Skip to content Skip to navigation

Dışarıdan Gelen Sesleri Engelleyen Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Dr. Tuba Sarıgül
03/11/2014 - 14:55

Gürültüleri engelleyen kulaklıklar, dışarıdan gelen seslerin rahatsız edici olduğu durumlarda, örneğin kalabalık çalışma alanlarında ya da motorların sebep olduğu ses nedeniyle uçak seyahatleri sırasında gürültüden rahatsız olan insanlar için hayli kullanışlı.

Aslında kulaklıkların yapıldığı malzemeler dışarıdan gelen ses dalgalarının bir kısmını, özellikle yüksek frekanslı ses dalgalarını engeller. Ses dalgalarını soğuran malzemelerin kullanıldığı kulaklıklar ses şiddetini yaklaşık 25 desibel azaltabilir. Ancak düşük frekanslı ses dalgalarını engellemek için farklı sistemlerin kullanılması gerekir. Bu tür kulaklıklarda istenmeyen sesleri engellemek için ikinci bir ses dalgası oluşturulur.

Ses farklı ortamlarda, örneğin havada, basınç dalgaları oluşturarak yayılır ve dalgaların yoğunluğu belirli alanlarda yoğunlaşıp seyrekleşir. Dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıklarda hoparlörlerden, engellenmek istenen ses dalgalarıyla aynı genlikte ve frekansta ses dalgaları yayılır. Ancak hoparlör tarafından oluşturulan ses dalgalarının yoğunlaştığı alanlar gürültüye neden olan ses dalgalarının seyrekleştiği alanlarla, ses dalgalarının seyrekleştiği alanlar ise yoğunlaştığı alanlarla örtüşür. Böylece ses dalgaları birbirlerinin etkisini yok eder. Sonuçta dışarıdan gelen gürültü engellenmiş olur.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.