Skip to content Skip to navigation

Zil Sesinden Sonra Mesajınızı Bırakınız

19/06/2015 - 15:51

Eve geldiniz ve evde kimse yok, önemli bir haber iletmeniz gerek ve kendisine ulaşamıyorsunuz, beklemek mi istersiniz; yoksa sesli mesaj bırakmak mı?

Giriş

Bir haber aldınız, acil iletilmesi gerek yanınzda iletişim cihazı yok ya da ulaşmak istediğiniz kişiye ulaşamıyorsunuz. Elinizde bir çözüm yok, özellikle kargo firmaları bu sorunu çok fazla yaşamaktadır. Kapıda ulaştırmak istedikleri eşya ellerinde kalır ve kapıya bir kağıt asarlar. Kağıdın da sağlam kalması için umut ederler.

Amacı

İletişim bazı durumlarda, bu çağda bile yetersiz kaldığında, iletişimin devamlılığını sağlamak.

Yöntem

İşlemci kartına, dokunma algılayıcı sensöre zil bağlandı. Zile üç kez basıldığında devreye önceden kaydedilmiş ses kaydı, arkasından ses kaydedecek sensör devreye girdi.

Sonuç ve Tartışma

Zile üç kere basılınca kaydedilen ses 'mesajınızı bırakın' dedi, bip sesinden sonra da zile basan kişinin sesi kaydedildi.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Ekip Tanıtımı

Proje Sorumluları: Ekrem SAYA (Bilişim Tek. Öğrt.) ve Çağdaş TÜLÜ (Fen ve Tek. Öğrt.)

Proje Hazırlayan: Kardelen TÖRUZ

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.