Skip to content Skip to navigation

Ayın Şifrebilim Sorusu - Nisan 2020

Dr. Umut Uludağ
01/04/2020 - 10:46
BİLİMGENÇ ve BİLİMVETEKNİK ifadelerindeki harflerin sayılarını, bu harflerin alfabemizdeki sıralamasına göre yan yana getirdiğimizde aşağıdaki dizilere ulaşırız:
 
BİLİMGENÇ: 1, 1, 1, 1, 2, 1, 1, 1 
(1 tane B, 1 tane Ç, 1 tane E, 1 tane G, 2 tane İ, 1 tane L, 1 tane M, 1 tane N)
 
BİLİMVETEKNİK: 1, 2, 3, 2, 1, 1, 1, 1, 1 
(1 tane B, 2 tane E, 3 tane İ, 2 tane K, 1 tane L, 1 tane M, 1 tane N, 1 tane T, 1 tane V)

 

Bu kurala göre;
(i) MERAKLIMİNİK ifadesi için hangi diziye ulaşırız?
(ii) 1, 2, 3, 1, 4, 2, 1 kodunu oluşturabilecek bir kelime öbeği bulabilir misiniz?

 

Cevabınızı göndermek için tıklayın.

 

Ayın şifrebilim sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 5 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

 

Hazırlayan:
Dr. Umut Uludağ
Başuzman Araştırmacı
TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü

 

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işareti ile belirtilen rakam nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ormanda mantar toplayan cüceler, mantarları çiftliğe taşımak için cücelerden birini çiftliğe yollayarak Keloğlan’dan birkaç sepet...

Matematik

Yoshinosuke Hirakawa ve Hideki Matsumura adlı iki matematikçi sıradışı özelliklere sahip bir üçgen çiftinin türünün tek örneği olduğunu ispatladı.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikteki her cüce tam olarak dört cüceyle arkadaştır ve birbiriyle arkadaş olan herhangi iki cücenin tam olarak bir ortak arkadaşı vardır. Buna göre, çiftlikteki toplam cüce sayısının alabileceği en küçük değer kaçtır?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Enrico Fermi öğrencilerine ve arkadaşlarına sık sık cevabının kesin olarak belirlenmesi zor olan sorular sorardı. İşte size böyle bir soru...

Matematik

Alışveriş yaparken, yemek pişirirken, otomobil kullanırken, problem çözerken ya da spor yaparken... Günlük hayatımızın birçok anında farkında olmasak da matematikten faydalanırız. Çok eski zamanlardan beri hesap yapmak için kullanılan matematikteki rakamlar farklı medeniyetler tarafından farklı sembollerle ifade edilmişti.