Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç, Pi Günü’nü Yeniden Kutluyor

Nurulhude Baykal
08/03/2019 - 11:54

Pi sayısının ilk üç rakamının takvimlerdeki karşılığı 14 Mart (3/14), her yıl Pi Günü olarak kutlanıyor. Matematikçileri bir araya getiren Pi Günü’nü Bilim Genç dergisi bu sene yeniden simit ve üçgen peynir ile kutlayacak. Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi ve TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları Komite Başkanı Prof. Dr. Azer Kerimov ve Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Muhammed Uludağ’ın katılacağı Bilim Üsküdar’daki etkinliğe tüm matematik severler katılabilir.

İlk olarak 1988’de Larry Shaw tarafından kutlanan bu özel gün, 2009’da resmen tanındıktan sonra ABD’nin önde gelen üniversitelerinde ve önemli çalışmalara imza atan uluslararası kuruluşlarda kutlanmaya başlandı.

Gençlerin bilime olan ilgilerini artırmayı hedefleyen Bilim Genç dergisi, ABD’de “pie” (turta) ile kutlanan Pi Günü’nü simit-üçgen peynir teması ile ilk defa 2017’de kutlamıştı. Çemberi andıran şekli ile simit ve pi sayısının ortaya çıkış sürecinde daireyi çokgenlere benzeten yöntemlere gönderme yapması ile de üçgen peynir Pi Günü’nün Türk kültürünü yansıtan simgeleri olarak belirlendi. 2017’deki ilk Pi Günü etkinliği Ankara’da TÜBİTAK Binası’nda düzenlenmişti. Bu sene Pi Günü’ne ise İstanbul’daki Bilim Üsküdar ev sahipliği yapacak. Bu yılki etkinlikte ayrıca baklava dilimlerinden pi sayısını hesaplamak da var.

14 Mart günü Bilim Üsküdar’da öğleden sonra saat 3.14’te yani 15.14’te başlayacak etkinliğe başvuru formunu doldurarak başvurabilirsiniz. (Başvurular sona ermiştir.)

Unutmayın, Pi Günü kutlamasının katılımcı sayısı sınırlı. Siz de matematik dolu bir sohbete ve Bilim Üsküdar ekibi tarafından hazırlanacak eğlenceli atölyelere katılmak istiyorsanız koltuklarımız dolmadan hemen yerinizi ayırtın.

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Aşağıda okun solundaki ifadelere bir fonksiyon uygulanıyor ve bu tekil fonksiyonların çıktıları okun sağ tarafındaki sayılar oluyor. Buna göre, soru işareti ile belirtilen rakam nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Nisan 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ormanda mantar toplayan cüceler, mantarları çiftliğe taşımak için cücelerden birini çiftliğe yollayarak Keloğlan’dan birkaç sepet...

Matematik

Yoshinosuke Hirakawa ve Hideki Matsumura adlı iki matematikçi sıradışı özelliklere sahip bir üçgen çiftinin türünün tek örneği olduğunu ispatladı.

Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 5 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikteki her cüce tam olarak dört cüceyle arkadaştır ve birbiriyle arkadaş olan herhangi iki cücenin tam olarak bir ortak arkadaşı vardır. Buna göre, çiftlikteki toplam cüce sayısının alabileceği en küçük değer kaçtır?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mart 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.

Matematik

Nisan ayının şifrebilim sorusu yayında.

Matematik

Enrico Fermi öğrencilerine ve arkadaşlarına sık sık cevabının kesin olarak belirlenmesi zor olan sorular sorardı. İşte size böyle bir soru...