Skip to content Skip to navigation

70.000 Yıl Önce Yakınımızdan Geçen Yıldız

Dr. Mahir E. Ocak
03/03/2015 - 09:09

Uluslararası bir araştırma grubu yakın zamanlarda Güneş Sistemi’ne yakın, yeni bir yıldız keşfetmişti. Hesaplar bu yıldızın yaklaşık 70.000 yıl önce Oort Bulutsusu’nun içinden geçtiğini gösteriyor. Dr. E. E. Mamajek ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları The Astrophysical Journal’da yayımlandı.

Güneş Sistemi, üç bölgeye ayrılabilir. En içte kaya çekirdekli gezegenler Merkür, Venüs, Dünya ve Mars yer alır. Daha sonra gaz devleri Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gelir. En dıştaki bölge ise Oort Bulutsusu olarak adlandırılır. Bu bölge, çok sayıda cüce gezegene ve kuyrukluyıldıza ev sahipliği yapar. Daha önceleri gezegen olarak sınıflandırılan Plüton da Oort Bulutsusu’nun içinde yer alır.

Araştırmacıların yaptığı hesaplar, Scholz Yıldızı olarak adlandırılan kırmızı cüce türü bir yıldızın yaklaşık 70.000 yıl önce Oort Bulutsusu’nun içinden geçtiğini gösteriyor. Kütlesi Güneş’inkinin yaklaşık %8’i kadar olan bu yıldız, Güneş’in 0,25 parsek (Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 52.000 katı) uzağından geçmiş. 70.000 yıl önce yaşamış atalarımız, Oort Bulutsusu’nun içinden geçerken muhtemelen Scholz Yıldızı’nı çıplak gözle görebiliyorlardı.

Bir yıldızın Güneş Sistemi’ne bu kadar yaklaşmasının ancak dokuz milyon yılda bir kez mümkün olabileceği belirtiliyor. Bugün Güneş Sistemi’ne en yakın yıldız olan Proxima Centauri 1,3 parsek uzaklıkta bulunuyor.

İlgili İçerikler

Fizik

2019 yılı TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 7 Mart’a kadar devam edecek. Yarışlar 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Fizik

Basit makineler, çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı araçlardır.

Fizik

Kitap ödüllü Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayının konusu “Hareket”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Hareket etiketini eklemeyi unutmayın!

Fizik

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde biyomalzeme tabanlı fotonik aygıtlar konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Dr. Sedat Nizamoğlu ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Uluslararası Birim Sistemi’nde (SI) değişiklikler yapılmasına karar verildi. 20 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni birimlerde fiziksel nesnelere yapılan hiçbir referans kalmadı. SI’nın temelini oluşturan yedi temel birim, yedi sabit üzerinden tanımlanacak.

Fizik

Ambalaj lastiğini serbest bıraktıktan sonra bazen lastik parmağımıza çarpar ve canımızı acıtır. Peki, lastik eski haline dönerken çok hızlı bir şekilde hareket etmesine rağmen neden bazen parmağımıza çarparken bazen çarpmaz?

Fizik

Prof. Dr. Zafer Durusoy ile kurucusu olduğu Hacettepe Teknopark’taki Nanovak firmasında ürettikleri vakum odaları ve vakum odalarının kullanım alanlarıyla ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında doğayı, insanları, hayvanları ya da fotoğrafınızın odağındaki diğer nesneleri siyah-beyaz ifade etmenizi istemiştik. Bu süreçte #SiyahBeyaz etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Fizik

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlediği CERN yaz öğrenci programı (CERN openlab) başvuruları 31 Ocak’a kadar devam ediyor.

Fizik

"Evren genişliyor" dediğimizde aklımıza evrenin en uç noktasının hiçliğe doğru gittiği gibi bir düşünce gelebilir. Oysa evrenin genişlemesini bir balonun şişmesine benzetmek daha doğru olabilir.