Skip to content Skip to navigation

Antarktika’da Dev Buzul Çatlağı

Dr. Tuba Sarıgül
03/01/2017 - 17:02

NASA/John Sonntag

Antarktika’nın Peninsula Yarımadası’nda bulunan Larsen C buz sahanlığındaki devasa çatlağın bu fotoğrafı, 10 Kasım 2016 tarihinde NASA’nın IceBridge görevi sırasında havadan çekildi. Larsen C Antarktika’daki dördüncü büyük buz sahanlığı ve kapladığı alan yaklaşık 50.000 km2.

Buz sahanlıkları, buzul tabakalarının deniz üzerinde yüzen kısımları olarak tanımlanabilir. Buz katmanının yerçekimi etkisiyle kıyı şeridine doğru hareket etmesi sonucu oluşurlar ve bu açıdan deniz yüzeyinde oluşan deniz buzullarından farklıdırlar. Buz sahanlıkları, arkalarındaki buz tabakası için destek görevi yapar. Bu nedenle buz sahanlığı çöktüğünde buz katmanının denize doğru hareketi hızlanabilir.

Fotoğrafta görülen Larsen C buz sahanlığındaki çatlak yaklaşık 130 km uzunluğunda ve 90 m genişliğinde. Derinliği ise yaklaşık 500 m. Sonuçları ağustos ayında yayımlanan araştırmada Larsen C çatlağının son altı ayda 22 km ilerlediği anlaşıldı. Kullanılan bilgisayar modellemeleri gelecekte çatlağın büyümeye devam edeceğini ve sonuçta buz sahanlığından 6000 km2’lik bir kısmın çökmesine neden olacağını gösteriyor.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Prof. Dr. Levent Kurnaz küresel ısınmanın iklim üzerindeki etkilerinden bahsediyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Sarı, turuncu, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi… Çin’in Danxia bölgesinde bulunan Gökkuşağı Dağları fırçayla boyanmış gibi duran renklerin çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Dışarıdayken susadığımızda hemen bir büfeden ya da marketten plastik şişede su satın alıyoruz. Ancak plastik şişeler sağlığımızı ve çevreyi olumsuz etkileyebiliyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Fotoğrafçılık çoğunlukla sanatsal bir etkinlik olarak düşünülse de doğa fotoğrafları aynı zamanda gözlemlerimizin bulunulan coğrafyaya ve zamana göre kayda geçirilmesini sağlayan bir belge niteliği taşır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Güvenli ve rahat bir doğa yürüyüşü için yürüyüşümüzü ve doğaya uyum sağlamamızı kolaylaştıracak bazı ekipmanlara ihtiyaç duyarız. Yanımıza almamız gereken malzemeler doğa yürüyüşünün günübirlik mi, konaklamalı mı olacağına göre değişebilir.

Ekoloji / Çevre Bilim

Doğa fotoğrafçılığı son yıllarda doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Fotoğraf teknolojileri ve dijital teknolojilerdeki ilerlemeler sayesinde çektiğimiz fotoğrafları geçmiştekinden daha kolay paylaşabiliyoruz. Bu sayede doğa fotoğrafları çok daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve çok daha fazla ilgi çekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Şehir hayatının gürültüsü, koşturmacası ve karmaşasının üzerimizde oluşturduğu stresin yanı sıra doğaya ve yeşile duyulan özlem içimizde doğaya çıkma isteği uyandırır. Ayrıca doğal hayatı gözlemleme, daha önce ziyaret etmediğimiz yerleri görme ya da yeryüzündeki sıradışı oluşumları keşfetme isteği duyarız. Bu nedenlerle yaşadığımız çevreden uzaklaşıp doğada çeşitli etkinlikler gerçekleştiririz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ağustos ayında objektiflerinizi su altındaki yaşama, ışık oyunlarına ve ilgi çekici detaylara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Lagünler deniz ya da okyanus gibi büyük su kütlelerine bağlantısı olan sığ göllerdir. “Deniz kulağı” olarak da isimlendirilirler. Dalgaların ve akıntıların taşıdığı kum ve çakıl gibi katı maddeler durgun alanlarda birikerek bir set oluşturur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlara B. Z. Houlton, S. L. Morford ve R. A. Dahlgren tarafından Science’ta yayımlanan bir çalışma, topraktaki azotun yaklaşık dörtte birinin kaynağının kayalar olabileceğine işaret ediyor. Elde edilen sonuçlar azot döngüsünü anlamanın yanı sıra iklim modelleri açısından da önemli olabilir.