Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç Taha Akgül Söyleşisi

Nurulhude Baykal
09/05/2016 - 16:32

Her sporcunun hayalini süsleyen Olimpiyat Şampiyonluğu madalyasını da aldıktan sonra kariyerinin zirvesinde olduğunu belirten Taha Akgül, gençlere sporla bağlarını koparmamalarını ve sevdikleri işin peşinden koşmalarını öğütlüyor.

Taha Akgül çocukken başladığı güreşte başarıyı yakalayamayınca üniversiteye giriş sınavına çalışıp Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’ne yerleşir. İki yıl hiç antrenman yapmamasına rağmen, İzmir’de kısa bir sürede hazırlanıp 2009 Türkiye Gençler Güreş Şampiyonası’nda üçüncü olunca milli takım antrenörlerinin ilgisini çeker ve güreş kariyerine geri döner. Önce ulusal sonra da uluslararası turnuvalarda adını duyurur ve kendi branşındaki madalyaları toplamaya başlar. 1 Akdeniz Oyunları, 1 Avrupa Oyunları, 3 Avrupa, 2 Dünya ve 1 Olimpiyat Oyunları Şampiyonluğu bulunan Taha Akgül, genç sporculara örnek olacak, başarılarla dolu bir kariyere sahip.

Olimpiyata hazırlık kamplarındaki ağır antrenman programlarından söz eden Taha Akgül, bu dönemlerde beslenme programlarına dikkat ettiklerini, doğal ve organik beslenmenin profesyonel sporcular için bir zorunluk olduğunu belirtti. Son günlerde kalori ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla daha hızlı sindirildiği için karbonhidrat ağırlıklı beslendiklerini söyledi. Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül, Rio’da bulunduğu süre boyunca sıkı bir antrenman ve beslenme programı olduğunu ama artık istediği yemekleri yiyebildiğini, en çok da Sivas’ın meşhur yemeği “hingel”i özlediğini söyledi.

 

 

İlgili İçerikler

Spor

Bir grup bilim insanının yakın zamanlarda Amerikan Kimya Derneği’nin 254. toplantısında sunduğu araştırma sonuçlarına göre, insanların bağırsak florasındaki bir bakteri türü atletlerin performansını önemli ölçüde artırıyor.

Spor

Kalıtımın insanların fiziksel performansı üzerinde önemli etkileri olduğu biliniyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalar 200’den fazla genin fiziksel performansla ilişkili olduğunu gösteriyor. 

Spor

Olimpiyatlardaki rekorları ve madalyaları ile yakından tanıdığımız Michael Phelps’in onu diğer yüzücülerden ayıran bir özelliği var.

Spor

Isınma hareketleri kalbi ve dolaşım sistemini aşama aşama hızlandırarak vücudu fiziksel egzersize hazırlar. Isınma hareketleri sırasında...

Spor

İlk Olimpik Türk Pentatlet İlke Özyüksel ile sizler için keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

İnsanlar “rahatsız, bunaltıcı, güzel görünmüyor, saçlarım dağılıyor” gibi nedenlerle kask takma konusunda isteksiz davranabiliyor.

Spor

Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp ile Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Bilim Genç Kafe’nin yeni konuğu yayın kurulu üyemiz “Doğadaki İnsan” Serdar Kılıç.

Spor

İnsanoğlunun nefesini tutarak suyun altına ilk ne zaman girdiği bilinmemekle birlikte, bunun yaklaşık 5000 yıl önce olduğu tahmin ediliyor.

Spor

Doğada yaşayan canlıların ve insanların yaşam kültürünü araştıran Serdar Kılıç...