Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç’in Resmi Açılışı Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı’nda Gerçekleştirildi

Dr. Tuba Sarıgül
08/05/2015 - 19:03

1967 yılından bu yana popüler bilim dergileri çıkaran TÜBİTAK’ın yeni ücretsiz elektronik dergisi Bilim Genç yayın hayatına başladı. Yaklaşık bir yıldır test yayında olan TÜBİTAK Bilim Genç’in resmi açılışı Gelibolu’da gerçekleştirilen Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı’nda yapıldı.

Bilim Genç’in resmi açılışının da gerçekleştirildiği, kazanılan zaferin bir kere daha hatırlanması ve tarih bilincinin oluşması amacıyla düzenlenen Çanakkale Zaferi’nin 100. yılının anıldığı etkinlikte ülkemizin çeşitli illerinden yaklaşık 500 lise ve üniversite öğrencisi misafir edildi. Etkinlikte öğrenciler gün boyu rehberler eşliğinde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitlikleri ve anıtları gezdi, savaşın çeşitli evrelerinin üç boyutlu olarak anlatıldığı Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde savaşın önemli aşamalarını etkileşimli bir şekilde tecrübe etme imkânı yakaladı. Öğrencilere çeşitli hediyelerin verildiği programın akşamki bölümünde ise Gelibolu Şehitler Abidesi’ndeki etkinlik alanında “O Gün...” belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi.

Cephede savaşan altı askerin mektuplarından yola çıkılarak çekilen belgeselde Serdar Kılıç, zor şartlarda hayatta kalma becerisini ve deneyimlerini kullanarak, Çanakkale Savaşı’nın farklı cephelerinde savaşan askerlerin psikolojik ve fiziki durumlarını, savaş sırasındaki koşulları hissetmeye ve hissettirmeye çalışarak anlatıyor. “Doğadaki İnsan” programını hazırlayıp sunan Serdar Kılıç aynı zamanda Bilim Genç Yayın Kurulu üyesi.

Bilginin sürekli değiştiği ve yenilendiği günümüzde bilimsel gelişmeleri anbean takip etmek hayli önemli. Bilim Genç, gençlere bilgiye ücretsiz ve kolay bir şekilde erişebilmenin yanı sıra zenginleştirilmiş içeriği ile sadece okuyarak değil izleyerek ve uygulayarak da öğrenme imkânı sağlıyor. Aynı zamanda okuyucular Bilim Genç’teki profil alanlarında fotoğraflarını, videolarını ve projelerini paylaşarak bilimin renkli dünyasına adım atıyor. Elektronik bir dergiden çok daha fazlası olan Bilim Genç’te yer alan videolar ve infografikler sayesinde karmaşık bilimsel konuları anlamak daha kolay.

İnternet sitesi ve mobil uygulaması sayesinde Bilim Genç’e bilgisayarlardan, tabletlerden ve cep telefonlarından kolayca erişilebiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.