Skip to content Skip to navigation

CanSat Competition 2019’da Türk Takımlarının Büyük Başarısı

Dr. Tuba Sarıgül
29/06/2019 - 17:27

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu. Yarışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımıysa ikinciliği elde etti.

Her yıl düzenlenen ve dünya genelinden çok sayıda üniversite takımının katıldığı yarışmada öğrencilerin kendi tasarladıkları, ürettikleri ve fırlattıkları model uydular ile verilen görevleri yerine getirmeleri isteniyor.

CanSat Competition 2019’da takımlara verilen görev; model uydu tarafından taşınan yükün, uydudan ayrıldıktan sonra kendiliğinden dönen bir pervane sistemi (auto-gyro olarak isimlendirilir) kullanılarak yere kontrollü bir şekilde indirilmesiydi. Model uydunun bir bilimsel yük ve dışında yükü koruyucu bir konteyner taşıması gerekiyordu. Konteynerin amacıysa fırlatma ve roketten ayrılma sırasında bilimsel yükün hasar görmesini engellemekti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımı

Takımların geliştirdiği model uyduların fırlatıldıktan sonra 670-725 metre yüksekliğe ulaşması istendi. Uydunun bu yükseklik aralığına ulaştıktan sonra en yüksek irtifadayken roketten ayrılması, bir paraşüt yardımıyla alçalması ve 450 metre irtifaya ulaştıdığında taşıdığı bilimsel yükü serbest bırakması gerekiyordu. Bu aşamadan sonra model uydudan ayrılan yükün kendiliğinden dönen bir pervane sistemi kullanılarak yere indirilmesi istendi. İniş sırasında sensörler tarafından alınan irtifa, dış sıcaklık, batarya voltajı, GPS konumu, pervane dönüş hızı gibi verilerin yere iletilmesi gerekiyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımının birinci, Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımının ikinci olduğu yarışmada Çankaya Üniversitesinden CanBee takımı da beşinciliği elde etti. Türkiye’den başka üniversite takımlarının da yer aldığı yarışmanın genel sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.