Skip to content Skip to navigation

Antarktika’da Dev Buzul Çatlağı

Dr. Tuba Sarıgül
03/01/2017 - 17:02

NASA/John Sonntag

Antarktika’nın Peninsula Yarımadası’nda bulunan Larsen C buz sahanlığındaki devasa çatlağın bu fotoğrafı, 10 Kasım 2016 tarihinde NASA’nın IceBridge görevi sırasında havadan çekildi. Larsen C Antarktika’daki dördüncü büyük buz sahanlığı ve kapladığı alan yaklaşık 50.000 km2.

Buz sahanlıkları, buzul tabakalarının deniz üzerinde yüzen kısımları olarak tanımlanabilir. Buz katmanının yerçekimi etkisiyle kıyı şeridine doğru hareket etmesi sonucu oluşurlar ve bu açıdan deniz yüzeyinde oluşan deniz buzullarından farklıdırlar. Buz sahanlıkları, arkalarındaki buz tabakası için destek görevi yapar. Bu nedenle buz sahanlığı çöktüğünde buz katmanının denize doğru hareketi hızlanabilir.

Fotoğrafta görülen Larsen C buz sahanlığındaki çatlak yaklaşık 130 km uzunluğunda ve 90 m genişliğinde. Derinliği ise yaklaşık 500 m. Sonuçları ağustos ayında yayımlanan araştırmada Larsen C çatlağının son altı ayda 22 km ilerlediği anlaşıldı. Kullanılan bilgisayar modellemeleri gelecekte çatlağın büyümeye devam edeceğini ve sonuçta buz sahanlığından 6000 km2’lik bir kısmın çökmesine neden olacağını gösteriyor.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi buz kristallerinin farklı şekillerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BuzKristalleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Facebook’ta ve Twitter’da Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin Antarktika üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak için başlattığı girişim hız kazanarak devam ediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bulutlar, içlerindeki gaz halindeki su moleküllerinin hava soğudukça havada asılı halde bulunan küçük katı parçacıkların üzerinde yoğunlaşmasıyla oluşur. Hava atmosferde yükseldikçe basıncı azalır. Bunun sonucunda...

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayının konusu “Buz Kristalleri”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #BuzKristalleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ekim ayında objektiflerinizi, yağmurdan sonra âdeta ışıldamaya başlayan doğaya odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte Bilim Genç’te paylaştığınız ilgi çekici #YağmurSonrası fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve ekim ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

2017 yılında “Barış ve Gelişme için Bilim” sloganı ile Ürdün’de düzenlenen Dünya Bilim Forumu, 5000’e yakın katılımcı ile bilim insanlarını politikacılar ve kurumlarla bir araya getirdi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tayvan’nın başkenti Taipei’de inşa edilen Tao Zhu Yin Yuan isimli bina yılda 130 ton karbondioksiti atmosferden soğurabiliyor. Projenin amacı mega şehirlerde yaşayan insanlara ekolojik bir yaşam alanı sunmak.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yaptığınız resmin Antarktika’ya gitmesini ister miydiniz? İlkokul ve ortaokul öğrencileri arası Antarktika konulu resim yarışması düzenleniyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Makro fotoğrafçılık çıplak gözle fark edemediğimiz ayrıntıların gözlerimizin önüne serilmesini sağlıyor. Bir yaprağın üzerindeki tüyler ya da bir kelebeğin kanadındaki desenler... Biz de Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kasım ayında objektiflerinizi detaylara odaklamanızı istiyoruz.