Skip to content Skip to navigation

CanSat Competition 2019’da Türk Takımlarının Büyük Başarısı

Dr. Tuba Sarıgül
29/06/2019 - 17:27

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu. Yarışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımıysa ikinciliği elde etti.

Her yıl düzenlenen ve dünya genelinden çok sayıda üniversite takımının katıldığı yarışmada öğrencilerin kendi tasarladıkları, ürettikleri ve fırlattıkları model uydular ile verilen görevleri yerine getirmeleri isteniyor.

CanSat Competition 2019’da takımlara verilen görev; model uydu tarafından taşınan yükün, uydudan ayrıldıktan sonra kendiliğinden dönen bir pervane sistemi (auto-gyro olarak isimlendirilir) kullanılarak yere kontrollü bir şekilde indirilmesiydi. Model uydunun bir bilimsel yük ve dışında yükü koruyucu bir konteyner taşıması gerekiyordu. Konteynerin amacıysa fırlatma ve roketten ayrılma sırasında bilimsel yükün hasar görmesini engellemekti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımı

Takımların geliştirdiği model uyduların fırlatıldıktan sonra 670-725 metre yüksekliğe ulaşması istendi. Uydunun bu yükseklik aralığına ulaştıktan sonra en yüksek irtifadayken roketten ayrılması, bir paraşüt yardımıyla alçalması ve 450 metre irtifaya ulaştıdığında taşıdığı bilimsel yükü serbest bırakması gerekiyordu. Bu aşamadan sonra model uydudan ayrılan yükün kendiliğinden dönen bir pervane sistemi kullanılarak yere indirilmesi istendi. İniş sırasında sensörler tarafından alınan irtifa, dış sıcaklık, batarya voltajı, GPS konumu, pervane dönüş hızı gibi verilerin yere iletilmesi gerekiyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımının birinci, Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımının ikinci olduğu yarışmada Çankaya Üniversitesinden CanBee takımı da beşinciliği elde etti. Türkiye’den başka üniversite takımlarının da yer aldığı yarışmanın genel sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.