Skip to content Skip to navigation

Birlikte İş Yapan Robot Sürüsü

Dr. Mahir E. Ocak
13/09/2019 - 12:51

Columbia Engineering/MIT

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi. Dr. Shuguang Li ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Ana robotu meydana getiren 23,5 santimetre çapındaki “parçacık robotların” her birinde ışık sensörleri ve belirli bir algoritmaya göre genleşmelerini ya da büzüşmelerini sağlayan basit elektronik cihazlar var ve robotlar ufak mıknatıslarla zayıfça birbirlerine tutunuyorlar. 

Parçacık robotlar, civardaki ışık miktarını ölçüyor ve elde ettikleri sonuçları yakınlarındaki diğer robotlara iletiyor. Her bir parçacık robot komşularına göre az mı yoksa çok mu ışık aldığına bakarak ne zaman genleşme-büzüşme döngüsüne başlayacağına karar veriyor. Böylece ana robotu meydana getiren parçacık robotlar bir ışık kaynağına doğru toplu hâlde hareket edebiliyor. Üstelik parçacık robotların bir kısmı bozulsa bile ana robot çalışmaya devam edebiliyor.

 

 

 

Araştırmacılar, geliştirdikleri robotun minyatür formlarının çeşitli amaçlar için yararlı olabileceğini belirtiyorlar. Örneğin enkaz altında kalmış insanları bulmak ya da ilaçları insan vücudunun ulaşılması zor kısımlarına aktarmak için bu robotlardan yararlanılabilir. Ancak tüm bunların gerçeğe dönüşebilmesi için hâlâ aşılması gereken sorunlar var. Örneğin farklı amaçlara göre özel tasarımlar yapmak ya da farklı çevresel koşullara nasıl uyum sağlanacağı gibi... 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...