Skip to content Skip to navigation

Ağustos Ayında Gökyüzü

Dr. Tuba Sarıgül
03/08/2016 - 17:07

Ağustos ayının ilk günlerinde Ay yeniay evresinde olacak.

6 Ağustos’ta Jüpiter ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Jüpiter ve Ay hava karardıktan sonra batı ufkunun hemen üzerinde olacak.

10 Ağustos’ta Ay, Dünya etrafındaki yörünge hareketi sırasında Dünya’ya en uzak konumda yani yeröte konumunda bulunacak. Bu durumda iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 404.300 kilometre.

12 Ağustos’ta Satürn ve Ay gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi gökyüzünde Yılancı Takımyıldızı’nın yakınında bulunacak.

12 Ağustos ise Perseid göktaşı yağmurunun en etkin olduğu zaman. Bu tarihte saatte yaklaşık 80 göktaşının gözlemlenebileceği tahmin ediliyor.

16 Ağustos’ta Merkür en büyük doğu uzanımında olacak.

22 Ağustos’ta Ay yerberi konumunda bulunacak. Bu durumda Ay ve Dünya arasındaki mesafe yaklaşık 367.000 kilometre.

24 Ağustos’ta ise Mars ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi hava karardıktan sonra güney yönünde ufkun üstünde olacak. Mars ve Satürn’ü gökyüzünde Yılancı Takımyıldızı’na bakarak bulabilirsiniz.

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.