Skip to content Skip to navigation

31. Aritmetik Günleri İstanbul’da Başladı

Nurulhude Baykal
03/07/2019 - 16:02

Sayılar kuramı ile ilgili en önemli uluslararası organizasyonlarından biri olan Aritmetik Günleri (Journées Arithmétiques) bu yıl 1-5 Temmuz arasında İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenleniyor. İki yılda bir düzenlenen etkinliğe her seferinde bir Avrupa ülkesi ev sahipliği yapıyor.

Aritmetik Günleri; Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden bilim insanları tarafından düzenleniyor ve etkinliği destekleyen kurumlar arasında Türk Matematik Derneği de bulunuyor.

Otuzdan fazla ülkeden 195 katılımcının yer aldığı bu yılki etkinlikte Öklid’in Elemanları kitabını açıklamalı notlarla beraber Türkçeye çeviren Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz “Öklid ve Elemanlar” başlıklı bir konuşma yapacak. Öklid’in Elemanları kitabı ilk defa TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları tarafından tam metin olarak Türkçeye kazandırıldı.

Organizasyonun bilimsel komitelerinde sayılar kuramı alanında uluslararası düzeyde tanınmış isimler yer alıyor. Etkinlikte sunulan tüm bildirilerin özet metinleri etkinlik tamamlandıktan sonra organizasyona ait internet sayfasında yayınlanacak. Konferans ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Matematik

Aşağıda soru işareti ile gösterilen yerlere hangi harfler gelmelidir?

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Temmuz 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı

Matematik

Birbirine benzeyen 100 madenî paranın 4 tanesi sahtedir. Gerçek paraların ağırlıkları kendi aralarında ve sahte...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Temmuz 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Haziran 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı

Matematik

Aşağıda, okun üstündeki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu fonksiyonların çıktıları okun alt tarafındaki harfler oluyor. Buna göre...

Matematik

8 × 8’lik satranç tahtasının her birimkaresine birer sayı yazılmıştır. Her satır üzerinde en fazla 4 farklı sayı ve her sütun üzerinde en fazla...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Haziran 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Mayıs 2020 sorusunu doğru çözen 1 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işaretleri ile belirtilen rakamlar hangileridir?