Skip to content Skip to navigation

Beyin Gücüyle Araba Yarışı

Bilim Genç
02/02/2015 - 14:10

“BrainRace” yani beyin yarışı, arabaları beyin sinyalleri yardımıyla hareket ettirme prensibine dayanan bir oyun. Beyin kontrolüyle yapılan araba yarışlarında EEG cihazları kullanılıyor. Bu cihazlar epilepsi benzeri hastalıklarda beynin hangi bölgesinin hastalığa sebep olduğunu yayılan sinyaller aracılığıyla tespit edebiliyor. “BrainRace” için tasarlanan sistemde, EEG cihazları bluetooth bağlantısı ile arduino olarak bilinen kontrol kartına bağlanıyor. Başlama düğmesine basılmasıyla birlikte harekete geçen arabalar kullanıcının beyin sinyallerinin düşük ya da yüksek olmasına bağlı olarak yavaşlayıp hızlanıyor. Yarışçılar beyin sinyallerini yükseltmek için farklı yöntemler deniyor. Kimi ezberindeki bir şiir okuyarak, kimi de Fibonacci dizisindeki rakamları sayarak arabasını hızlandırmaya çalışıyor. Erdem Dilbaz ve Osman Koç isimli girişimcilerin geliştirdiği oyun katılımcılara farklı bir deneyim sunuyor.

 

 

1

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

İkinci bir dili öğrenmek bizi iki dilli bireyler arasına sokuyor. İkiden fazla dil bilmek ise çok dillilik olarak adlandırılıyor. Peki çok dilli olmanın ne gibi avantajları var? 

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım...

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümüne bakalım: A. Jaquot, 1934

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım: Franz Palatz, 1930.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz duyu organlarımız aracılığıyla çevreden bilgi toplar ve hafızaya kaydeder. Bu bilgiler de çevreyi algılama, problem çözme ve davranış geliştirme gibi işleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bilgileri bazen anlık olarak, bazen kısa, bazen de uzun süre hafızamızda tutarız.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Aralık 2019 probleminin çözümüne ve Ocak 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni doğan bebeklerde görülen genetik sağlık sorunlarından biri, sinir hücrelerinin etrafında miyelin kılıfın olmamasıdır. Sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bu koruyucu kalkan olmadan doğan bebeklerin el ve ayaklarında kısmi felç ortaya çıkabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2019 probleminin çözümüne ve Aralık 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.