Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç Taha Akgül Söyleşisi

Nurulhude Baykal
09/05/2016 - 16:32

Her sporcunun hayalini süsleyen Olimpiyat Şampiyonluğu madalyasını da aldıktan sonra kariyerinin zirvesinde olduğunu belirten Taha Akgül, gençlere sporla bağlarını koparmamalarını ve sevdikleri işin peşinden koşmalarını öğütlüyor.

Taha Akgül çocukken başladığı güreşte başarıyı yakalayamayınca üniversiteye giriş sınavına çalışıp Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’ne yerleşir. İki yıl hiç antrenman yapmamasına rağmen, İzmir’de kısa bir sürede hazırlanıp 2009 Türkiye Gençler Güreş Şampiyonası’nda üçüncü olunca milli takım antrenörlerinin ilgisini çeker ve güreş kariyerine geri döner. Önce ulusal sonra da uluslararası turnuvalarda adını duyurur ve kendi branşındaki madalyaları toplamaya başlar. 1 Akdeniz Oyunları, 1 Avrupa Oyunları, 3 Avrupa, 2 Dünya ve 1 Olimpiyat Oyunları Şampiyonluğu bulunan Taha Akgül, genç sporculara örnek olacak, başarılarla dolu bir kariyere sahip.

Olimpiyata hazırlık kamplarındaki ağır antrenman programlarından söz eden Taha Akgül, bu dönemlerde beslenme programlarına dikkat ettiklerini, doğal ve organik beslenmenin profesyonel sporcular için bir zorunluk olduğunu belirtti. Son günlerde kalori ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla daha hızlı sindirildiği için karbonhidrat ağırlıklı beslendiklerini söyledi. Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül, Rio’da bulunduğu süre boyunca sıkı bir antrenman ve beslenme programı olduğunu ama artık istediği yemekleri yiyebildiğini, en çok da Sivas’ın meşhur yemeği “hingel”i özlediğini söyledi.

 

 

İlgili İçerikler

Spor

2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da turnuvanın üçüncü ve en büyük stadyumu olan Eğitim Şehri Stadyumu tamamlandı.

Spor

Tenis ve futbol gibi birçok spor dalında hakemlerin verdiği kararların doğru olup olmadığı konusunda çokça tartışma yaşanır. Geçmişte hakemlerin verdiği kararı değiştirmenin bir yolu yoktu. Ancak günümüzde top takip sistemleri sayesinde artık son kararı sanal hakemler veriyor.

Spor

TÜBİTAK Bilim Genç dergisi olarak 2019 Üniversiteler Okçuluk Şampiyonası’nda birinci olan Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Millî sporcularımız İbrahim Çolak ve Busenaz Sürmeneli, jimnastik ve boksta dünya şampiyonu oldu. İbrahim Çolak bu başarısıyla Japonya’da düzenlenecek 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını da elde etti.

Spor

Günümüzde birçok araştırma sporun sağlığımızı olumlu etkilediğini gösteriyor.

Spor

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci olan ergenlik çağında birçok fiziksel ve zihinsel değişim geçiririz. Peki bu değişimlerin ne kadarı genetik mirasımıza, ne kadarı çevresel etmenlere (örneğin beslenme ve spor) bağlı?

Spor

Buzda kaymanın en estetik yollarından biri buz pateni sporudur. Farklı figürlerin, dansın ve müziğin yer aldığı buz pateni Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan bir spor dalı. Biz de milli sporcumuz Alper Uçar ile buz pateni üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel olarak, ülkemizi hem Avrupa hem de dünya şampiyonalarında temsil eden ve önemli başarılar kazanan milli karatecimiz Serap Özçelik Arapoğlu ile Bilim Genç okurları için bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Hem bedeninizi hem beyninizi aktif şekilde kullanabileceğiniz bir spor dalı ilginizi çeker mi? Cevabınız “Evet!” ise oryantiring sporunu çok sevebilirsiniz. Gelin, spor yaparken yön bulma ve odaklanma gibi bilişsel becerilerinizi de geliştirebileceğiniz bu sporu daha yakından tanıyalım.

Spor

Bilim Genç olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mayıs ayında objektiflerinizi spora odaklayarak spor alanlarını, spor ekipmanlarını ve anlık spor hareketlerini fotoğraflarınıza aktarmanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Spor etiketini eklemeyi unutmayın.