Skip to content Skip to navigation

31. Aritmetik Günleri İstanbul’da Başladı

Nurulhude Baykal
03/07/2019 - 16:02

Sayılar kuramı ile ilgili en önemli uluslararası organizasyonlarından biri olan Aritmetik Günleri (Journées Arithmétiques) bu yıl 1-5 Temmuz arasında İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenleniyor. İki yılda bir düzenlenen etkinliğe her seferinde bir Avrupa ülkesi ev sahipliği yapıyor.

Aritmetik Günleri; Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden bilim insanları tarafından düzenleniyor ve etkinliği destekleyen kurumlar arasında Türk Matematik Derneği de bulunuyor.

Otuzdan fazla ülkeden 195 katılımcının yer aldığı bu yılki etkinlikte Öklid’in Elemanları kitabını açıklamalı notlarla beraber Türkçeye çeviren Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz “Öklid ve Elemanlar” başlıklı bir konuşma yapacak. Öklid’in Elemanları kitabı ilk defa TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları tarafından tam metin olarak Türkçeye kazandırıldı.

Organizasyonun bilimsel komitelerinde sayılar kuramı alanında uluslararası düzeyde tanınmış isimler yer alıyor. Etkinlikte sunulan tüm bildirilerin özet metinleri etkinlik tamamlandıktan sonra organizasyona ait internet sayfasında yayınlanacak. Konferans ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işareti ile belirtilen rakam nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ormanda mantar toplayan cüceler, mantarları çiftliğe taşımak için cücelerden birini çiftliğe yollayarak Keloğlan’dan birkaç sepet...

Matematik

Yoshinosuke Hirakawa ve Hideki Matsumura adlı iki matematikçi sıradışı özelliklere sahip bir üçgen çiftinin türünün tek örneği olduğunu ispatladı.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikteki her cüce tam olarak dört cüceyle arkadaştır ve birbiriyle arkadaş olan herhangi iki cücenin tam olarak bir ortak arkadaşı vardır. Buna göre, çiftlikteki toplam cüce sayısının alabileceği en küçük değer kaçtır?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Nisan ayının şifrebilim sorusu yayında.

Matematik

Enrico Fermi öğrencilerine ve arkadaşlarına sık sık cevabının kesin olarak belirlenmesi zor olan sorular sorardı. İşte size böyle bir soru...