Skip to content Skip to navigation

Alzheimer Hastaları İçin Akıllı Ayakkabı

Dr. Mahir E. Ocak
11/02/2015 - 11:43

Beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantıların yok olmaya başlaması sonucu ortaya çıkan Alzheimer hastalığı, yaşlıların hafıza sorunları yaşamasına ve bakıma muhtaç olmalarına neden oluyor.

Aetrex isimli bir firma Alzheimer hastalarını takip etmek için kullanılabilecek akıllı ayakkabılar üretti. Ayakkabıların içlerine yerleştirilen çipler sayesinde Alzheimer hastasının şu anki ve geçmişteki konumu internet üzerinden takip edilebiliyor.

Ayakkabılardaki çipler, bir şarj aleti yardımıyla iki saat içinde şarj edilebiliyor. Ayakkabıların, dolayısıyla da hastanın konumu hakkında bilgi veren internet sayfası, çiplerin ne kadar enerjisi kaldığını da gösteriyor. Böylece ayakkabıların ne zaman şarj edilmesi gerektiği anlaşılabiliyor. İnternet sayfası tarafından sağlanan tüm bu hizmetlerden yararlanabilmek için aylık bir ücret ödenmesi gerekiyor. Gelecekte benzer ayakkabıların çocuklar için de üretilebileceği belirtiliyor.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.