Skip to content Skip to navigation

Bilim Genç’in Resmi Açılışı Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı’nda Gerçekleştirildi

Dr. Tuba Sarıgül
08/05/2015 - 19:03

1967 yılından bu yana popüler bilim dergileri çıkaran TÜBİTAK’ın yeni ücretsiz elektronik dergisi Bilim Genç yayın hayatına başladı. Yaklaşık bir yıldır test yayında olan TÜBİTAK Bilim Genç’in resmi açılışı Gelibolu’da gerçekleştirilen Çanakkale Zaferi 100. Yıl Anma Programı’nda yapıldı.

Bilim Genç’in resmi açılışının da gerçekleştirildiği, kazanılan zaferin bir kere daha hatırlanması ve tarih bilincinin oluşması amacıyla düzenlenen Çanakkale Zaferi’nin 100. yılının anıldığı etkinlikte ülkemizin çeşitli illerinden yaklaşık 500 lise ve üniversite öğrencisi misafir edildi. Etkinlikte öğrenciler gün boyu rehberler eşliğinde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitlikleri ve anıtları gezdi, savaşın çeşitli evrelerinin üç boyutlu olarak anlatıldığı Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde savaşın önemli aşamalarını etkileşimli bir şekilde tecrübe etme imkânı yakaladı. Öğrencilere çeşitli hediyelerin verildiği programın akşamki bölümünde ise Gelibolu Şehitler Abidesi’ndeki etkinlik alanında “O Gün...” belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi.

Cephede savaşan altı askerin mektuplarından yola çıkılarak çekilen belgeselde Serdar Kılıç, zor şartlarda hayatta kalma becerisini ve deneyimlerini kullanarak, Çanakkale Savaşı’nın farklı cephelerinde savaşan askerlerin psikolojik ve fiziki durumlarını, savaş sırasındaki koşulları hissetmeye ve hissettirmeye çalışarak anlatıyor. “Doğadaki İnsan” programını hazırlayıp sunan Serdar Kılıç aynı zamanda Bilim Genç Yayın Kurulu üyesi.

Bilginin sürekli değiştiği ve yenilendiği günümüzde bilimsel gelişmeleri anbean takip etmek hayli önemli. Bilim Genç, gençlere bilgiye ücretsiz ve kolay bir şekilde erişebilmenin yanı sıra zenginleştirilmiş içeriği ile sadece okuyarak değil izleyerek ve uygulayarak da öğrenme imkânı sağlıyor. Aynı zamanda okuyucular Bilim Genç’teki profil alanlarında fotoğraflarını, videolarını ve projelerini paylaşarak bilimin renkli dünyasına adım atıyor. Elektronik bir dergiden çok daha fazlası olan Bilim Genç’te yer alan videolar ve infografikler sayesinde karmaşık bilimsel konuları anlamak daha kolay.

İnternet sitesi ve mobil uygulaması sayesinde Bilim Genç’e bilgisayarlardan, tabletlerden ve cep telefonlarından kolayca erişilebiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.