Skip to content Skip to navigation

2020 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği Başvuruları Başladı

Bilim Genç
06/02/2020 - 18:24

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek. Tüm gökbilim meraklılarına açık olan şenlik 20-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

Işık kirliliğinden uzak, 2000 metre yükseklikteki Antalya Saklıkent’te gerçekleştirilen gökbilim şenliğinde katılımcılar uzman gökbilimcilerin eşliğinde, teleskoplarla gökyüzünü daha yakından tanıma fırsatı bulabiliyor. Dört gün üç gece boyunca çadırlarda konaklayan katılımcılar doğa ile iç içe bir şekilde gece gökyüzünün derinliklerine dalabiliyor. Gündüz saatlerinde ise yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelerden gelen uzmanlar tarafından sunulan popüler bilim konularındaki seminerleri dinleyebiliyor ve onlarla sohbet edebiliyorlar. Şenlikte ayrıca farklı atölye çalışmaları, sportif etkinlikler ve yarışmalar düzenleniyor.

Başvuru, katılımcıların seçimi ve şenlikle ilgili merak ettiğiniz diğer konular hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.