Skip to content Skip to navigation

APİS Model Uydu Takımı Moğolistan’da Birinci Oldu

Nurulhude Baykal
11/10/2016 - 17:31

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi (UUBF) bünyesinde kurulan APİS* takımı, 22-23 Eylül 2016 tarihlerinde Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da düzenlenen model uydu yarışmasında (CanSat Competition 2016) birinci oldu. APİS, daha önce ABD’de gerçekleştirilen CanSat 2016 yarışmasında da en iyi Türk takımı olarak genel sıralamada ilk 10’a girmişti.

Yarışma sürecinin ilk adımında Asya Pasifik Uzay Birliği (APSCO) üyesi ülkelerden en iyi takımlarını belirlemeleri istendi. TÜBİTAK hakemliğinde yapılan inceleme sonucu, İTÜ’nün APİS takımı ülkemizi temsil etmek üzere seçildi. APİS model uydu takımı, Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan danışmanlığında bir araya gelen on üç İTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencisinden oluşuyor. Yarışmaya katılan alt ekipte ise ekip lideri Mert Menekşe, mekanik ekip lideri Gürkan Önal ve elektronik ekip lideri Ataberk Arman Kayhan bulunuyor.

APSCO ile Moğolistan Hükümeti Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından düzenlenen yarışmada model uyduların yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulunan bir hedefi fotoğraf ya da video yoluyla tespit etmesi gerekiyor. Ayrıca model uydunun rüzgâr hızı, sıcaklık, basınç, GPS, nem, yükseklik, 3 eksende ivmeölçer, 3 eksende jiroskop bilgileri ve kamera açısı gibi verileri de anlık olarak yer istasyonuna iletmesi bekleniyor.

* Apis: (Latince) arı.

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay’ın %47’si aydınlanmış durumda.

Gökbilim ve Uzay

Bugün pek çok gökbilimci Plüton’un buzlu yüzeyinin altında bir okyanus olup olmadığı hakkında kafa yoruyor.

Gökbilim ve Uzay

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.