Skip to content Skip to navigation

Bilim ve Toplum Proje Başvuruları Başladı

Dr. Mehmet Cihad Ayar
20/11/2014 - 17:30

“Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı” kapsamında “4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları”, “4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları”, “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ve “4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” için başvurular 14 Kasım 2014 tarihinde başladı.

4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” programı kapsamında, 7’den 70’e toplumun her kesiminden bireylerin bilim ile etkileşimlerinin artmasını, çevrelerindeki olay ve olguları bilimsel bakış açısıyla anlamalarını ve problemlere çözüm üretebilmelerini sağlayacak etkinliklerin düzenlenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” destek programında öğretmen ve akademisyenlere yönelik düzenlenecek yenilikçi eğitim ve etkinliklerin öğretmeyi ve öğrenmeyi farklılaştıracağı düşünülüyor. Böylece toplumumuza yön veren ve model olan öğretmenlerimizin ve akademisyenlerimizin mesleki anlamda desteklenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ile TÜBİTAK ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında, bilim kültürünün tabana yayılması amaçlanıyor. Başvuru yapacak okullardan en az 25 proje ile bilim fuarı düzenlemeleri isteniyor. 5. ve 6. bölgedeki okullar için ise bu sayı 15. Programın son başvuru tarihi:  30 Ocak 2015.

4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” ilk kez başvuruya açılıyor. Bu program kapsamında özellikle belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının başvuru yapması bekleniyor. Programın esas amacı, bilimin günlük yaşamımızdaki yerinin anlaşılmasını ve toplumun geniş kesimleri ile buluşmasını sağlamanın yanı sıra bilim-teknoloji-toplum-çevre etkileşimini aşılamak. Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler ile bireylerin bilime karşı farkındalık ve olumlu tutum geliştirmesi hedefleniyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Birçoğumuz tatilin başlamasıyla birlikte uçakla, otomobille, trenle ya da otobüsle yola çıktık.

Sosyal Bilimler

Picasso gibi ressamların şaheserlerinin altındaki gizli resimleri ortaya çıkarmak ancak bilimsel yöntemlerle mümkün. Gizli sanat eserlerini keşfetmeye çalışan araştırmacılar dijital görüntüleme ile spektroskopik yöntemleri bir araya getiriyor.

Sosyal Bilimler

Hayranlıkla baktığımız tablolar çoğu zaman tek bir seferde ortaya çıkmaz. Sanatçılar, genellikle işe bir eskiz çizerek başlar. Ancak tablonun yapım aşamasında bazen fikir değiştirip planda olmayan figürler ekler ya da önceden planladıkları figürleri çıkarırlar. Bazen de boyamaya başladıkları bir figürün yerini ya da biçimini değiştirirler.

Sosyal Bilimler

Mutluluk, öfke, korku, üzüntü… Bu temel duyguların hepsi tüm insanlarda bulunur. Ancak yoğunlukları bireyden bireye değişir. Normal kabul edilen sınırlarda yaşanıldığında bu duygular bireyin sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olur. Ancak bu duyguların aşırı uçlarda yaşanması veya bastırılması bireyde psikolojik problemlere yol açabilir.

Sosyal Bilimler

James Watt’ın buhar motorunu keşfetmesi Sanayi Devrimi’nin başlangıcı olarak kabul edilir. Watt, buhar motorunu madenlerde ortaya çıkan suyun dışarı pompalanması için bir yöntem ararken geliştirdi. Ancak bu amaçla geliştirilen sistemlerin geçmişi çok daha eskilere dayanıyor.

Sosyal Bilimler

Hollywood’un önde gelen görsel efekt tasarımcıları, stüdyoda üretilen film yapımlarında kullanılan birtakım teknikler geliştirdiler.Bununla birlikle renkli görüntüler film yapım endüstrisinde önemli değişikliklere yol açtı.

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK, sergi düzenekleri ve eğitim atölyeleriyle ziyaretçilere bilimi uygulayarak ve deneyerek eğlenceli bir şekilde keşfetme imkânı sunan bilim merkezleri ile ilgili tüm bilgilere internet üzerinden en kolay şekilde ulaşılabilmesi için TÜBİTAK Bilim Merkezleri portalını yayına aldı.

Sosyal Bilimler

Descartes düşünmenin insanı diğer canlılardan ayıran en temel özellik olduğunu ifade etmek için “Düşünüyorum, öyleyse varım” demişti. Ancak çoğu zaman davranışlarımızın sebebi olarak duygularımızı gösteririz. 

Sosyal Bilimler

Minyatür çok ince işlenmiş, küçük boyutlu, kendine has boyama tekniği ve anlatım dili olan geleneksel bir resim sanatıdır. El yazması eserlerde konuya açıklık getirmek amacıyla metni desteklemek için uygulanır. Bu sanatı yapan kişilere nakkaş denir.

Sosyal Bilimler

Spor, sanat, bilim ya da başka birçok alanda başarılı olmanın sırrının tekrar, alıştırma, pratik ya da antrenman yapmaktan geçtiğini biliriz. Peki, bir alanda üst düzey bir başarı elde etmek için ne kadar süre çalışmak gerekir?