Skip to content Skip to navigation

3D Yazıcılar Uzayda

Dr. Tuba Sarıgül
08/12/2014 - 12:14

NASA

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) ilk defa 3D baskı yöntemi ile bir obje -3D yazıcının parçalarından biri- üretildi. Bu teknolojinin gelecekteki uzun süreli uzay görevlerine önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

3D baskı teknolojisinin uzayda kullanılmasıyla ilgili baskı sürecinde açığa çıkabilecek zehirli gazların ve nanoparçacıkların uzay istasyonunun kapalı ortamından nasıl uzaklaştırılacağı gibi zorluklar söz konusuydu. Ağırlıksız ortamda kullanılmak üzere tasarlanan 3D yazıcı Eylül ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. ISS’deki 3D yazıcıda ısıtılan plastiğin üst üste katmanlar şeklinde bir araya gelmesiyle üç boyutlu objeler oluşturuluyor. 3D baskı yöntemiyle üretilen ilk objenin 2015’te Dünya’ya dönmesi planlanıyor. Yapılacak ayrıntılı analizler ile 3D baskı sürecinde katmanların birbirine nasıl tutunduğunun ve sürecin ağırlıksız ortamda Dünya’dakine benzer şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğinin incelenmesi amaçlanıyor.

NASA

Yaklaşık olarak bir mikrodalga fırının boyutlarında olan 3D yazıcı ile astronotlar istedikleri şekle sahip plastik nesneler üretebilecek. İhtiyaç duyulan araçların ya da değiştirilmesi gereken parçaların uzay aracının üzerinde üretilmesine imkân veren 3D baskı teknolojisinin, özellikle Mars yolculuğu gibi uzun süreli uzay görevlerinde yararlı olabileceği düşünülüyor.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.