Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç’in Resmi Açılışı Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı’nda Gerçekleştirildi

Dr. Tuba Sarıgül
08/05/2015 - 19:03

1967 yılından bu yana popüler bilim dergileri çıkaran TÜBİTAK’ın yeni ücretsiz elektronik dergisi Bilim Genç yayın hayatına başladı. Yaklaşık bir yıldır test yayında olan TÜBİTAK Bilim Genç’in resmi açılışı Gelibolu’da gerçekleştirilen Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı’nda yapıldı.

Bilim Genç’in resmi açılışının da gerçekleştirildiği, kazanılan zaferin bir kere daha hatırlanması ve tarih bilincinin oluşması amacıyla düzenlenen Çanakkale Zaferi’nin 100. yılının anıldığı etkinlikte ülkemizin çeşitli illerinden yaklaşık 500 lise ve üniversite öğrencisi misafir edildi. Etkinlikte öğrenciler gün boyu rehberler eşliğinde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitlikleri ve anıtları gezdi, savaşın çeşitli evrelerinin üç boyutlu olarak anlatıldığı Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde savaşın önemli aşamalarını etkileşimli bir şekilde tecrübe etme imkânı yakaladı. Öğrencilere çeşitli hediyelerin verildiği programın akşamki bölümünde ise Gelibolu Şehitler Abidesi’ndeki etkinlik alanında “O Gün...” belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi.

Cephede savaşan altı askerin mektuplarından yola çıkılarak çekilen belgeselde Serdar Kılıç, zor şartlarda hayatta kalma becerisini ve deneyimlerini kullanarak, Çanakkale Savaşı’nın farklı cephelerinde savaşan askerlerin psikolojik ve fiziki durumlarını, savaş sırasındaki koşulları hissetmeye ve hissettirmeye çalışarak anlatıyor. “Doğadaki İnsan” programını hazırlayıp sunan Serdar Kılıç aynı zamanda Bilim Genç Yayın Kurulu üyesi.

Bilginin sürekli değiştiği ve yenilendiği günümüzde bilimsel gelişmeleri anbean takip etmek hayli önemli. Bilim Genç, gençlere bilgiye ücretsiz ve kolay bir şekilde erişebilmenin yanı sıra zenginleştirilmiş içeriği ile sadece okuyarak değil izleyerek ve uygulayarak da öğrenme imkânı sağlıyor. Aynı zamanda okuyucular Bilim Genç’teki profil alanlarında fotoğraflarını, videolarını ve projelerini paylaşarak bilimin renkli dünyasına adım atıyor. Elektronik bir dergiden çok daha fazlası olan Bilim Genç’te yer alan videolar ve infografikler sayesinde karmaşık bilimsel konuları anlamak daha kolay.

İnternet sitesi ve mobil uygulaması sayesinde Bilim Genç’e bilgisayarlardan, tabletlerden ve cep telefonlarından kolayca erişilebiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.