Skip to content Skip to navigation

Bilim ve Toplum Proje Başvuruları Başladı

Dr. Mehmet Cihad Ayar
20/11/2014 - 17:30

“Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı” kapsamında “4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları”, “4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları”, “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ve “4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” için başvurular 14 Kasım 2014 tarihinde başladı.

4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” programı kapsamında, 7’den 70’e toplumun her kesiminden bireylerin bilim ile etkileşimlerinin artmasını, çevrelerindeki olay ve olguları bilimsel bakış açısıyla anlamalarını ve problemlere çözüm üretebilmelerini sağlayacak etkinliklerin düzenlenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” destek programında öğretmen ve akademisyenlere yönelik düzenlenecek yenilikçi eğitim ve etkinliklerin öğretmeyi ve öğrenmeyi farklılaştıracağı düşünülüyor. Böylece toplumumuza yön veren ve model olan öğretmenlerimizin ve akademisyenlerimizin mesleki anlamda desteklenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ile TÜBİTAK ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında, bilim kültürünün tabana yayılması amaçlanıyor. Başvuru yapacak okullardan en az 25 proje ile bilim fuarı düzenlemeleri isteniyor. 5. ve 6. bölgedeki okullar için ise bu sayı 15. Programın son başvuru tarihi:  30 Ocak 2015.

4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” ilk kez başvuruya açılıyor. Bu program kapsamında özellikle belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının başvuru yapması bekleniyor. Programın esas amacı, bilimin günlük yaşamımızdaki yerinin anlaşılmasını ve toplumun geniş kesimleri ile buluşmasını sağlamanın yanı sıra bilim-teknoloji-toplum-çevre etkileşimini aşılamak. Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler ile bireylerin bilime karşı farkındalık ve olumlu tutum geliştirmesi hedefleniyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Dijital dönüşümü yaşamımızın her alanında hissediyoruz. Geleceğimize yön veren eğitim de teknolojinin değiştirdiği alanlar arasında.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi müziğin hayatınızdaki yerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayatımdakiMüzik etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Oylamalar sonucunda ocak ayının en beğenilen fotoğrafı Mehmet Aziz Çakmak’a ait Hayatımdaki Müzik olarak belirlendi.

Sosyal Bilimler

11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde kız öğrenciler Bilim Genç Kafe etkinlikleri kapsamında Ankara, İstanbul ve Samsun’da genç bilim insanlarımız ile buluştu.

Sosyal Bilimler

Bu yıl altıncısı düzenlenen Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi, 22 Şubat 2020 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Zirve ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Gençleri bilim insanlarıyla bir masa etrafında buluşturan TÜBİTAK Bilim Genç Kafe 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde Ankara, İstanbul ve Samsun’da düzenleniyor. Etkinliğin Samsun’daki konuğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas.

Sosyal Bilimler

Gençleri bilim insanlarıyla bir masa etrafında buluşturan TÜBİTAK Bilim Genç Kafe 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde Ankara, İstanbul ve Samsun’da düzenleniyor. Etkinliğin İstanbul’daki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Karakuş.

Sosyal Bilimler

Yollar, caddeler, sokaklar ve parklar sokak lambalarıyla aydınlatılıyor. Geçmişte aydınlatma için gaz lambası ve fener gibi gaz veya mum ile çalışan basit sokak lambaları kullanılsa da günümüzde elektrikle ya da güneş enerjisi ile çalışan sokak lambaları kullanılıyor. Bazı sokak lambaları ise ilginç ve estetik tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Biz de Bilim Genç olarak şubat ayında objektiflerinizi çevrenizdeki sokak lambalarına odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bilimsel çalışmalar, görsel algı sırasında beynin dil ile ilgili kısımlarının da etkinleştiğini gösteriyor. Dikkatimizi nereye yönlendireceğimizi konuştuğumuz diller belirliyor. Hatta kelimelerin telaffuz edilmediği durumlarda bile farklı dilleri bilen insanların gözleri farklı biçimlerde hareket ediyor.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde kasım ayında objektiflerinizi çevrenizdeki kapılara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Kapılar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Seçilen fotoğraflar aynı zamanda Instagram’da, Twitter’da ve Facebook’ta Bilim Genç okurları tarafından oylandı.

Sosyal Bilimler

Sinemada Yeni Hollywood dönemi olarak adlandırılan 1960’lı yıllarda sinema tarihine damgasını vuran evrensel filmler çekildi.