Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç, Pi Günü’nü Yeniden Kutluyor

Nurulhude Baykal
08/03/2019 - 11:54

Pi sayısının ilk üç rakamının takvimlerdeki karşılığı 14 Mart (3/14), her yıl Pi Günü olarak kutlanıyor. Matematikçileri bir araya getiren Pi Günü’nü Bilim Genç dergisi bu sene yeniden simit ve üçgen peynir ile kutlayacak. Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi ve TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları Komite Başkanı Prof. Dr. Azer Kerimov ve Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Muhammed Uludağ’ın katılacağı Bilim Üsküdar’daki etkinliğe tüm matematik severler katılabilir.

İlk olarak 1988’de Larry Shaw tarafından kutlanan bu özel gün, 2009’da resmen tanındıktan sonra ABD’nin önde gelen üniversitelerinde ve önemli çalışmalara imza atan uluslararası kuruluşlarda kutlanmaya başlandı.

Gençlerin bilime olan ilgilerini artırmayı hedefleyen Bilim Genç dergisi, ABD’de “pie” (turta) ile kutlanan Pi Günü’nü simit-üçgen peynir teması ile ilk defa 2017’de kutlamıştı. Çemberi andıran şekli ile simit ve pi sayısının ortaya çıkış sürecinde daireyi çokgenlere benzeten yöntemlere gönderme yapması ile de üçgen peynir Pi Günü’nün Türk kültürünü yansıtan simgeleri olarak belirlendi. 2017’deki ilk Pi Günü etkinliği Ankara’da TÜBİTAK Binası’nda düzenlenmişti. Bu sene Pi Günü’ne ise İstanbul’daki Bilim Üsküdar ev sahipliği yapacak. Bu yılki etkinlikte ayrıca baklava dilimlerinden pi sayısını hesaplamak da var.

14 Mart günü Bilim Üsküdar’da öğleden sonra saat 3.14’te yani 15.14’te başlayacak etkinliğe başvuru formunu doldurarak başvurabilirsiniz. (Başvurular sona ermiştir.)

Unutmayın, Pi Günü kutlamasının katılımcı sayısı sınırlı. Siz de matematik dolu bir sohbete ve Bilim Üsküdar ekibi tarafından hazırlanacak eğlenceli atölyelere katılmak istiyorsanız koltuklarımız dolmadan hemen yerinizi ayırtın.

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ağustos 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Bir çiftlikte yaşayan altı cüce hasat süresince her hafta bir veya birkaç cüceden oluşan bir grup belirliyor. Seçilen gruptaki cüceler bir hafta boyunca çalışırken diğer cüceler tatil yapıyor. Herhangi bir cücenin...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Temmuz 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Düzlemde koordinatları (1,1), (1,2), (1,3), (1,4), (2,1), (2,2), (2,3), (2,4),(3,1), (3,2), (3,3), (3,4), (4,1), (4,2), (4,3), (4,4) olan 16 nokta işaretlenmiştir. Tüm köşeleri işaretlenmiş noktalarda bulunan...

Matematik

Sayılar kuramı ile ilgili en önemli uluslararası organizasyonlarından biri olan Aritmetik Günleri (Journées Arithmétiques) bu yıl 1-5 Temmuz arasında İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenleniyor. İki yılda bir düzenlenen etkinliğe her seferinde bir Avrupa ülkesi ev sahipliği yapıyor.

Matematik

Keloğlan ağırlıkları 1, 2, 3, .... , 100 gram olan yüz altın sikkeyi sırayla mağaradaki bir deliğe atıyor. Keloğlan bu işlemi, ilk atılan sikke dışındaki her sikke kendisinden bir önce atılmış...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Haziran 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

1! ∙ 2! ∙ 3! ... 999! ∙ 1000! sayısı, k = 1, 2, … , 1000 olmak üzere, k! sayılarının çarpımlarıyla elde edilmiştir. Bu 1000 çarpandan gerekirse en az kaçını silerek kalan çarpımın bir tam kare olmasını sağlayabiliriz?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Mayıs 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış ilk 10 okurumuz Bilim Genç'ten kitap hediyesi kazandı.

Matematik

Matematik alanının Nobel Ödülü olarak kabul edilen Abel Ödülü’nün 2019 yılındaki sahibi ABD Texas Üniversitesi onursal profesörü Karen Keskulla Uhlenbeck oldu.