Skip to content Skip to navigation

Bonsai Sanatına Yeni Bir Boyut

Sanem Avcil
05/02/2016 - 14:40

Japonya’nın Kyushu kentinde küçük bir şirket olan Hoshinchu saksıda küçük ağaç yetiştirme anlamına gelen bonsai sanatını, tam anlamıyla bambaşka bir seviyeye taşıyan Air Bonsai’yi üretiyor. Manyetik kaldırma teknolojisi (yüksek hızlı trenlerde kullanılana benzer bir teknoloji) sayesinde minik ağaçların elektrikli bir altlık üzerinde "havada tutulmasını" sağlayan bu ürün yüzlerce yıldır süregelen bir uygulamayı modern bir sanat eseri haline getiriyor.

Air Bonsai için Kickstarter isimli finansman platforumunda başlatılan maddi destek kampanyası birkaç gün içinde beklentilerin çok ötesine ulaştı. Öyle ki, 80.000 dolarlık başlangıç hedefi bulunan kampanya bitişine üç hafta kalmış olmasına rağmen, hâlihazırda 620.000 dolar maddi destek ve 2802 destekçi bulmuş durumda. Üstelik artış da devam ediyor.

 

 

Sanem Avcil Twitter

İlgili İçerikler

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.