Skip to content Skip to navigation

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Prof. Dr. Levent Kurnaz
10/11/2015 - 13:04

2000 yılında yeni binyıla girmenin heyecanı ile Birleşmiş Milletler'in (BM) kalkınmanın tüm dünyaya yayılması amacıyla ortaya koyduğu Binyıl Kalkınma Hedefleri'ni tüm dünya devletleri kabul etti. Bu hedefler 2015 yılına kadar özellikle az gelişmiş ülkelerin öncelikle eğitim ve sağlık sorunlarını çözmeyi öneriyordu. Ancak bu hedefler belirlenirken özellikle amaçlanan ülkelerin fikrinin alınmaması ve yaptırımların olmaması Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin başarılı olmasını engelledi.

Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin yeterince başarılı olmaması üzerine bunun nedenlerini inceleyen BM, benzer hataları yapmamak adına 2015-2030 dönemi için Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni 25-27 Eylül 2015 tarihleri arasındaki toplantısında kabul etti. Bu hedeflerin çoğu bizleri etkileyeceğinden ve devletimiz de bu hedeflere ulaşmak için çaba sarf edeceğinden öncelikle gençlerin bu hedefleri bilmesi gerekiyor.

Büyük hali için resme tıklayın.

Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için BM, 169 amaç ve bu amaçlardaki başarıyı ölçmek için de 304 kriter belirliyor. Örneğin herkesin ulaşabileceği kaliteli eğitimi garanti altına almak ve hayat boyu eğitimi desteklemek hedefi için öngörülen amaçlardan ilki 5 yaşın altındaki tüm çocukların gelişme potansiyellerine ulaşması için erken çocukluk gelişme programları ve politikalarının uygulanmasıdır. Bu amacın ne seviyede yerine getirildiğini belirlemek için de iki ölçek var:

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) ve Dünya Bankası tarafından ölçülen, en az bir yıl kaliteli okul öncesi eğitim programına devam eden çocukların oranı

UNICEF tarafından ölçülen Erken Çocuk Gelişme İndisi (ECDI)

Benzer şekilde tüm hedeflerin amaçları ve bu amaçların başarısını değerlendirmek için kullanılan ölçekler var. Tüm dünya ülkeleri bu hedeflere ulaşmaya çalışacaklarını kabul ettikleri için bizlere düşen görev bu ölçekleri takip ederek devletlerin başarısını belirlemektir.

Unutmamamız gereken iki önemli nokta var: Sürdürülebilir kalkınma dilimizde özellikle son yıllarda sıkça kullanılan ve aklımıza hep ekonomiyi getiren bir terim. Aslında İngilizceden tam olarak tercüme edersek bu terim sürdürülebilir gelişme anlamına geliyor. Yani ekonomik büyüme olmaksızın da gelişmek mümkün; örneğin eğitimi iyileştirip geleceğe yatırım yaparak. İkinci noktayı da akıldan çıkarmamalıyız! Hepimiz dünyada yaşıyoruz ve dünyanın bize sağlayabileceklerinin bir sınırı var. Eğer bugün yerine koyabileceğimizden fazlasını harcarsak bizden sonra yaşayanların kullanması için daha az kaynak bırakacağımızı unutmamalıyız. Dolayısıyla kaynakları sürdürülebilir olarak kullanmak geleceğe olan borcumuzdur.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

1960’lı yıllarda sinema endüstrisinde büyük değişimler yaşandı. Adlarını sinema tarihine kazımış, vizyona girdikleri dönemde yoğun ilgi gören filmlerin üretildiği bu dönem “Sinemada Yeni Hollywood” olarak anılır.

Sosyal Bilimler

Bir şehrin, bir sarayın ya da bir evin… Türk kültüründe ve tarihinde kapılar büyük öneme sahip. Dünyanın önemli şehirlerinde de olağanüstü güzellikte farklı tarihî kapılar var. Bu kapılar hem tasarımları hem de üzerlerindeki desenler ve işlemelerle dikkat çekiyor. Biz de Bilim Genç olarak kasım ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ilgi çekici kapılara odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK’ın bilim kültürünün ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılmasını amaçlayan 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları, 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları ve 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı proje başvuruları başladı.

Sosyal Bilimler

Biz de Bilim Genç olarak ekim ayında objektiflerinizi çevrenizdeki müze ve bilim merkezlerine odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #MüzelerveBilimMerkezleri etiketini eklemeyi unutmayın. 

Sosyal Bilimler

1950’li yıllardan 1960’lara gelinirken değişen sinema seyircisi ve salonlar sinemanın bugüne kadar olan dönüşümünün de habercisi olmuştu. Aynı dönemde özellikle bilim kurgu türündeki filmlerin sayısında artış yaşandı.

Sosyal Bilimler

2019 yılı güz dönemi için başvurular başladı. Konuşmacı olmak isteyen bilim insanları ve etkinliklere ev sahipliği yapmak isteyen kurumlar 07 Ekim 2019’a kadar TÜBİTAK Bilim Söyleşileri’ne başvurabilirler.

Sosyal Bilimler

Bilim tarihi alanında doğa bilimleri ve tıp tarihi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle TÜBİTAK tarafından 2019 Yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü’ne layık görülen Ankara Üniversitesi’nin emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Esin Kahya ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Kültürel gelişim ve yaratıcılığa yatırım yapan şehirlerin arasındaki bağı güçlendirmek için kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı’na üye şehirlerin belediye başkanlarını ve üst düzey yöneticilerini bi araya getiren UNESCO Yaratıcı Şehirler Konferansı’na 2021 yılında İstanbul ev sahipliği yapacak.

Sosyal Bilimler

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu avantajlardan en etkili şekilde yararlanabilmek ve bu teknolojileri kullanırken karşı karşıya kalınabilecek riskleri azaltmak için dijital medya okuryazarlığı becerisine sahip olmak gerekiyor.

Sosyal Bilimler

Eylül ayında okula dönüş heyecanını fotoğraflarınıza yansıtmanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #OkulaDönüş etiketini eklemeyi unutmayın.