Skip to content Skip to navigation

Antarktika Günlükleri V

Dr. Bülent Gözcelioğlu
09/04/2016 - 10:56

Ekibimiz Antarktika’daki bilimsel çalışmalarına devam ediyor. Hava durumu çok değişken. Kısa aralıklarla kar yağıyor, fırtına çıkıyor, ardından kısa bir süre için güneş görünüyor, sonra yeniden fırtına... Yani her an her şey değişebiliyor. Ayrıca tahmin edebileceğiniz gibi geminin ya da araştırma istasyonunun dışında açık hava çok soğuk.

Bu zorlu şartlara alışık olmayan ekibimizin sağlık durumu yakından takip ediliyor. Ekipte tıp kökenli iki araştırmacı var: İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şamil Aktaş ve Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Birol Çotuk. Her iki araştırmacı da bu bilim seferinde farklı görevler üstleniyor. Aktaş ve Çotuk, bir yandan zorlu koşulların sağlığımızı olumsuz etkilememesi için önlemler alırken yani sağlık hizmeti verirken diğer yandan bu zorlu koşulların insan biyolojisi, fizyolojisi ve sağlığına etkilerine yönelik araştırmalar da yapıyorlar. Prof. Aktaş, diğer ülkelerin Antarktika için hazırladığı sağlık standartlarını inceleyerek Türk bilim insanlarının Antarktika’da araştırma yapabilmeleri için gereken sağlık standartlarını belirlemiş.

Bu standartlar görevin uzun ya da kısa olmasına, yazın veya kışın yapılmasına, irtifaya, araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen dalış, uçuş gibi aktivitelere göre farklılaşıyor. Kısa dönem araştırma izni verilen bir kişiye uzun dönem için ya da kıyıda çalışmasına izin verilen bir kişiye yüksek irtifa için izin verilmeyebilir. Bu tamamen kişinin sağlık durumunun gerçekleştireceği göreve uygun olup olmamasına bağlı. Oluşturulan standartlara göre ekibimizin sağlık muayenesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapıldı ve sefere katılabileceğimize dair rapor verildi.

Sefer öncesi sağlık muayeneleri ve sefer sırasında sağlık hizmetleri dışında tıp kökenli bilim insanları için Antarktika’da geniş bir araştırma imkânı var. Prof. Aktaş ve Prof. Çotuk, kıtada görev yapacak araştırmacıların zorlu koşullara uyum sağlaması üzerine yoğunlaşıyorlar. Soğuk, gece, uzaklık, yalıtılmışlık, uyku düzeni gibi konular Antarktika’da araştırılabilecek ilginç konular arasında.

Fotoğraflar: Dr. Bülent Gözcelioğlu

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.