Skip to content Skip to navigation

Artık Beynimizden Çok İnternete Güveniyoruz

Dr. Tuba Sarıgül
24/08/2016 - 10:59

Günümüzde bilgiye ulaşmak amacıyla interneti yoğun olarak kullanıyoruz. Memory dergisinde yayımlanan araştırma bu bağımlılığımızın her geçen gün daha da arttığını gösteriyor.

İnternetin bilgi kaynağı olarak hangi oranda kullanıldığını belirlemek isteyen araştırmacılar insanların bir bilgi ararken interneti öncelikli olarak tercih edip etmediklerini belirlemeye çalıştı. Öncelikle kalıtımcılar iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da cevaplamaları için bazı sorular verildi. Gruplardan birinde katılımcılardan soruları cevaplamak için interneti kullanmaları istendi. Diğer grup ise soruları geçmiş bilgilerine dayanarak cevapladı. Daha sonra aynı katılımcılara ilk sorulara göre daha kolay kabul edilebilecek sorular yöneltildi ve katılımcıların bu soruları istedikleri şekilde cevaplamasına izin verildi.

Sonuçta ilk verilen soruları cevaplamak için interneti kullanan katılımcıların sonra verilen görece daha kolay soruları cevaplarken -ilk verilen soruları önceki bilgilerine göre cevaplayan katılımcılara kıyasla- interneti daha yüksek oranda kullanmayı tercih ettiği anlaşıldı. Ayrıca bu katılımcılar sonra verilen soruları cevaplarken sorular üzerinde daha az düşündü, başka bir deyişle geçmiş bilgilerini taramak için daha az zaman ayırdılar. Yani insanlar bilgi kaynağı olarak interneti kullandıkça, ileriki zamanlarda bu davranışı daha sık tekrarlıyor. Ayrıca bu yolu tercih etmeye daha hızlı karar veriyorlar.

İnternet bilgi çeşitliliğinin fazla olması, sık güncellenmesi, kolay ulaşılabilir olması gibi avantajlara sahip. Ancak bir bilgi ararken hafızamızı taramak ve farklı bir bilgi kaynağı kullanmak yerine bu amaçlarla interneti tercih etmenin bilişsel performansımızı (örneğin problem çözme yeteneğimizi ve öğrenme sürecimizi) nasıl etkilediği sorusu ise halen cevaplanmayı bekliyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalar bir bilginin elektronik ortamda ulaşılabilir olması durumunda bu bilgiyi hafızamıza kaydetmeye daha az ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

1939 yılında eğitim öğretime başlayan Cebeci Ortaokulu, devlet okulları arasında Ankara genelinde ilk kez oyun kodlama yarışmasının yapılmasına öncülük etti. “Oyunumu Kodluyorum” adıyla düzenlenen yarışma TÜBİTAK’ın yanı sıra EBA, Hacettepe Stem & Maker Lab, Roketsan, Havelsan gibi kurumların desteğiyle yapıldı.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK’ın kamu kurumlarında açık kaynaklı yazılımlar ve teknolojilerinin yaygınlaştırılması ve bu konulardaki farkındalığın artırılması için bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Kamu Açık Kaynak Konferansı 25-26 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara Congresium'da gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarların nasıl çalıştığı birçoğumuz için karmaşık bir bulmaca gibidir. Bu inanışın doğru olmadığını düşünen Minnesota Üniversitesi’nden Paul Boswell, çocuklara ve yetişkinlere programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek için bir oyun geliştirdi.

Bilgisayar ve İnternet

Spor karşılaşmalarında genellikle çoğunluğun favorisi olan bir taraf vardır. Bu değerlendirme, takımın ya da oyuncunun performansına göre yapılır.

Bilgisayar ve İnternet

Tesla’nın otomatik pilot kazasını inceleyen ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun raporu, kazadan önceki 37 dakika boyunca sistemin sürücüyü ellerini direksiyon üzerinde tutması için yedi kez uyardığını gösteriyor.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kişisel bilgisayarlar 1980’li yılların başından itibaren kullanılmaya başlandı.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde çevreyle ilgili problemler arasında en önemlilerinden biri olan hava kirliliği özellikle sanayileşmiş şehirlerde yaşayan insanlar için tehlike oluşturuyor.

Bilgisayar ve İnternet

Çoğumuz kullandığımız monitörlerde çözünürlük, renk kalitesi gibi unsurları ön planda tutarken e-spor tutkunlarının derdi bambaşka.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK’ın üniversite öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışmasının final sergisi 22 Ekim 2016 tarihinde...

Bilgisayar ve İnternet

Son yıllarda ortaya çıkan ve fidye yazılım (ransomware) adı verilen kötü amaçlı yazılımlar birçok kişinin ve kuruluşun kâbusu olmuş durumda.