Skip to content Skip to navigation

Avrupa Bilim ve Eğlence Günü Bu Sene ODTÜ’de

Nurulhude Baykal
23/09/2016 - 15:32

Her yıl, eylül ayının son cuma günü Avrupa ülkelerindeki 250 şehirde “Bilim ve Eğlence Günü” adıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu sene 30 Eylül’de kutlanacak Bilim ve Eğlence Günü’ne ülkemizde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ev sahipliği yapacak.

Çocukların ve gençlerin bilime ilgisini çekmeye ve artırmaya yönelik etkinliklerin hazırlandığı bu günün amacı, hem bilimi popülerleştirmek hem de öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek. Bilim ve Eğlence Günü çerçevesinde düzenlenen organizasyonlar sayesinde, çocuklar ve gençler araştırmacılarla tanışıp onlarla görüş alışverişinde bulunarak bilim insanlarının yaptığı araştırmaların topluma neler kazandırdığını öğrenme imkânı bulacaklar. Ayrıca deney düzeneklerinin, bilim gösterilerinin ve çocuklar için eğlenceli öğrenme etkinliklerinin olacağı şenlik alanında oyunlar ve yarışmalar da yer alacak.

Bu sene “Bilimin Ev Hali” sloganıyla tanıtımı yapılan Bilim ve Eğlence Günü ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

İlgili İçerikler

Kimya

Sabun ve sentetik deterjanlar, suda çözünerek farklı yüzeylerdeki kirleri temizleyen maddelerdir.

Kimya

Dünya’daki yaşamın temelinde karbon vardır. İnsanların ve diğer canlıların yapısındaki organik moleküllerin iskeletini karbon atomları oluşturur. Peki, evrendeki karbon nasıl oluştu?

Kimya

Bilim Çizgi Dizi köşesinde Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayat öyküsüne yer veriyoruz.

3. bölüm (yakında...)

Kimya

1940’lardan beri organik madde içeren nesnelerin yaşını tespit etmek için radyokarbon tarihlendirme ya da karbon-14 tarihlendirme olarak adlandırılan yöntem yaygın olarak kullanılıyor

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kimya ve fizik bilgilerimizi kullanarak bir yumurtanın kabuğunu kırmadan çiğ mi yoksa pişmiş mi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi öğreniyoruz.

Kimya

Limon suyu ekşidir. Elimizi yıkamak için kullandığımız sabun ise kaygandır. Bu maddeler sırasıyla asit ve baz olarak sınıflandırılır. Peki, asit ve baz nedir? Okulda kimya dersinde ya da laboratuvarında sıkça karşılaştığımız bu kavramlar neden önemli?

Kimya

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırladığımız diğer yazılara ulaşmak için tıklayın.

Kimya

İdeal gazların hareketlerini ve birbirleriyle etkileşmelerini bilardo ya da pinpon toplarınınkine benzetebiliriz. Bu etkinliğimizde de pipon toplarını kullanarak maddenin gaz hâlinin bir benzetimini yapacağız.

Kimya

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından üniversite ve lise öğrencilerine konuşma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü Prof. Dr. Agre başarı hikâyesini Bilim Genç’e anlattı.

Kimya

Herhangi bir maddenin bir molü atomlarının ya da moleküllerinin belirli bir sayısıdır. Bu değer Avogadro sayısıyla ifade edilir. Avogadro sayısının ismi İtalyan bilim insanı Amedeo Avogadro’dan gelir.