Skip to content Skip to navigation

Balinalar Sıcakkanlı mıdır Yoksa Soğukkanlı mıdır?

Dr. Bülent Gözcelioğlu
27/11/2014 - 09:38

Hayvanlar bazı fizyolojik özelliklerine göre sıcakkanlı ve soğukkanlı olmak üzere ikiye ayrılır. Son zamanlarda, bu ayrım yapılırken sıcakkanlı hayvanlar için sabitsıcakllı (homoiterm), soğukkanlı hayvanlar için ise değişkensıcaklı (poikloterm) terimleri kullanılıyor.

Omurgalı hayvanlardan kuşlar ve memeliler sabitsıcaklı; amfibiler (iki yaşamlılar), sürüngenler ve balıklar değişkensıcaklı grubuna girer. Sabitsıcaklıların vücut sıcaklıkları her zaman aynıdır, değişmez. Ancak değişkensıcaklılarınki çevre koşullarına göre farklı olabilir.

Balinalar her ne kadar balık gibi suda yaşasa da memeli sınıfının üyeleri olup sabitsıcaklı (homoiterm, sıcakkanlı) hayvanlar grubundadırlar.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Hızla gelişen teknoloji sağlık alanında hastalıkların teşhis sürecini kolaylaştıracak yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.