.

Yöntem

Öncelikle bir yol modeli ve robotumuzla bir araç oluşturduk. İşlemci kartına mesafe algılayıcı, dokunma algılayıcı, çizgi algılayıcı ,siren ve ledler bağladık. Yazılım ile otomobilin yoldan çıkmamasını, analog olarak mesafe değeri girerek durmasını sağlamayı, yanan ledler ile karanlıkta görünebilmeyi gerçekleştiridik. Aracın yoldan çıkması durumunda siren çalarak sürücüyü uyarmasını sağladık. İki araç birbirini takip ederken bu yazılımları ikisine de uyguladık.

Sonuç ve Tartışma

Yapılan araştırmalar sonucu trafik kazalarının en önemli etmeni insandır. Bu proje ile muhtemel kazalardan sonra değil öncesinde güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Çalışması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Neşe ADAMAK

Pınar KAZIK

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.