Skip to content Skip to navigation

Bonsai Sanatına Yeni Bir Boyut

Sanem Avcil
05/02/2016 - 14:40

Japonya’nın Kyushu kentinde küçük bir şirket olan Hoshinchu saksıda küçük ağaç yetiştirme anlamına gelen bonsai sanatını, tam anlamıyla bambaşka bir seviyeye taşıyan Air Bonsai’yi üretiyor. Manyetik kaldırma teknolojisi (yüksek hızlı trenlerde kullanılana benzer bir teknoloji) sayesinde minik ağaçların elektrikli bir altlık üzerinde "havada tutulmasını" sağlayan bu ürün yüzlerce yıldır süregelen bir uygulamayı modern bir sanat eseri haline getiriyor.

Air Bonsai için Kickstarter isimli finansman platforumunda başlatılan maddi destek kampanyası birkaç gün içinde beklentilerin çok ötesine ulaştı. Öyle ki, 80.000 dolarlık başlangıç hedefi bulunan kampanya bitişine üç hafta kalmış olmasına rağmen, hâlihazırda 620.000 dolar maddi destek ve 2802 destekçi bulmuş durumda. Üstelik artış da devam ediyor.

 

 

Sanem Avcil Twitter

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.