Skip to content Skip to navigation

Deniz Kestanesinden Esinlenerek Üretilen Yapı Malzemesi

Dr. Mahir E. Ocak
22/12/2017 - 11:35

Deniz kestanelerinin dikenlerindeki ana madde olan kalsit (kalsiyum karbonat), kırılgan bir malzemedir. Ancak deniz kestanelerinin dikenlerinin kalsitin kendisinden çok daha dayanıklı olduğu biliniyor. Bilimsel çalışmalar bu durumun nedeninin dikenlerin yapısındaki malzemelerin tuğlalarla örülmüş duvarlardakine benzer bir biçimde organize olmasından kaynaklandığını gösteriyor. Konstanz Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı deniz kestanelerinin dikenlerinden esinlenerek yeni bir tür çimento geliştirdi. Araştırmacılar bu malzemeyi kullanarak 8000 metre yüksekliğinde sütunlar dikmenin mümkün olduğunu belirtiyor. Dr. Andreas Picker ve arkadaşlarının Prof. Dr. Helmut Cölfen önderliğinde yaptığı çalışmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Nanometre (metrenin milyarda biri) ölçeğinde duvar örme yönteminin günlük hayatta duvar ustalarının kullandıkları yönteme benzediği söyleniyor. Önce sert bir katman oluşturursunuz, daha sonra yumuşak bir katman, sonra tekrar sert bir katman, tekrar yumuşak bir katman... Deniz kestanelerinin dikenlerinin yapısının da bu şekilde olduğu belirtiliyor. Kristalli yapıdaki düzenli bloklar, kalsitten oluşan yumuşak bir katmanla çevreleniyor.

Araştırmacıların deniz kestanesi dikenlerinden esinlenerek ürettiği çimento 200 megapaskal basınca bile dayanabiliyor. Bu değer günümüzde kullanılan betonlar için sadece 2-5 megapaskal arasında. Geliştirilen malzemeyle 8000 metre yüksekliğinde sütunlar dikmek mümkün. Sıradan çelik malzemelerle inşa edilebilecek sütunlarsa kendi ağırlıkları altında ezilmeden önce ancak 3000 metre yüksekliğe ulaşabilir.

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. Cölfen, deniz kestanesi dikenlerinin ana maddesinin kalsit olmasının deniz sularında bol miktarda kalsiyum bulunmasından kaynaklandığını söylüyor. İnsanlarsa kalsitten çok daha iyi malzemelere sahip. Dolayısıyla gelecekte doğadan esinlenerek çok daha dayanıklı yapı malzemeleri geliştirmek mümkün olabilir.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Tükenmez kalemlerde mürekkep kütleçekimi etkisiyle akarak kalemin ucundaki bilyeye ulaşır. Dönebilen bu bilye yardımıyla mürekkep...

Malzeme Bilimi

Freiburg’daki Fraunhofer Malzeme Mekaniği Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı camları şekillendirmek için lazerlerin kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Cam bir malzeme ufak bir darbe ile paramparça olurken plastik malzemeler üzerlerine uygulanan basınca karşı çok daha dirençlidir.

Malzeme Bilimi

Alanlarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atan bilim insanlarını gençlerle buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri Doç. Dr. Yunus Eren Kalay ile Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeydi.

Malzeme Bilimi

Gençleri bilim insanları ile buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri 22 Kasım 2016 tarihinde Yozgat’ta gerçekleştirildi.

Malzeme Bilimi

Yazın çok sıcak havalarda doğal olarak daha ince, vücudu daha serin tutan kıyafetler tercih edilir. Ancak günümüzdeki giyeceklerin istisnasız tamamı...

Malzeme Bilimi

Bilim insanları üç boyutlu baskı yöntemini kullanarak kendiliğinden şekil değiştirebilen mikro ölçekte malzemeler üretti.

Malzeme Bilimi

Camların dayanıklılığını artırmak ve kırılam cam...

Malzeme Bilimi

Harvard Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, pencerelerde kullanılabilecek...

Malzeme Bilimi

Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kendi ağırlığının yaklaşık 1000 katını taşıyabilen sıcaklığa duyarlı yeni polimerler sentezlendi.