Skip to content Skip to navigation

Dikey Yüzer Tarlalarla Besin Kıtlığına Son

Dr. Özlem Ak İkinci
20/10/2014 - 10:28

İspanyol mimarlar tarım yapacak alanı kalmayan Singapur’a dikey yüzer tarla sistemini önerdi. Singapur, 1 metrekare alana 7669 kişinin düştüğü, dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi. Bu da kendi gıdalarını yetiştirmeye yetecek kadar tarım alanına sahip olmadıkları anlamına geliyor. Gıdalarının %90’ını başka yerlerden, hatta bazen Arjantin ve Uruguay gibi uzak ülkelerden ithal eden Singapurlular ilerleyen yıllarda kendi gıdalarını yetiştirebilecek hale gelecek. FastCompany firmasından Adele Peters, Barselona’daki JAPA isimli tasarım şirketindeki mimarların Singapurlular için yıl boyunca ürün yetiştirilebilecekleri “kule sistemler” tasarladığını belirtiyor. Singapur’daki limanlara kurulması planlanan dikey tarlalar, el yazısındaki “l” harfine benziyor. Bu tarz tasarımlar hâlihazırda 1930’lardan beri Singapur’da yüzer balık çiftliklerinde de kullanılıyor.

Dikey tarlaların bu garip şekli, alandan tasarruf ederek en fazla güneş ışığını yakalayabilecek şekilde tasarlanmış. Kulelerin içinde bulunan çok sayıdaki algılayıcı ile bitkiler izleniyor ve durumlarıyla ilgili veriler elde ediliyor. Bu verilerle kişilerin ne kadar gıda satın aldığı takip ediliyor ve gıda üretimi buna uygun bir şekilde ayarlanıyor.

JAPA’nın müdürü Javier Ponce bu sistemin diğer bir amacının da gıda atığı üretmemek olduğunu söylüyor. Mimarlar şimdilik düşünce aşamasında olan kule sistemleri test etmek için bir set küçük ölçekli prototip yapılmasını öneriyor. Şu an ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulacağı ve bu kapasitede ne kadar gıda üretebileceği üzerine çalışmalar sürüyor. Öte yandan yoğun nüfusa sahip diğer bir ülke olan Çin için de benzer fikirlerin üretilmesi planlanıyor. Ponce bu tür girişimlerin şu an sınırlı tarım alanlarına sahip bölgelerin yanı sıra gelecekte bu sorunla karşılaşma ihtimali olan ülkelerde de uygulanabileceğini söylüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.