Skip to content Skip to navigation

Çocuğunuz Büyüdüğünde Nasıl Görünecek?

Dr. Özlem Ak İkinci
28/10/2014 - 09:40

Çocuğunuzun büyüdüğünde nasıl görüneceğini merak eden ebeveynlerdenseniz artık bu merakınızı gidermenin bir yolu var. Washington Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği bir yazılım çocuğunuzun yetişkin halini, hatta 80 yaşındaki görünümünü bile size gösterebiliyor. Üstelik bunun için yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafa ihtiyaç bile yok. Bu yöntemin en büyük avantajı ise kayıp vakalarında kullanılabilecek olması.

Bir çocuğun yetişkin çağına geldiğinde nasıl görüneceğini bebeklik fotoğrafından tahmin etmek bu konuda uzmanlaşmış kişiler için bile hayli zor. Bu, otomatik bir yazılımla yapılabiliyordu ancak çoğu zaman kullanılan fotoğrafın yüksek kalitede olmaması, ışık probleminin olması, fotoğraftaki kişinin ilginç yüz ifadesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınıyordu. Doç. Dr. Ira Kemelmacher-Shlizerman liderliğinde yürütülen araştırmada geliştirilen bilgisayar algoritması sayesinde bu sorunlar çözüldü.

Yazılım çok sayıdaki yüzün cinsiyete ve yaşa göre gruplandırılmasıyla oluşturulan veri bankasına dayanıyor. Yazılım her yaş grubu için çeşitli yüz özelliklerinin ortalama piksel dağılımını [en koyu (siyah) piksellerden en açık (beyaz) piksellere kadar] belirliyor. Ardından yaş ilerledikçe bu özelliklerin nasıl değişebileceğini hesaplıyor.

Sistemin algoritması giriş bilgisi olarak bir bebek fotoğrafını kullanıyor. Yazılım yüzdeki bazı eğimleri ve uygun olmayan ışığı düzelttikten sonra fotoğrafa, yaşa bağlı olabilecek değişimleri uyguluyor ve neredeyse 80 yaşındaki haline kadar yetişkin görünümlerini büyük oranda doğru tahmin ediyor.

Prof. Kemelmacher-Shlizerman ve meslektaşları algoritmanın performansını değerlendirmek için 82 kişinin son birkaç yıl içinde çekilmiş fotoğraflarını topladılar. Yazılıma ise giriş bilgisi olarak bu kişilerin bebeklik fotoğraflarını yüklediler. Programın tek bir fotoğraftan edinilen bilgilerle ürettiği fotoğraflar kişilerin şu anki halleriyle çekilmiş fotoğraflarıyla büyük oranda uyum gösterdi.

Bu sistem özellikle kayıp kişilerin bulunması konusunda hayli yarar sağlayacak. Bugüne kadar polis, kayıp kişinin çocukluk fotoğrafından ve diğer aile bireylerinin fotoğraflarından yola çıkılarak ve yıllar içerisinde yüzün nasıl değişmiş olabileceğinin en iyi tahmini yapılarak elle çizilen robot resimleri kullanıyordu.

Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Steven Seitz kapsamlı kullanıcı çalışmaları sonucunda kişilerin çocukluk fotoğrafı kullanılarak elde edilen yetişkin fotoğrafı ile aynı kişinin yetişkin fotoğrafı arasında neredeyse hiç fark olmadığını ve hangisinin gerçek fotoğraf olduğunun ayırt edilmesinin çok güç olduğunu söylüyor.

Google ve Intel tarafından desteklenen bu araştırmanın bilimsel yayını Ohia, Columbus’ta Haziran 2013'te düzenlenen “IEEE Bilgisayarla Görme ve Örüntü Tanıma ” konferansında sunuldu. Yazılım şu an tahminlerini sadece yaşa ve cinsiyete dayalı olarak yapıyor. Fakat Washington Üniversitesi araştırmacıları yakın zamanda etnik köken, beyaz saç, kırışıklık gibi faktörlerin de ekleneceğini umut ediyor. Ayrıca Prof. Kemelmacher-Shlizerman bu teknolojinin kısa süre içinde kamuoyuna da sunulacağını belirtiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.