Skip to content Skip to navigation

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi Rotası

Dr. Bülent Gözcelioğlu
28/03/2016 - 11:01

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi kapsamında ilk olarak 28 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Antarktik Antlaşmalar Sistemi (ATS) hakkında hukuki bilgiler, Antarktika’daki zorlayıcı çevre koşullarında davranış ilkeleri, sağlık önlemleri ve temel ilkyardım bilgisi konularında eğitim alacağız.

Ertesi gün yani 29 Mart’ta İstanbul’dan ayrılarak uçakla Arjantin’in başkenti Buenos Aires’se gideceğiz. Burada, Antarktika Antlaşması Sekreteryası’nı ziyaret edip görüş alışverişi yapacağız. Daha sonra Antarktika iklimine uyum sağlayabilmek için Güney Amerika’nın en ucundaki şehir olan Ushuaia’ya uçacağız.

Ushuaia’da iki gün kaldıktan sonra 2 Nisan’da şehirle aynı adı taşıyan buzkıran gemisi ile Antarktika’ya doğru deniz yolculuğuna başlayacağız. 85 metrelik bu araştırma gemisiyle ilk olarak Antarktika’daki araştırma üslerinin çoğunluğunun bulunduğu Peninsula’ya ulaşmayı planlıyoruz. Ukrayna’nın araştırma üssü de bu bölgede yer alıyor. Antarktika Bilim Seferi boyunca çoğunlukla bu bölge ve çevresinde araştırmalar yapacağız.

Ekibimiz farklı bilim dallarında uzmanlaşmış araştırmacılardan oluşuyor. Bu sayede gezi kapsamında buzullar, okyanus, çevre kirliliği ve iklim değişikliği, deniz canlıları, biyoçeşitlilik gibi farklı alanlarda araştırmalar yapmayı planlıyoruz.

Yaklaşık 15 gün Beyaz Kıta'da kaldıktan sonra uzun bir gemi yolculuğuyla Arjantin’in Mar del Plata şehrine ulaşacağız. Daha sonra Buenos Aires üzerinden Türkiye’ye döneceğiz.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.