Skip to content Skip to navigation

Az Uyku ile Yetinmeyi Sağlayan Gen Mutasyonu

Dr. Mahir E. Ocak
12/11/2019 - 11:56

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti. Dr. Lijuan Xing ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Translational Medicine’da yayımlandı.

“İnsanlar neden uyuyor?” sorusu hâlâ cevaplanmayı bekliyor. Ancak yetersiz uykunun çeşitli sağlık sorunlarına sebep olduğu biliniyor. Yetişkin insanların büyük çoğunluğu günde 7-9 saat uyur. Ancak bir baba ve oğlu var ki günde sadece 4,5-5,5 saat uyuyorlar. Üstelik hiçbir sağlık sorunu yaşamıyor ve hafıza testlerinde pek çok insandan daha başarılılar. 

Baba ve oğulun çok az uykuyla yetinmeyi nasıl başardığını merak eden araştırmacılar, yaptıkları çalışmalar sonucunda her iki bireyde de var olan bir genetik mutasyon tespit etmişler. Daha sonra bir grup farenin genleriyle oynayarak az uyku ile yetinmenin gerçekten de bu mutasyonla ilişkili olup olmadığını belirlemek için deneyler yapmışlar. Sonuçta, farelerin de tıpkı baba ve oğul gibi az uyumaya başladıkları ve buna rağmen sağlıklarında hiçbir bozulma olmadığı görülmüş. 

Araştırma ekibinin lideri Ying-Hui Fu, asıl amaçlarının sağlıklı uykuyla ilgili mekanizmaları anlamak ve böylece yetersiz uykunun sebep olduğu sağlık sorunlarını önlemek olduğunu söylüyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler,

Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümünü verelim:

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, her zamanki gibi önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Beyin ve Sinir Bilim

İkinci bir dili öğrenmek bizi iki dilli bireyler arasına sokuyor. İkiden fazla dil bilmek ise çok dillilik olarak adlandırılıyor. Peki çok dilli olmanın ne gibi avantajları var? 

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım...

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım: A. Jaquot, 1934

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım: Franz Palatz, 1930.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz duyu organlarımız aracılığıyla çevreden bilgi toplar ve hafızaya kaydeder. Bu bilgiler de çevreyi algılama, problem çözme ve davranış geliştirme gibi işleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bilgileri bazen anlık olarak, bazen kısa, bazen de uzun süre hafızamızda tutarız.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Aralık 2019 probleminin çözümüne ve Ocak 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni doğan bebeklerde görülen genetik sağlık sorunlarından biri, sinir hücrelerinin etrafında miyelin kılıfın olmamasıdır. Sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bu koruyucu kalkan olmadan doğan bebeklerin el ve ayaklarında kısmi felç ortaya çıkabilir.