Skip to content Skip to navigation

70.000 Yıl Önce Yakınımızdan Geçen Yıldız

Dr. Mahir E. Ocak
03/03/2015 - 09:09

Uluslararası bir araştırma grubu yakın zamanlarda Güneş Sistemi’ne yakın, yeni bir yıldız keşfetmişti. Hesaplar bu yıldızın yaklaşık 70.000 yıl önce Oort Bulutsusu’nun içinden geçtiğini gösteriyor. Dr. E. E. Mamajek ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları The Astrophysical Journal’da yayımlandı.

Güneş Sistemi, üç bölgeye ayrılabilir. En içte kaya çekirdekli gezegenler Merkür, Venüs, Dünya ve Mars yer alır. Daha sonra gaz devleri Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gelir. En dıştaki bölge ise Oort Bulutsusu olarak adlandırılır. Bu bölge, çok sayıda cüce gezegene ve kuyrukluyıldıza ev sahipliği yapar. Daha önceleri gezegen olarak sınıflandırılan Plüton da Oort Bulutsusu’nun içinde yer alır.

Araştırmacıların yaptığı hesaplar, Scholz Yıldızı olarak adlandırılan kırmızı cüce türü bir yıldızın yaklaşık 70.000 yıl önce Oort Bulutsusu’nun içinden geçtiğini gösteriyor. Kütlesi Güneş’inkinin yaklaşık %8’i kadar olan bu yıldız, Güneş’in 0,25 parsek (Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 52.000 katı) uzağından geçmiş. 70.000 yıl önce yaşamış atalarımız, Oort Bulutsusu’nun içinden geçerken muhtemelen Scholz Yıldızı’nı çıplak gözle görebiliyorlardı.

Bir yıldızın Güneş Sistemi’ne bu kadar yaklaşmasının ancak dokuz milyon yılda bir kez mümkün olabileceği belirtiliyor. Bugün Güneş Sistemi’ne en yakın yıldız olan Proxima Centauri 1,3 parsek uzaklıkta bulunuyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Günümüzde sıcaklığı ölçmek hayli kolay. Peki, geçmişte insanlar sıcaklığı nasıl tanımlamıştı ve sıcaklığı nasıl ölçmüşlerdi? Gelin, termometrenin tarihî yolculuğuna birlikte göz atalım.

Fizik

Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde, nişasta ve su kullanarak hazırladığımız oobleck ile üzerine kuvvet uygulandığında akışkanlığı değişen yani bazen sıvı bazen de katı gibi davranan maddelerin özelliklerini inceliyoruz.

Fizik

Bir önceki yazımızda kuantum bilgisayarlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kuatum bilgisayarlarda bilginin kodlandığı ve işlendiği temel birimler olan kübitlere değineceğiz.

Fizik

Yüzeylerine gelen güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren düzeneklere güneş gözesi adı verilir. Işık enerjisini elektrik enerjisine, elektrik enerjisini de hareket enerjisine dönüştüreceğimiz bir etkinlik ile güneş gözelerinin verimliliğini ölçmeye çalışacağız.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayında objektiflerinizi etrafınızda gerçekleşen değişime ve çevrenizdeki harekete odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda şubat ayının en beğenilen fotoğrafı Ahmet Utkan Ünal’a ait "An"ı Durdurmak oldu.

Fizik

ODTÜ RÜZGEM’in Kurucu Başkanı ve Müdürü olan Prof. Dr. Oğuz Uzol ile RÜZGEM’de gerçekleştirilen araştırmalar ve RÜZGEM’de inşa edilen Büyük Rüzgâr Tüneli Projesi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Uygarlığında Mimari, Geometri, Fizik, Kimya kitabında karanlık kutu için ayrı bölüm ayırmış. Sezgin, kitabında İbnü’l-Heysem’in karanlık kutu ile ilgili incelemelerine yer veriyor.

Fizik

2019 yılı TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 7 Mart’a kadar devam edecek. Yarışlar 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Fizik

Basit makineler, çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı araçlardır.

Fizik

Kitap ödüllü Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayının konusu “Hareket”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Hareket etiketini eklemeyi unutmayın!