Skip to content Skip to navigation

Bilgisayarlar Bizi Yakınlarımızdan Daha İyi Tanıyor

Dr. Tuba Sarıgül
21/01/2015 - 11:57

Bilim insanları, sonuçları PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada bilgisayarın -sadece Facebook beğenilerini analiz ederek- kişisel özelliklerimiz hakkında ailemizden ve arkadaşlarımızdan daha doğru değerlendirmeler yapabildiğini belirledi.

Diğer insanların kişisel özellikleri hakkında doğru değerlendirmelerde bulunabilmek sosyal hayatımız için hayli önemli. Çünkü kişisel özellikler insanların davranışlarını, duygularını ve iletişim şekillerini belirliyor. Cambridge ve Stanford üniversitelerinden bilim insanları Facebook’taki “Beğen” özelliğinden elde edilen verileri kullanarak insanların kişisel özellikleri hakkında tahmin yapan bir bilgisayar algoritması geliştirdi. Ayrıca araştırmada yer alan katılımcılardan kişisel özellikleri hakkında sorulardan oluşan bir anketi cevaplamaları istendi. Daha sonra katılımcıların Facebook arkadaşları anketin sonucuna göre katılımcıların kişisel özellikleri hakkında değerlendirmeler yaptı. Sonuçlar bilgisayarların kişisel özelliklerimiz hakkında arkadaşlarımızdan daha doğru tahminler yapabildiğini gösteriyor.

Bilgisayarların “empati” yetenekleri hakkında elde edilen bilgiler, insan-bilgisayar etkileşiminin sosyal yönünün geliştirilebilmesi için hayli önemli bir adım.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood 1920’li yılların başlarında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sineması ise özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.