Skip to content Skip to navigation

Beyindeki Sinir Ağları Sosyal Ağlara Benziyor

Görkem Saylam
09/02/2015 - 10:33

Basel ve Londra üniversitelerinde çalışan, Profesör Thomas Mrsic-Flogel önderliğindeki bir grup araştırmacı beynimizdeki sinir hücrelerinin birbirlerine sosyal ağlar gibi bağlandığını ortaya çıkardı. Nature dergisinde yayımlanan çalışma beynimizdeki sinir ağlarına ışık tutuyor.

Gözümüz görüntüyü algılar ve beyindeki serebral kortekste görüntünün oluşmasını sağlar. Beynin bu bölümünde milimetre küp başına 100.000 sinir hücresi vardır. Araştırmacılar, hassas elektrik ölçümleri ve yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemleri kullanarak serebral korteksteki sinir hücrelerini inceledi. Sonuçlar analiz edildiğinde sinir hücreleri arasındaki bağlantıların birbirine benzeyen sinir hücrelerinde daha güçlü, birbirine benzemeyenlerde ise daha zayıf olduğu görüldü. Bu durum yakın arkadaşlar arasında güçlü bağlar bulunmasına benziyor.

Birbirine benzeyen sinir hücreleri, aralarındaki güçlü bağlantıları kullanarak daha güçlü bir etki yaratıyor. Zayıf bağlantılar ise öğrenmeyi kolaylaştırma açısından bir hayli önemli. Çünkü beyin bu zayıf bağlantıları hızlı bir şekilde güçlendirerek ortama uyum sağlayabiliyor. Sinir hücreleri arasındaki bağlantıları ve bu bağlantıların özelliklerini anlamak özellikle otizm ve şizofreni gibi sinir hastalıklarının tedavisi için çok önemli.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mart 2019 probleminin çözümüne ve Nisan 2019 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, insan düşüncesini sese çeviren bir teknoloji geliştirdi. Beyin sinyallerini takip eden sistem, algıladığı kelimeleri anlaşılır bir biçimde telaffuz edebiliyor. Gelecekte, konuşma sorunları yaşayan insanların bu teknoloji sayesinde iletişim kurması mümkün olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni bilgiler öğrenmek ya da yeni bir hobi edinmek konusunda uzman olan beynimizde bu süreçte birtakım değişiklikler meydana geldiğini biliyor muydunuz? Gelin, bu süreci daha yakından inceleyelim.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Şubat 2019 probleminin çözümüne ve Mart 2019 problemine yer veriyoruz.