Skip to content Skip to navigation

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Prof. Dr. Levent Kurnaz
10/11/2015 - 13:04

2000 yılında yeni binyıla girmenin heyecanı ile Birleşmiş Milletler'in (BM) kalkınmanın tüm dünyaya yayılması amacıyla ortaya koyduğu Binyıl Kalkınma Hedefleri'ni tüm dünya devletleri kabul etti. Bu hedefler 2015 yılına kadar özellikle az gelişmiş ülkelerin öncelikle eğitim ve sağlık sorunlarını çözmeyi öneriyordu. Ancak bu hedefler belirlenirken özellikle amaçlanan ülkelerin fikrinin alınmaması ve yaptırımların olmaması Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin başarılı olmasını engelledi.

Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin yeterince başarılı olmaması üzerine bunun nedenlerini inceleyen BM, benzer hataları yapmamak adına 2015-2030 dönemi için Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni 25-27 Eylül 2015 tarihleri arasındaki toplantısında kabul etti. Bu hedeflerin çoğu bizleri etkileyeceğinden ve devletimiz de bu hedeflere ulaşmak için çaba sarf edeceğinden öncelikle gençlerin bu hedefleri bilmesi gerekiyor.

Büyük hali için resme tıklayın.

Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için BM, 169 amaç ve bu amaçlardaki başarıyı ölçmek için de 304 kriter belirliyor. Örneğin herkesin ulaşabileceği kaliteli eğitimi garanti altına almak ve hayat boyu eğitimi desteklemek hedefi için öngörülen amaçlardan ilki 5 yaşın altındaki tüm çocukların gelişme potansiyellerine ulaşması için erken çocukluk gelişme programları ve politikalarının uygulanmasıdır. Bu amacın ne seviyede yerine getirildiğini belirlemek için de iki ölçek var:

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) ve Dünya Bankası tarafından ölçülen, en az bir yıl kaliteli okul öncesi eğitim programına devam eden çocukların oranı

UNICEF tarafından ölçülen Erken Çocuk Gelişme İndisi (ECDI)

Benzer şekilde tüm hedeflerin amaçları ve bu amaçların başarısını değerlendirmek için kullanılan ölçekler var. Tüm dünya ülkeleri bu hedeflere ulaşmaya çalışacaklarını kabul ettikleri için bizlere düşen görev bu ölçekleri takip ederek devletlerin başarısını belirlemektir.

Unutmamamız gereken iki önemli nokta var: Sürdürülebilir kalkınma dilimizde özellikle son yıllarda sıkça kullanılan ve aklımıza hep ekonomiyi getiren bir terim. Aslında İngilizceden tam olarak tercüme edersek bu terim sürdürülebilir gelişme anlamına geliyor. Yani ekonomik büyüme olmaksızın da gelişmek mümkün; örneğin eğitimi iyileştirip geleceğe yatırım yaparak. İkinci noktayı da akıldan çıkarmamalıyız! Hepimiz dünyada yaşıyoruz ve dünyanın bize sağlayabileceklerinin bir sınırı var. Eğer bugün yerine koyabileceğimizden fazlasını harcarsak bizden sonra yaşayanların kullanması için daha az kaynak bırakacağımızı unutmamalıyız. Dolayısıyla kaynakları sürdürülebilir olarak kullanmak geleceğe olan borcumuzdur.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Kitaplarınızı raflara dizerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak Doç. Dr. Berk Canberk ile eğitimde yapay zekâ konusu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait Balkonumdan Manzaralar olarak belirlendi. 

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bu etkinliğimizde origami ile lale yapıyoruz. Öte yandan lalenin nereden geldiğini, kelimenin kökenini ve kültürümüzdeki yerini merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma yanlış bilimsel bilgilerin de internette yayıldığını gösteriyor.

Sosyal Bilimler

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, dünya çapında bir salgına dönüştü.

Sosyal Bilimler

Sanal ortamda gezebileceğiniz birçok müzenin yanı sıra ücretsiz erişebileceğiniz kütüphane ve dergiler, dışarı çıkmadan evinizin sınırlarını aşmanıza hatta başka ülkeleri “ziyaret” etmenize imkân veriyor.

Sosyal Bilimler

Kariyer seçimi hayatımızı doğrudan etkileyen çok önemli bir konu. Peki, kendimiz için hangi mesleğin doğru olduğuna nasıl karar verebiliriz?

Sosyal Bilimler

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılı “Troya Yılı”, 2019 yılı ise “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmişti. 2020 yılı teması olarak ise Patara Antik Kenti seçildi.