Skip to content Skip to navigation

Buzun Üzerinde Dans: Milli Sporcumuz Alper Uçar ile Söyleşi

Ayşenur Okatan
24/05/2019 - 17:19

Buzda kaymanın en estetik yollarından biri buz pateni sporudur. Farklı figürlerin, dansın ve müziğin yer aldığı buz pateni Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan bir spor dalı. Biz de milli sporcumuz Alper Uçar ile buz pateni üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

TÜBİTAK Bilim Genç: Kendinizi tanıtır mısınız?

Alper Uçar: 2003 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldum. Ardından Hacettepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Rekreasyon Bölümüne başladım. Yatay geçiş yaparak Macaristan’ın Budapeşte şehrindeki Semmelweiss Üniversitesi Spor Bilimi ve Biyomekanik Bölümünden mezun oldum.

Buz patenine 1990 yılında 5 yaşındayken ailemin teşvikiyle başladım. Balkan Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda 2002’de “Yıldızlar”, 2006’da “Gençler” kategorilerinde altın madalya elde ettim. “Buz Dansı” kategorisinde partnerim Alisa Agafonova ile 2011 Erzurum Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’nda gümüş madalya kazandık.

Türkiye Buz Pateni Milli Takımı sporcuları olarak “Buz Dansı” kategorisinde önemli başarılar elde ettik. 2014 Sochi ve 2018 Kore Kış Olimpiyat Oyunları’nda da ülkemizi temsil ettik. Bir ilki gerçekleştirerek olimpiyat elemesini geçen ilk Türk buz dansı çifti olduk.

2017 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda yapılan seçimde atlet adayları arasından en yüksek oyu alarak iki yıl boyunca Uluslararası Paten Birliği Atlet Komisyon Başkanlığını yürüttüm. Halen Uluslararası Paten Birliği Buz Dansı Teknik Üyesi olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

TÜBİTAK Bilim Genç: Türkiye’yi hem Avrupa hem de dünya şampiyonalarında başarıyla temsil ettiniz. Şampiyonlarda madalya kazanarak bayrağımızı dalgalandırmak nasıl bir duygu?

Alper Uçar: Muhteşem bir duygu. Ülkemizi yurt dışında temsil etmek çok büyük bir gurur kaynağı. Buz pateninde, amatör spor branşlarının en büyük organizasyonu olan Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye adına elemeleri geçip bugüne kadar Türkiye kış sporları ve olimpiyat tarihinde alınmış en iyi derece ile Türk spor tarihine adımızı yazmanın haklı gururunu yaşadık.

Bayrağımızı en yüksek mecralarda gururla taşırken Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünü hiç unutmadım: “Türkiye, ülküsünü muasır medeniyetlerin üstüne çıkarmayı hedef almış bir ülke olarak kendini uygar kültürün ve sanatın farklı ve yüksek kültürlerin mozaiğini yansıtmaktadır.” Benim de ilk hedefim yüksek kültürümüzü dünyada tanıtmak ve genç Türk sporcularına ve patencilerine örnek olmak.

Şu an Türkiye’yi buz pateninde temsil eden ve bir sene içinde Avrupa ve dünya artistik buz pateni şampiyonalarında baraj puanı alan çiftimiz Nicole Kelly ve Berk Akalın’ı çalıştırıyorum. Yakın zamanda ülkemize daha çok daha büyük başarılar getireceğimize inanıyorum.

TÜBİTAK Bilim Genç: Başka ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’nin buz patenindeki durumu hakkında neler söylersiniz?

Alper Uçar: Türkiye’de çok yetenekli ve başarılı buz pateni sporcularımız var ancak altyapı ve tesis konusunda henüz istenilen seviyede değiliz. Müziğin ve estetiğin buluştuğu bir spor dalı olan buz pateni için en büyük sıkıntılardan biri ise sponsor bulmak. Özel gösteri grupları, televizyon programları veya çocuk tiyatroları ile yediden yetmişe herkesin ilgisini çekecek etkinlikler yapılabilir ve böylece hem buz pateni sporunun hem de bu spora gönül vermiş sporcularımızın tanıtımı yapılabilir.

 

TÜBİTAK Bilim Genç: Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Alper Uçar: Şu an ABD’de başarılı buz pateni antrenörlerinden biri olan Marina Zoueva ile birlikte antrenörlük ve koreograflık yapıyorum. En önemli hedefim aktif sporculuk hayatımdan edindiğim bilgi ve becerileri genç patenciler ile paylaşarak büyük başarılar elde etmelerini sağlamak.

TÜBİTAK Bilim Genç: Spora özelde de buz patenine başlamak isteyen gençlere ne tavsiye edersiniz?

Alper Uçar: Buz pateni yapmak için önemli olan bu spora karşı ilginizin, sevginizin ve yatkınlığınızın bulunmasıdır. Buz pateni bir yaşam biçimidir. Bu nedenle benim sadece hayata bakışımı değil hayatımın tamamını değiştirmiştir. Bu spor bana sabrı, uyumu, yılmadan çalışmayı ve istemeyi öğretti. Buz pateninin bir yarışma olduğu unutulmamalı, kaybetmekten korkulmamalı ve her kaybedilmiş yarışmanın aslında başarılar için atılmış büyük bir adım olduğunu düşünmeliyiz.

Hemen hemen her yaş grubu için verilen eğitimlerde buz patenini öğrenmek isteyenler derslerde ilk olarak buzda nasıl yürüneceğini, nasıl düşüleceğini, nasıl kalkılacağını ve kayılacağını öğreniyor. Daha sonra temel kayış pozisyonu, sıçrama ve oturma gibi diğer temel hareketlerle ilgili eğitim veriliyor. Kursa devam edenlerle daha ileri düzey bir eğitime geçiliyor. Buz patenine ilgi duyuyorsanız çeşitli dalları olan bu sporu amatör olarak yapmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerikler

Spor

2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da turnuvanın üçüncü ve en büyük stadyumu olan Eğitim Şehri Stadyumu tamamlandı.

Spor

Tenis ve futbol gibi birçok spor dalında hakemlerin verdiği kararların doğru olup olmadığı konusunda çokça tartışma yaşanır. Geçmişte hakemlerin verdiği kararı değiştirmenin bir yolu yoktu. Ancak günümüzde top takip sistemleri sayesinde artık son kararı sanal hakemler veriyor.

Spor

TÜBİTAK Bilim Genç dergisi olarak 2019 Üniversiteler Okçuluk Şampiyonası’nda birinci olan Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Millî sporcularımız İbrahim Çolak ve Busenaz Sürmeneli, jimnastik ve boksta dünya şampiyonu oldu. İbrahim Çolak bu başarısıyla Japonya’da düzenlenecek 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını da elde etti.

Spor

Günümüzde birçok araştırma sporun sağlığımızı olumlu etkilediğini gösteriyor.

Spor

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci olan ergenlik çağında birçok fiziksel ve zihinsel değişim geçiririz. Peki bu değişimlerin ne kadarı genetik mirasımıza, ne kadarı çevresel etmenlere (örneğin beslenme ve spor) bağlı?

Spor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel olarak, ülkemizi hem Avrupa hem de dünya şampiyonalarında temsil eden ve önemli başarılar kazanan milli karatecimiz Serap Özçelik Arapoğlu ile Bilim Genç okurları için bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Hem bedeninizi hem beyninizi aktif şekilde kullanabileceğiniz bir spor dalı ilginizi çeker mi? Cevabınız “Evet!” ise oryantiring sporunu çok sevebilirsiniz. Gelin, spor yaparken yön bulma ve odaklanma gibi bilişsel becerilerinizi de geliştirebileceğiniz bu sporu daha yakından tanıyalım.

Spor

Bilim Genç olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mayıs ayında objektiflerinizi spora odaklayarak spor alanlarını, spor ekipmanlarını ve anlık spor hareketlerini fotoğraflarınıza aktarmanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Spor etiketini eklemeyi unutmayın.

Spor

Kış sporlarıyla ilgilenen sporcuların karşı karşıya kaldıkları zorlukların nasıl üstesinden geldiklerini, bilim ve teknolojinin kış sporlarını nasıl etkilediğini birlikte inceleyelim.