Skip to content Skip to navigation

Yüksekten Korkan Robot

01/07/2015 - 18:32

20 cmden fazla yükseklikten korkan ve ses kontrol kartına kaydedilmiş "çok yüksek" sesini çalan robot

Giriş

Mesafe algılayıcının yükseklik ölçer olarak kullanılmasının projelere esneklik sağlamasının vurgulanması.

Amacı

Projenin amacı, keşif amaçlı kullanılacak bir robotun yüksek bir yerden düşmesini önlemek, aynı zamanda da yüksekliğe karşı uyarmak.

Yöntem

Yere doğru bakan bir mesafe algılayıcı sürekli yüksekliği kontrol etmektedir. Yükseklik 20 cmden alçak olduğunda mavi ışık yanmaktadır ve obotun güvende olduğunu belirtmektedir. Yükseklik 20cmden fazla olduğunda, kayıttaki "çok yüksek" sesini çalar.

Sonuç ve Tartışma

Yüksek hızlarda keşif yapan bir robotun ani yükseklik değişimlerinde zamanında tepki vermesi için birden fazla mesafe algılayıcıya ihtiyaç olabilir. Bu konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:
Beyda Sılkim
Hayrunisa Polat
Mehmet Ardil
Bertan Erdenci

Danışman Öğretmen: Erhan DADAY

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.