Skip to content Skip to navigation

Beyindeki Sinir Ağları Sosyal Ağlara Benziyor

Görkem Saylam
09/02/2015 - 10:33

Basel ve Londra üniversitelerinde çalışan, Profesör Thomas Mrsic-Flogel önderliğindeki bir grup araştırmacı beynimizdeki sinir hücrelerinin birbirlerine sosyal ağlar gibi bağlandığını ortaya çıkardı. Nature dergisinde yayımlanan çalışma beynimizdeki sinir ağlarına ışık tutuyor.

Gözümüz görüntüyü algılar ve beyindeki serebral kortekste görüntünün oluşmasını sağlar. Beynin bu bölümünde milimetre küp başına 100.000 sinir hücresi vardır. Araştırmacılar, hassas elektrik ölçümleri ve yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemleri kullanarak serebral korteksteki sinir hücrelerini inceledi. Sonuçlar analiz edildiğinde sinir hücreleri arasındaki bağlantıların birbirine benzeyen sinir hücrelerinde daha güçlü, birbirine benzemeyenlerde ise daha zayıf olduğu görüldü. Bu durum yakın arkadaşlar arasında güçlü bağlar bulunmasına benziyor.

Birbirine benzeyen sinir hücreleri, aralarındaki güçlü bağlantıları kullanarak daha güçlü bir etki yaratıyor. Zayıf bağlantılar ise öğrenmeyi kolaylaştırma açısından bir hayli önemli. Çünkü beyin bu zayıf bağlantıları hızlı bir şekilde güçlendirerek ortama uyum sağlayabiliyor. Sinir hücreleri arasındaki bağlantıları ve bu bağlantıların özelliklerini anlamak özellikle otizm ve şizofreni gibi sinir hastalıklarının tedavisi için çok önemli.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, insan düşüncesini sese çeviren bir teknoloji geliştirdi. Beyin sinyallerini takip eden sistem, algıladığı kelimeleri anlaşılır bir biçimde telaffuz edebiliyor. Gelecekte, konuşma sorunları yaşayan insanların bu teknoloji sayesinde iletişim kurması mümkün olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni bilgiler öğrenmek ya da yeni bir hobi edinmek konusunda uzman olan beynimizde bu süreçte birtakım değişiklikler meydana geldiğini biliyor muydunuz? Gelin, bu süreci daha yakından inceleyelim.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce şubat ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım.

Beyin ve Sinir Bilim

Günümüze kadar denge ve hareket olaylarını kontrol eden yapı olarak bilinen beyinciğin sosyal davranışların kontrol edilmesinde de işlevi olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler,

Geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Beyin ve Sinir Bilim

 Türkiye Zekâ Vakfı (TZV) tarafından düzenlenen 24. Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması Oyun 2019’un başvuruları bugün başladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Nerede kalmıştık? Tabii ki güzel bir satranç probleminde.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2018 probleminin çözümüne ve Aralık 2018 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bir başkasının duygu ve düşüncelerini anlayabilmek ve hissedebilmek doğuştan sahip olduğumuz empati becerisiyle mümkün.

Beyin ve Sinir Bilim

Bilimsel çalışmalar gebelikleri sırasında böcek öldürücülere maruz kalan annelerin çocuklarında zekâ geriliği, öğrenme zorluğu, hafıza ve dikkat sorunlarının ortaya çıkma oranının yüksek olduğunu gösteriyor.