Skip to content Skip to navigation

Dikkat Dağınıklığınızın Nedeni Horlama Olabilir

Dr. Rukiye Çolak Sivri
20/11/2019 - 16:19

Çok yorgun olduğunuzu ve başınızı yastığa koyduğunuzu hayal edin. Tam uykuya dalacaksınız ama o da ne? Gök gürültüsünü andıran bir sesle yerinizden fırlıyorsunuz ve şaşkınlıkla etrafa bakınırken aynı ses tekrar kulaklarınızda. Bu, yan odada uyuyan kardeşinizin horlama sesi. Hepimiz için can sıkıcı olabilecek bu senaryoda horlamanın sadece horlayan kişinin yakınındaki kişileri olumsuz etkileyen bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak horlamadan en çok etkilenen horlayan kişinin kendisidir.

Uykuda herhangi bir nedenle nefes almamızı sağlayan hava yolunda ortaya çıkan tıkanma sonucu solunum bozukluğu oluşabilir. Bu durumun ortaya çıktığı kişilerde horlama, ağızdan nefes alma, gece sık uyanma, uyku apnesi olarak da isimlendirilen uykuda nefessiz kalma durumları görülebilir. Horlama sadece yetişkinleri değil her yaş grubundan insanları etkileyebilen bir sorun. Örneğin araştırmalar çocukların yaklaşık beşte birinde horlama görülebileceğini gösteriyor.

Çocuklarda bu durum genellikle geniz eti olarak da bilinen burun ile boğaz arasındaki dokunun (adenoid doku olarak isimlendirilir) alerji ya da enfeksiyonlar sonucunda büyümesi nedeni ile görülüyor. Bu durum hava yolunun daralmasına yol açıyor ve uyku sırasında hava yolunun kısmen ya da tamamen tıkanmasına sebep olarak başta horlama olmak üzere farklı sorunlara yol açabiliyor. Peki, horlama ve ağızdan nefes alma insanlar için zararlı mı?

Büyümüş geniz eti (sağda) hava yolunun daralmasına neden olabilir.

Bu durum özellikle büyüme çağındaki çocuklarda yüz kemiklerinin ve kaslarının gelişimini olumsuz etkileyerek anatomik bozukluklar yaratabiliyor. Ayrıca hava yolundaki tıkanıklıklar nedeniyle vücudumuza daha az hava giriyor. Oksijen seviyesindeki düşüklük çocuklarda uzun vadede bazı kalp sorunlarına ve büyüme geriliğine neden olabiliyor.

Ayrıca uykuda sağlıklı bir şekilde soluk alıp verememek psikolojik sorunlara da yol açabiliyor. Dikkatsizlik, odaklanmada zorluk, davranış problemleri, karar verme ve problem çözme gibi bilişsel işlevlerde sorunlar bu psikolojik belirtilerin başında geliyor.

Bilim insanları horlamanın ve uykuda ortaya çıkan diğer solunum bozukluklarının neden psikolojik etkilere yol açtığını açıklamaya çalışıyor. Uykuda solunum bozukluğu yaşayan kişiler diğer insanlara göre geceleri çok daha sık uyanıyor. Uykunun önemli bir aşaması olan REM uykusu özellikle çocuklarda ve gençlerde beynin gelişiminde ve olgunlaşmasında önemli etkiye sahip. Bu nedenle uyku bölünmesi beynin gelişimini olumsuz etkiliyor.

Ayrıca horlama ve uyku apnesi sırasında beyne ulaşan oksijen miktarı azalıyor. Bu durum beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Bu sorunu yaşayan çocuklar uyku kaliteleri daha düşük olduğu için gün içinde uykulu, daha dikkatsiz ve dalgın olabiliyor.

Bu durum çözümsüz değil. Araştırmalar hava yolunda tıkanıklığa neden olan etken ortadan kaldırıldığında dikkatsizlik gibi uykuda solunum sorunlarıyla ilişkili birçok belirtinin düzeldiğini gösteriyor. Bu nedenle eğer yakınlarınızdan biri horluyorsa sadece kendiniz rahat uyuyabilmek için değil yakınınızın sağlığı için de bir hekime başvurmasını önermelisiniz.

Kaynaklar:

Yazar Hakkında:
Dr. Rukiye Çolak Sivri
SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Sayısız bitki ve canlı çeşitliliğiyle su altı keşfedilmeyi bekleyen bir ortam. Su altına olan ilginizin daha önce çekilmiş fotoğrafları incelemekle sınırlı kalmasını istemiyor ve bu keşfedilmemiş dünyayı kendiniz deneyimlemek istiyorsanız, bunun en iyi yollarından biri dalış sporu ile ilgilenmek.

Tıp ve Sağlık

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Tıp ve Sağlık

İletişim ve bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla sosyal medya yaşamımızın ayrılmaz bir parçası  hâline geldi. 

Tıp ve Sağlık

Milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz etkisi kanıtlanmış bir tedavisi veya aşısı yok. İlaç ve aşı geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti.