Skip to content Skip to navigation

3D Yazıcılar Uzayda

Dr. Tuba Sarıgül
08/12/2014 - 12:14

NASA

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) ilk defa 3D baskı yöntemi ile bir obje -3D yazıcının parçalarından biri- üretildi. Bu teknolojinin gelecekteki uzun süreli uzay görevlerine önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

3D baskı teknolojisinin uzayda kullanılmasıyla ilgili baskı sürecinde açığa çıkabilecek zehirli gazların ve nanoparçacıkların uzay istasyonunun kapalı ortamından nasıl uzaklaştırılacağı gibi zorluklar söz konusuydu. Ağırlıksız ortamda kullanılmak üzere tasarlanan 3D yazıcı Eylül ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. ISS’deki 3D yazıcıda ısıtılan plastiğin üst üste katmanlar şeklinde bir araya gelmesiyle üç boyutlu objeler oluşturuluyor. 3D baskı yöntemiyle üretilen ilk objenin 2015’te Dünya’ya dönmesi planlanıyor. Yapılacak ayrıntılı analizler ile 3D baskı sürecinde katmanların birbirine nasıl tutunduğunun ve sürecin ağırlıksız ortamda Dünya’dakine benzer şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğinin incelenmesi amaçlanıyor.

NASA

Yaklaşık olarak bir mikrodalga fırının boyutlarında olan 3D yazıcı ile astronotlar istedikleri şekle sahip plastik nesneler üretebilecek. İhtiyaç duyulan araçların ya da değiştirilmesi gereken parçaların uzay aracının üzerinde üretilmesine imkân veren 3D baskı teknolojisinin, özellikle Mars yolculuğu gibi uzun süreli uzay görevlerinde yararlı olabileceği düşünülüyor.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.