Skip to content Skip to navigation

Bonsai Sanatına Yeni Bir Boyut

Sanem Avcil
05/02/2016 - 14:40

Japonya’nın Kyushu kentinde küçük bir şirket olan Hoshinchu saksıda küçük ağaç yetiştirme anlamına gelen bonsai sanatını, tam anlamıyla bambaşka bir seviyeye taşıyan Air Bonsai’yi üretiyor. Manyetik kaldırma teknolojisi (yüksek hızlı trenlerde kullanılana benzer bir teknoloji) sayesinde minik ağaçların elektrikli bir altlık üzerinde "havada tutulmasını" sağlayan bu ürün yüzlerce yıldır süregelen bir uygulamayı modern bir sanat eseri haline getiriyor.

Air Bonsai için Kickstarter isimli finansman platforumunda başlatılan maddi destek kampanyası birkaç gün içinde beklentilerin çok ötesine ulaştı. Öyle ki, 80.000 dolarlık başlangıç hedefi bulunan kampanya bitişine üç hafta kalmış olmasına rağmen, hâlihazırda 620.000 dolar maddi destek ve 2802 destekçi bulmuş durumda. Üstelik artış da devam ediyor.

 

 

Sanem Avcil Twitter

İlgili İçerikler

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Dışarıya çıktınız ve bir süre sonra yağmur yağmaya başladı. O da ne? Yağmur bulutları… Sağanak şeklinde yağmaya başlayan yağmura yakalandınız. Hay aksi, şemsiyeniz yanınızda yok! Peki, “Şemsiyeyi kim, ne zaman icat etti acaba?” diye düşündünüz mü?