Skip to content Skip to navigation

Birlikte İş Yapan Robot Sürüsü

Dr. Mahir E. Ocak
13/09/2019 - 12:51

Columbia Engineering/MIT

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi. Dr. Shuguang Li ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Ana robotu meydana getiren 23,5 santimetre çapındaki “parçacık robotların” her birinde ışık sensörleri ve belirli bir algoritmaya göre genleşmelerini ya da büzüşmelerini sağlayan basit elektronik cihazlar var ve robotlar ufak mıknatıslarla zayıfça birbirlerine tutunuyorlar. 

Parçacık robotlar, civardaki ışık miktarını ölçüyor ve elde ettikleri sonuçları yakınlarındaki diğer robotlara iletiyor. Her bir parçacık robot komşularına göre az mı yoksa çok mu ışık aldığına bakarak ne zaman genleşme-büzüşme döngüsüne başlayacağına karar veriyor. Böylece ana robotu meydana getiren parçacık robotlar bir ışık kaynağına doğru toplu hâlde hareket edebiliyor. Üstelik parçacık robotların bir kısmı bozulsa bile ana robot çalışmaya devam edebiliyor.

 

 

 

Araştırmacılar, geliştirdikleri robotun minyatür formlarının çeşitli amaçlar için yararlı olabileceğini belirtiyorlar. Örneğin enkaz altında kalmış insanları bulmak ya da ilaçları insan vücudunun ulaşılması zor kısımlarına aktarmak için bu robotlardan yararlanılabilir. Ancak tüm bunların gerçeğe dönüşebilmesi için hâlâ aşılması gereken sorunlar var. Örneğin farklı amaçlara göre özel tasarımlar yapmak ya da farklı çevresel koşullara nasıl uyum sağlanacağı gibi... 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.