Skip to content Skip to navigation

Bilgisayarınız Vücut Dilinizi Okuyabilir

Dr. Tuba Sarıgül
08/03/2016 - 15:06

İngiltere’deki Sussex ve Staffordshire üniversitelerinden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre bilgisayarlar, insanların ekranda gördükleri şeyden sıkılıp sıkılmadıklarını “anlayabilir”.

Bir aleti ya da elektronik bir cihazı ustalıkla kullanabilmek için vücut, baş ve göz hareketleri ile bu hareketlerin birbiriyle uyumlu olması hayli önemlidir. Vücut hareketleri cihazı kontrol edebilmemizi sağlarken, baş ve göz hareketleri ilgilendiğimiz konuya odaklanmamıza yardımcı olur. Belirli bir amacı olmayan kıpırdanma ve gerinme gibi hareketler ise genellikle farkında olmadan yaptığımız ve bilişsel durumumuzu yansıtan eylemlerdir. Dolayısıyla bir konuyla ilgilenirken yaptığımız hareketler o konuya odaklandığımızın ya da dikkatimizin dağıldığının göstergesi olabilir.

Frontiers in Psychology dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları, bu hareketlerin birbirlerinden ayrılıp ayrılamayacağını belirlemeye çalıştı. Bu amaçla katılımcıların bilgisayar kullanırken gerçekleştirdikleri hareketler incelendi. Sonuçlar ilgilerini çeken bir durum söz konusu olduğunda insanların farkında olmadan yaptıkları amaçsız hareketlerin önemli oranda -yaklaşık %42- azaldığını gösteriyor.

Araştırmanın özellikle yapay zekâ teknolojilerine katkı sağlayabileceği düşünülüyor. İnsanların ilgilerinin takip edilmesi gerektiği durumlarda, örneğin online eğitim programlarında kullanıcının sıkılıp sıkılmadığının belirlenmesi, dikkatin tekrar içeriğe yönlendirilmesine yönelik etkileşimli uygulamalar geliştirilmesine yardımcı olabilir.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?