Skip to content Skip to navigation

Birleşen Gökadalar

Dr. Mahir E. Ocak
07/07/2015 - 17:29

Birbirine kütleçekimi ile bağlı çok sayıda gökcisminden oluşan sistemlere gökada deniyor. Güneş, yüz milyarlarca başka yıldızla beraber Samanyolu Gökadası’nın içinde yer alıyor ve evrende yaklaşık iki yüz milyar gökada olduğu tahmin ediliyor.

Gökadaların kendilerinden daha küçük gökadaları yutarak büyüdüğü düşünülse de bu durumu kanıtlamak çok zor. Çünkü birleşme sonuncunda küçük gökadadaki yıldızlar büyük gökadanın içine dağılıyor ve küçük gökadadan geriye neredeyse hiçbir iz kalmıyor. Ancak Almanya Garching’deki Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, son bir milyar yıl içinde gerçekleşmiş bir birleşmeyi keşfetmeyi başardı. Dr. A. Longobardi ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Astonomy & Astrophysics Letters’ta yayımlandı.

Gözlemler, Messier 87 Gökadası’nı çevreleyen halenin normalden daha parlak olduğunu gösteriyor ve bu durum gökadanın son bir milyar yıl içinde küçük bir gökadayı yutmuş olmasına bağlanıyor.

Güneş Sistemi’ne yaklaşık 50 milyon ışık yılı uzaklıkta olan Messsier 87 Gökadası, Virgo Gökada Kümesi’nin içinde yer alıyor ve toplam kütlesi Güneş’inkinin bir trilyon katından daha fazla. Gözlemler küçük gökadadaki yıldızların eskiden kapladıkları hacmin yüz katı büyüklükte bir bölgeye yayıldığını gösteriyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.