Skip to content Skip to navigation

2018 Bilim Olimpiyatları Başvuruları İçin Son Gün 24 Nisan

Bilim Genç
19/04/2018 - 10:22

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor. Başvurular, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce http://tubitak.istanbul.edu.tr/ adresinden yapılıyor.

23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı, Türkiye ve KKTC’deki 27 sınav merkezinde 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Gençlerin temel bilim alanlarında araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla bu yıl 26.’sı düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları’na liselerin hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri fizik, kimya, biyoloji, matematik ve bilgisayar; ortaokul 8. sınıf öğrencileri ise fizik, kimya ve biyoloji alanlarında katılabiliyor. Matematik ve bilgisayar alanlarında sınava katılmak isteyen ortaokul 8. sınıf öğrencileri ise Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları'na başvurabiliyor.

İki aşamalı gerçekleştirilen Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler ikinci aşama sınavına davet edilecek. Öğrenciler ikinci aşama sınavına alanlarında uzman akademisyenler tarafından eğitilecekleri yaz okulu etkinliği ile hazırlanacak.

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları’na ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabiliyor. Gençlerin matematik ve bilgisayar alanlarındaki ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları’na bu yıl ilk kez bilgisayar alanı da eklendi.

26. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın

 

Başvuru İletişim Bilgileri

Telefon: +90 212 44 000 00 (Dahili: 14077 ya da 11079)

Faks: +90 212 44 000 45

E-posta: tubitaksinav@istanbul.edu.tr

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

“Makineler insanların zekâlarını kullanarak yaptıkları işleri benzer şekilde yerine getirebilir mi?” sorusuyla başlayan yapay zekâ çalışmaları 1950’lerden beri popülerliğini artırarak devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.