Skip to content Skip to navigation

APİS Model Uydu Takımı Moğolistan’da Birinci Oldu

Nurulhude Baykal
11/10/2016 - 17:31

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi (UUBF) bünyesinde kurulan APİS* takımı, 22-23 Eylül 2016 tarihlerinde Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da düzenlenen model uydu yarışmasında (CanSat Competition 2016) birinci oldu. APİS, daha önce ABD’de gerçekleştirilen CanSat 2016 yarışmasında da en iyi Türk takımı olarak genel sıralamada ilk 10’a girmişti.

Yarışma sürecinin ilk adımında Asya Pasifik Uzay Birliği (APSCO) üyesi ülkelerden en iyi takımlarını belirlemeleri istendi. TÜBİTAK hakemliğinde yapılan inceleme sonucu, İTÜ’nün APİS takımı ülkemizi temsil etmek üzere seçildi. APİS model uydu takımı, Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan danışmanlığında bir araya gelen on üç İTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencisinden oluşuyor. Yarışmaya katılan alt ekipte ise ekip lideri Mert Menekşe, mekanik ekip lideri Gürkan Önal ve elektronik ekip lideri Ataberk Arman Kayhan bulunuyor.

APSCO ile Moğolistan Hükümeti Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından düzenlenen yarışmada model uyduların yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulunan bir hedefi fotoğraf ya da video yoluyla tespit etmesi gerekiyor. Ayrıca model uydunun rüzgâr hızı, sıcaklık, basınç, GPS, nem, yükseklik, 3 eksende ivmeölçer, 3 eksende jiroskop bilgileri ve kamera açısı gibi verileri de anlık olarak yer istasyonuna iletmesi bekleniyor.

* Apis: (Latince) arı.

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK tarafından düzenlenen canlı bilim söyleşilerinin dördüncüsü, 7 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.00’de TÜBİTAK Bilim Genç YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak. 

Gökbilim ve Uzay

Güneş panellerinden yansıyan ışıklar sayesinde uyduları geceleri gökyüzünde rahatça görmek mümkün. Uydulardan yansıyan bu ışık, ışığa duyarlı gözlem aletleri tarafından da algılanıyor ve bu durum bazen verilerde bozulmalara sebep olabiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’dan Mars’a gitmek için neden belirli zamanlar daha uygun diye merak etmiş miydiniz?

Gökbilim ve Uzay

Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk olarak ısının nasıl yayıldığını anlamamız gerekir. Isı ışıma, iletim ve konveksiyon olmak üzere üç yolla yayılır.