Skip to content Skip to navigation

Bilim ve Toplum Proje Başvuruları Başladı

Dr. Mehmet Cihad Ayar
20/11/2014 - 17:30

“Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı” kapsamında “4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları”, “4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları”, “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ve “4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” için başvurular 14 Kasım 2014 tarihinde başladı.

4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” programı kapsamında, 7’den 70’e toplumun her kesiminden bireylerin bilim ile etkileşimlerinin artmasını, çevrelerindeki olay ve olguları bilimsel bakış açısıyla anlamalarını ve problemlere çözüm üretebilmelerini sağlayacak etkinliklerin düzenlenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” destek programında öğretmen ve akademisyenlere yönelik düzenlenecek yenilikçi eğitim ve etkinliklerin öğretmeyi ve öğrenmeyi farklılaştıracağı düşünülüyor. Böylece toplumumuza yön veren ve model olan öğretmenlerimizin ve akademisyenlerimizin mesleki anlamda desteklenmesi amaçlanıyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” ile TÜBİTAK ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında, bilim kültürünün tabana yayılması amaçlanıyor. Başvuru yapacak okullardan en az 25 proje ile bilim fuarı düzenlemeleri isteniyor. 5. ve 6. bölgedeki okullar için ise bu sayı 15. Programın son başvuru tarihi:  30 Ocak 2015.

4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı” ilk kez başvuruya açılıyor. Bu program kapsamında özellikle belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının başvuru yapması bekleniyor. Programın esas amacı, bilimin günlük yaşamımızdaki yerinin anlaşılmasını ve toplumun geniş kesimleri ile buluşmasını sağlamanın yanı sıra bilim-teknoloji-toplum-çevre etkileşimini aşılamak. Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler ile bireylerin bilime karşı farkındalık ve olumlu tutum geliştirmesi hedefleniyor. Programın son başvuru tarihi: 26 Aralık 2014.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Her yıl Almanya’nın Lindau şehrinde ekonomi, fizyoloji veya tıp, kimya, fizik alanlarında Nobel Ödülü kazanmış saygın bilim insanları ile genç araştırmacılar Lindau Nobel Ödüllü Bilim İnsanları Toplantısı’nda bir araya geliyor.

Sosyal Bilimler

Dünya’nın manyetik kutupları sabit değildir, zamanla konum değiştirirler. Manyetik kuzey kutbu, 1831 yılında ilk kez konumu tespit edildiğinde Kuzey Kutbu’nun Kanada sınırları içinde kalan bir bölgesindeydi. Aradan geçen zamanda yaklaşık 2300 kilometre Sibirya’ya doğru sürüklendi. 

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen  Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları başvuruları başladı. Başvurular 10 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek.

Sosyal Bilimler

Prof. Dr. Fuat Sezgin Vakfı ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile gerçekleştirilecek söyleşilerde dokuz üniversite rektörü farklı şehirlerden öğrencilerle bir araya gelerek Türk-İslam bilim tarihi ve ülkemizin bilim dünyasındaki yeri ile ilgili konuları konuşacak.

Sosyal Bilimler

Hiç kendinizi bir masal kahramanının yerine koydunuz mu? Masallar diyarında bir şehzade ya da güzeller güzeli bir padişah kızı olsanız başınıza neler gelebilir diye düşündünüz mü?

Sosyal Bilimler

Buzdolabının ya da derin dondurucunun henüz icat edilmediği zamanlarda yaşadığınızı düşünün. Yiyeceklerinizin bozulmaması için ne yapardınız?

Sosyal Bilimler

Bugün 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü. Bu gün ile kadınların ve her yaştaki kız çocuklarının bilim, teknoloji ve girişimcilik alanlarına katılımının ve erişiminin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Sosyal Bilimler

Bugün görme engellilerin hayatını kolaylaştıran Braille alfabesi Louis Braille tarafından 1821 yılında icat edildi. Braille’in kendisi de görme engelliydi. Gelin, şimdi Braille alfabesinin keşfedilme hikâyesine birlikte bakalım.

Sosyal Bilimler

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından film endüstrisinde değişim ve gelişim süreci olarak adlandırılan 1920’li yıllar başladı. 1940’lı yıllara kadar devam eden süreçte, hareketli görüntü olarak isimlendirilen film yapımında, yeni özel efekt tasarım teknikleri ve yapım yöntemleri ortaya çıktı.

Sosyal Bilimler

Bu yıl beşincisi düzenlenen Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi, 16 Şubat 2019 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.