Skip to content Skip to navigation

3 Dakikada Doktora Tezini Anlat

Dr. Zeynep Bilgici
30/06/2016 - 16:57

Gebze Teknik Üniversitesi tarafından her yıl gerçekleştirilmesi planlanan “3 Dakikada Doktora Tezini Anlat” yarışmasının ikincisi bu yıl 28 Eylül 2016 tarihinde düzenleniyor.  

Doktora öğrencilerinin katıldığı yarışmada öğrenciler tezleri kapsamında hazırladıkları projelerini, bu projelerin uygulanabilirliğini ve bilim dünyasına katacağı yenilikleri anlatıyor. Ancak yarışmanın kuralları gereği çalışmanın o konuda uzman olmayan kişilere 3 dakikalık bir sunumla anlatılması gerekiyor. Dahası sunumlarda sadece tek bir yansı kullanılmasına müsaade ediliyor. Üstelik bu yansının da animasyonsuz olması gerekiyor. Bütün sunumlar üniversite tarafından belirlenen ve özellikle eğitim ve ticaret sektöründe tecrübesi olan bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Bu değerlendirmede, doktora çalışmalarının kapsam ve içerik yönünden özgünlüğünün ve öneminin yanı sıra yarışmadaki sunumun ilgi uyandırması ve anlaşılırlığı gibi özellikler de dikkate alınıyor. Yarışmada başarılı olan adaylar, elde ettikleri derecelere göre yurt içi veya yurt dışı bilimsel konferanslara katılım desteği almaya hak kazanıyor.

Geçtiğimiz yıl ilki hayli yoğun ilgiyle karşılanan etkinliğin ikincisi için kayıtlar başladı. Etkinlikle ilgili daha detaylı bilgiye ve başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BenimPenceremden etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Sosyal Bilimler

Herkes sözlü veya yazılı sınavlarda bir miktar kaygı yaşayabilir, bu doğal bir duygudur. Ancak sınav kaygısı bazen çok şiddetlidir ve bu durum sahip olduğumuz bilgileri etkili bir şekilde kullanmakta zorlanmamıza ve sınavdaki performansımızın düşmesine neden olabilir.

Sosyal Bilimler

Atalarımız “Söz uçar, yazı kalır” demiş. Bu yüzden de bildikleri ve bilinmesini istedikleri şeyleri yazıya geçirmişler.

Sosyal Bilimler

Kitaplarınızı raflara dizerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak Doç. Dr. Berk Canberk ile eğitimde yapay zekâ konusu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait Balkonumdan Manzaralar olarak belirlendi. 

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bu etkinliğimizde origami ile lale yapıyoruz. Öte yandan lalenin nereden geldiğini, kelimenin kökenini ve kültürümüzdeki yerini merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma yanlış bilimsel bilgilerin de internette yayıldığını gösteriyor.

Sosyal Bilimler

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, dünya çapında bir salgına dönüştü.