Skip to content Skip to navigation

Birlikte İş Yapan Robot Sürüsü

Dr. Mahir E. Ocak
13/09/2019 - 12:51

Columbia Engineering/MIT

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi. Dr. Shuguang Li ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Ana robotu meydana getiren 23,5 santimetre çapındaki “parçacık robotların” her birinde ışık sensörleri ve belirli bir algoritmaya göre genleşmelerini ya da büzüşmelerini sağlayan basit elektronik cihazlar var ve robotlar ufak mıknatıslarla zayıfça birbirlerine tutunuyorlar. 

Parçacık robotlar, civardaki ışık miktarını ölçüyor ve elde ettikleri sonuçları yakınlarındaki diğer robotlara iletiyor. Her bir parçacık robot komşularına göre az mı yoksa çok mu ışık aldığına bakarak ne zaman genleşme-büzüşme döngüsüne başlayacağına karar veriyor. Böylece ana robotu meydana getiren parçacık robotlar bir ışık kaynağına doğru toplu hâlde hareket edebiliyor. Üstelik parçacık robotların bir kısmı bozulsa bile ana robot çalışmaya devam edebiliyor.

 

 

 

Araştırmacılar, geliştirdikleri robotun minyatür formlarının çeşitli amaçlar için yararlı olabileceğini belirtiyorlar. Örneğin enkaz altında kalmış insanları bulmak ya da ilaçları insan vücudunun ulaşılması zor kısımlarına aktarmak için bu robotlardan yararlanılabilir. Ancak tüm bunların gerçeğe dönüşebilmesi için hâlâ aşılması gereken sorunlar var. Örneğin farklı amaçlara göre özel tasarımlar yapmak ya da farklı çevresel koşullara nasıl uyum sağlanacağı gibi... 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.