Skip to content Skip to navigation

CanSat Competition 2019’da Türk Takımlarının Büyük Başarısı

Dr. Tuba Sarıgül
29/06/2019 - 17:27

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu. Yarışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımıysa ikinciliği elde etti.

Her yıl düzenlenen ve dünya genelinden çok sayıda üniversite takımının katıldığı yarışmada öğrencilerin kendi tasarladıkları, ürettikleri ve fırlattıkları model uydular ile verilen görevleri yerine getirmeleri isteniyor.

CanSat Competition 2019’da takımlara verilen görev; model uydu tarafından taşınan yükün, uydudan ayrıldıktan sonra kendiliğinden dönen bir pervane sistemi (auto-gyro olarak isimlendirilir) kullanılarak yere kontrollü bir şekilde indirilmesiydi. Model uydunun bir bilimsel yük ve dışında yükü koruyucu bir konteyner taşıması gerekiyordu. Konteynerin amacıysa fırlatma ve roketten ayrılma sırasında bilimsel yükün hasar görmesini engellemekti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımı

Takımların geliştirdiği model uyduların fırlatıldıktan sonra 670-725 metre yüksekliğe ulaşması istendi. Uydunun bu yükseklik aralığına ulaştıktan sonra en yüksek irtifadayken roketten ayrılması, bir paraşüt yardımıyla alçalması ve 450 metre irtifaya ulaştıdığında taşıdığı bilimsel yükü serbest bırakması gerekiyordu. Bu aşamadan sonra model uydudan ayrılan yükün kendiliğinden dönen bir pervane sistemi kullanılarak yere indirilmesi istendi. İniş sırasında sensörler tarafından alınan irtifa, dış sıcaklık, batarya voltajı, GPS konumu, pervane dönüş hızı gibi verilerin yere iletilmesi gerekiyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımının birinci, Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımının ikinci olduğu yarışmada Çankaya Üniversitesinden CanBee takımı da beşinciliği elde etti. Türkiye’den başka üniversite takımlarının da yer aldığı yarışmanın genel sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.