Skip to content Skip to navigation

Bilim ve Toplum Proje Başvuruları Başladı

Dr. Mehmet Cihad Ayar
20/11/2014 - 17:30

“Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı” kapsamında “4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları”, “4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları”, “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ve “4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” için başvurular 14 Kasım 2014 tarihinde başladı.

4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” programı kapsamında, 7’den 70’e toplumun her kesiminden bireylerin bilim ile etkileşimlerinin artmasını, çevrelerindeki olay ve olguları bilimsel bakış açısıyla anlamalarını ve problemlere çözüm üretebilmelerini sağlayacak etkinliklerin düzenlenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” destek programında öğretmen ve akademisyenlere yönelik düzenlenecek yenilikçi eğitim ve etkinliklerin öğretmeyi ve öğrenmeyi farklılaştıracağı düşünülüyor. Böylece toplumumuza yön veren ve model olan öğretmenlerimizin ve akademisyenlerimizin mesleki anlamda desteklenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ile TÜBİTAK ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında, bilim kültürünün tabana yayılması amaçlanıyor. Başvuru yapacak okullardan en az 25 proje ile bilim fuarı düzenlemeleri isteniyor. 5. ve 6. bölgedeki okullar için ise bu sayı 15. Programın son başvuru tarihi:  30 Ocak 2015.

4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” ilk kez başvuruya açılıyor. Bu program kapsamında özellikle belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının başvuru yapması bekleniyor. Programın esas amacı, bilimin günlük yaşamımızdaki yerinin anlaşılmasını ve toplumun geniş kesimleri ile buluşmasını sağlamanın yanı sıra bilim-teknoloji-toplum-çevre etkileşimini aşılamak. Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler ile bireylerin bilime karşı farkındalık ve olumlu tutum geliştirmesi hedefleniyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK, sergi düzenekleri ve eğitim atölyeleriyle ziyaretçilere bilimi uygulayarak ve deneyerek eğlenceli bir şekilde keşfetme imkânı sunan bilim merkezleri ile ilgili tüm bilgilere internet üzerinden en kolay şekilde ulaşılabilmesi için TÜBİTAK Bilim Merkezleri portalını yayına aldı.

Sosyal Bilimler

Descartes düşünmenin insanı diğer canlılardan ayıran en temel özellik olduğunu ifade etmek için “Düşünüyorum, öyleyse varım” demişti. Ancak çoğu zaman davranışlarımızın sebebi olarak duygularımızı gösteririz. 

Sosyal Bilimler

Minyatür çok ince işlenmiş, küçük boyutlu, kendine has boyama tekniği ve anlatım dili olan geleneksel bir resim sanatıdır. El yazması eserlerde konuya açıklık getirmek amacıyla metni desteklemek için uygulanır. Bu sanatı yapan kişilere nakkaş denir.

Sosyal Bilimler

Spor, sanat, bilim ya da başka birçok alanda başarılı olmanın sırrının tekrar, alıştırma, pratik ya da antrenman yapmaktan geçtiğini biliriz. Peki, bir alanda üst düzey bir başarı elde etmek için ne kadar süre çalışmak gerekir? 

Sosyal Bilimler

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak, 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız.

 

Sosyal Bilimler

Her yıl Almanya’nın Lindau şehrinde ekonomi, fizyoloji veya tıp, kimya, fizik alanlarında Nobel Ödülü kazanmış saygın bilim insanları ile genç araştırmacılar Lindau Nobel Ödüllü Bilim İnsanları Toplantısı’nda bir araya geliyor.

Sosyal Bilimler

Dünya’nın manyetik kutupları sabit değildir, zamanla konum değiştirirler. Manyetik kuzey kutbu, 1831 yılında ilk kez konumu tespit edildiğinde Kuzey Kutbu’nun Kanada sınırları içinde kalan bir bölgesindeydi. Aradan geçen zamanda yaklaşık 2300 kilometre Sibirya’ya doğru sürüklendi. 

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen  Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları başvuruları başladı. Başvurular 10 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek.

Sosyal Bilimler

Prof. Dr. Fuat Sezgin Vakfı ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile gerçekleştirilecek söyleşilerde dokuz üniversite rektörü farklı şehirlerden öğrencilerle bir araya gelerek Türk-İslam bilim tarihi ve ülkemizin bilim dünyasındaki yeri ile ilgili konuları konuşacak.

Sosyal Bilimler

Hiç kendinizi bir masal kahramanının yerine koydunuz mu? Masallar diyarında bir şehzade ya da güzeller güzeli bir padişah kızı olsanız başınıza neler gelebilir diye düşündünüz mü?