Skip to content Skip to navigation

Dikey Yüzer Tarlalarla Besin Kıtlığına Son

Dr. Özlem Ak İkinci
20/10/2014 - 10:28

İspanyol mimarlar tarım yapacak alanı kalmayan Singapur’a dikey yüzer tarla sistemini önerdi. Singapur, 1 metrekare alana 7669 kişinin düştüğü, dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi. Bu da kendi gıdalarını yetiştirmeye yetecek kadar tarım alanına sahip olmadıkları anlamına geliyor. Gıdalarının %90’ını başka yerlerden, hatta bazen Arjantin ve Uruguay gibi uzak ülkelerden ithal eden Singapurlular ilerleyen yıllarda kendi gıdalarını yetiştirebilecek hale gelecek. FastCompany firmasından Adele Peters, Barselona’daki JAPA isimli tasarım şirketindeki mimarların Singapurlular için yıl boyunca ürün yetiştirilebilecekleri “kule sistemler” tasarladığını belirtiyor. Singapur’daki limanlara kurulması planlanan dikey tarlalar, el yazısındaki “l” harfine benziyor. Bu tarz tasarımlar hâlihazırda 1930’lardan beri Singapur’da yüzer balık çiftliklerinde de kullanılıyor.

Dikey tarlaların bu garip şekli, alandan tasarruf ederek en fazla güneş ışığını yakalayabilecek şekilde tasarlanmış. Kulelerin içinde bulunan çok sayıdaki algılayıcı ile bitkiler izleniyor ve durumlarıyla ilgili veriler elde ediliyor. Bu verilerle kişilerin ne kadar gıda satın aldığı takip ediliyor ve gıda üretimi buna uygun bir şekilde ayarlanıyor.

JAPA’nın müdürü Javier Ponce bu sistemin diğer bir amacının da gıda atığı üretmemek olduğunu söylüyor. Mimarlar şimdilik düşünce aşamasında olan kule sistemleri test etmek için bir set küçük ölçekli prototip yapılmasını öneriyor. Şu an ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulacağı ve bu kapasitede ne kadar gıda üretebileceği üzerine çalışmalar sürüyor. Öte yandan yoğun nüfusa sahip diğer bir ülke olan Çin için de benzer fikirlerin üretilmesi planlanıyor. Ponce bu tür girişimlerin şu an sınırlı tarım alanlarına sahip bölgelerin yanı sıra gelecekte bu sorunla karşılaşma ihtimali olan ülkelerde de uygulanabileceğini söylüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.