Skip to content Skip to navigation

Bugüne Kadar Üretilen En Kara Malzeme

Dr. Mahir E. Ocak
18/10/2019 - 16:30

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) çalışan Kehang Cui ve Brian L. Wardle, bilinen en kara malzemeyi üretti. Malzeme, üzerine düşen ışığın %99,995’inden fazlasını soğuruyor.

Araştırmacıların yaptıkları çalışmaların temel amacı, aslında, alüminyum gibi iletken malzemelerin elektriksel ve termal özelliklerini iyileştirmekmiş. Bu amaçla alüminyum bir folyonun üzerini karbon nanotüplerle kaplayan araştırmacılar, elde ettikleri malzemenin aşırı derecede kara olduğunu fark etmiş ve malzemenin üzerine düşen ışığın ne kadarını yansıttığını ölçmeye karar vermişler.

Karbon nanotüpler karbondan oluşan, boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan tüplerdir.

Bir malzemenin siyah görünmesinin sebebi, üzerine düşen görünür ışığın büyük kısmını soğurması, çok azını yansıtmasıdır. Bir malzeme, üzerine düşen görünür ışığı ne kadar çok soğuruyorsa o kadar kara görünür.

Yapılan ölçümler, malzemenin üzerine düşen görünür ışığın %99,995’inden fazlasını soğurduğunu göstermiş. Araştırmacılar, malzemenin görünür ışığı bu kadar yüksek oranda soğurmasına sebep olan mekanizmaların ne olduğunu tam olarak bilmediklerini ifade ediyor. Ancak tahminlere göre, alüminyum folyonun üzerini kaplayan karbon nanotüpler, malzemenin üzerine düşen görünür ışığın büyük kısmını hapsediyor ve ısıya dönüştürüyor. Yansıyan görünür ışık miktarının çok düşük olması da malzemenin renginin siyah olmasına yol açıyor.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Kimya

Dünya’daki yaşamın temelinde karbon vardır. İnsanların ve diğer canlıların yapısındaki organik moleküllerin iskeletini karbon atomları oluşturur. Peki, evrendeki karbon nasıl oluştu?

Kimya

Bilim Çizgi Dizi köşesinde Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayat öyküsüne yer veriyoruz.

Kimya

1940’lardan beri organik madde içeren nesnelerin yaşını tespit etmek için radyokarbon tarihlendirme ya da karbon-14 tarihlendirme olarak adlandırılan yöntem yaygın olarak kullanılıyor

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kimya ve fizik bilgilerimizi kullanarak bir yumurtanın kabuğunu kırmadan çiğ mi yoksa pişmiş mi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi öğreniyoruz.

Kimya

Limon suyu ekşidir. Elimizi yıkamak için kullandığımız sabun ise kaygandır. Bu maddeler sırasıyla asit ve baz olarak sınıflandırılır. Peki, asit ve baz nedir? Okulda kimya dersinde ya da laboratuvarında sıkça karşılaştığımız bu kavramlar neden önemli?

Kimya

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırladığımız diğer yazılara ulaşmak için tıklayın.

Kimya

İdeal gazların hareketlerini ve birbirleriyle etkileşmelerini bilardo ya da pinpon toplarınınkine benzetebiliriz. Bu etkinliğimizde de pipon toplarını kullanarak maddenin gaz hâlinin bir benzetimini yapacağız.

Kimya

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından üniversite ve lise öğrencilerine konuşma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü Prof. Dr. Agre başarı hikâyesini Bilim Genç’e anlattı.

Kimya

Herhangi bir maddenin bir molü atomlarının ya da moleküllerinin belirli bir sayısıdır. Bu değer Avogadro sayısıyla ifade edilir. Avogadro sayısının ismi İtalyan bilim insanı Amedeo Avogadro’dan gelir.

Kimya

Kimyacılar, yapılarında meydana gelen değişimleri öğrenmek için genellikle maddeleri ısıtır. Katı hâldeki maddelerin bazıları ısıtıldıklarında erir bazıları sıvı hâle geçmeden doğrudan buharlaşır yani süblimleşir. Sıvılar ise genellikle gaz hâle geçer. Soğutulduklarında eski hâllerine dönerler.