Skip to content Skip to navigation

DNA’ya Kaydedilen Sinema Filmi

Dr. Mahir E. Ocak
25/07/2017 - 09:39

Bir grup araştırmacı, ilkel bir sinema filmini canlı hücrelerin DNA’sına kodlamayı ve daha sonra filmi yeniden oynatmayı başardı. Geliştirilen yöntemin gelecekte hücrelerde meydana gelen değişimlerin kaydını tutmak için kullanılması planlanıyor. Dr. Seth L. Shipman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Araştırmacılar yaptıkları deneylerle ilk olarak bir insan eli görüntüsünün bakterilerin içine yerleştirilen DNA’ya kaydedilebileceğini ve daha sonra bu görüntünün geri alınabileceğini göstermiş. Daha sonra 1870’lerde çekilmiş ilkel bir sinema filminin kareleri de benzer biçimde kodlanmış ve geri alınmış.

Araştırmacılar bilgileri kodlamak için CRISPR’den yararlanmış. CRISPR bazı bakterilerde bulunan ve bağışıklık sistemi gibi görev yapan bir grup protein ve DNA’dır. Bir bakteriye virüs bulaştığında CRISPR yabancı DNA’nın bir kısmını kesip bakterinin kendi genomunda saklar. Daha sonra bu DNA’yı aynı tür virüsleri tanımak ve onlara karşı savaşmak için kullanır. Araştırmacılar CRISPR’nin bu özelliklerinden zaman içinde gerçekleşen sıralı olayları kaydetmek için yararlanmış. İlk olarak kaydedilmek istenen filmin her bir karesi tek tek DNA dizilerine kodlanmış. Daha sonra bakteriler bu DNA’lara maruz bırakılmış. Deneyler CRISPR’nin bakterinin genomunda sakladığı DNA’ları kullanarak sinema filmini %90 doğrulukla geri kazanmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Geliştirilen yöntemden pek çok alanda yararlanmak mümkün. Dr. Shipman, kendi nihai amaçlarınınsa sinir hücrelerinde meydana gelen değişiklikleri kaydederek beyin üzerinde araştırmalar yapmak olduğunu belirtiyor. 

İlgili İçerikler

Biyoloji

İnsanlar dışında başka canlılar da belirli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılar inşa ediyor. Bu yazıda size tasarım ve mühendislik alanında “uzman” bazı hayvanları tanıtmaya çalışacağız.

Biyoloji

Bir gün yolda yürürken düştünüz. Pantolonunuz yırtıldı, dizinizde ve ellerinizde yaralar oluştu. Pantolonu yama yaparak kullanılabilir hale getirdiniz. Peki ya diziniz ve elleriniz?

Biyoloji

Alışverişlerde vaktimizin çoğu gıda reyonlarında hangi ürünün daha sağlıklı olduğuna karar vermekle geçiyor. Kimi zaman doğru kararlar veriyor kimi zamansa “Acaba gerçekten ne yiyoruz?” sorusuyla eve dönüyoruz.

Biyoloji

Günümüzde olduğu gibi geçmiş yıllarda da genç bilim insanları önemli çalışmalara imza atıyordu. Hatta genç yaşlarda önemli çalışmalarda yer alarak en saygın bilim ödüllerinden biri olan Nobel Ödülü’nü kazanan bilim insanları da var.

Biyoloji

ABD’deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı DNA dizileri üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. Sebastian Parluk, Dr. Daniel Arlow ve arkadaşlarının Prof. Dr. Jay Keasling önderliğinde yaptıkları araştırmanın sonuçları Nature Biotechnology’de yayımlandı.

Biyoloji

Geçmişte sıfırı kavrayacak düzeyde zekâya sadece insanların sahip olduğu düşünülürdü. Ancak bilimsel çalışmalar maymunların ve kuşların da sıfırı kavrayabildiğini gösterdi.

Biyoloji

Günlük hayatta birçok nesne veya duruma karşı korku duyabiliriz. Sinir sistemi, korku yaratan uyaranlara karşı organizmayı harekete geçirdiğinden yaşamın devamı için hayli önemlidir.

Biyoloji

Pek çok hayvan türü doğada sürüler ve kümeler oluşturuyor ve kolektif davranışlar sergiliyorlar. Hayvanların sürüler ve kümeler oluşturarak kolektif davranışlar göstermesini sağlayan, türden bağımsız genelgeçer yasalar olabilir mi?

Biyoloji

Keçiler dik yamaçlara tırmanma konusunda uzman canlılardır. En yetkin dağcılar bile kaya tırmanışı sırasında ip, kaya çivisi, çekiç, emniyet kemeri gibi güvenlik ekipmanlarına ihtiyaç duyar. Dağ keçileri ise 60 derece eğimli arazilere bile tırmanabilir.

Biyoloji

İç Anadolu Bölgesi’ndeki bitki türlerinden bazıları sadece Ankara’da bulunuyor. Haydi gelin, Ankara’dan başka yerde yaşayamayan bu bitkilerin bazılarıyla tanışalım!