Skip to content Skip to navigation

DNA’ya Kaydedilen Sinema Filmi

Dr. Mahir E. Ocak
25/07/2017 - 09:39

Bir grup araştırmacı, ilkel bir sinema filmini canlı hücrelerin DNA’sına kodlamayı ve daha sonra filmi yeniden oynatmayı başardı. Geliştirilen yöntemin gelecekte hücrelerde meydana gelen değişimlerin kaydını tutmak için kullanılması planlanıyor. Dr. Seth L. Shipman ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature’da yayımlandı.

Araştırmacılar yaptıkları deneylerle ilk olarak bir insan eli görüntüsünün bakterilerin içine yerleştirilen DNA’ya kaydedilebileceğini ve daha sonra bu görüntünün geri alınabileceğini göstermiş. Daha sonra 1870’lerde çekilmiş ilkel bir sinema filminin kareleri de benzer biçimde kodlanmış ve geri alınmış.

Araştırmacılar bilgileri kodlamak için CRISPR’den yararlanmış. CRISPR bazı bakterilerde bulunan ve bağışıklık sistemi gibi görev yapan bir grup protein ve DNA’dır. Bir bakteriye virüs bulaştığında CRISPR yabancı DNA’nın bir kısmını kesip bakterinin kendi genomunda saklar. Daha sonra bu DNA’yı aynı tür virüsleri tanımak ve onlara karşı savaşmak için kullanır. Araştırmacılar CRISPR’nin bu özelliklerinden zaman içinde gerçekleşen sıralı olayları kaydetmek için yararlanmış. İlk olarak kaydedilmek istenen filmin her bir karesi tek tek DNA dizilerine kodlanmış. Daha sonra bakteriler bu DNA’lara maruz bırakılmış. Deneyler CRISPR’nin bakterinin genomunda sakladığı DNA’ları kullanarak sinema filmini %90 doğrulukla geri kazanmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Geliştirilen yöntemden pek çok alanda yararlanmak mümkün. Dr. Shipman, kendi nihai amaçlarınınsa sinir hücrelerinde meydana gelen değişiklikleri kaydederek beyin üzerinde araştırmalar yapmak olduğunu belirtiyor. 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen bir program sayesinde artık herhangi birisinin DNA origamiyle herhangi bir şekilde yapılar üretmesi mümkün hale geldi.

Biyoloji

Bir grup bilim insanı artan plastik kirliliğine karşı doğada çözünebilen biyolojik polimer üretmeyi başardı.

Biyoloji

Sürüngenler sınıfı içinde yer alan kertenkele grubunun üyesi olan bukalemunlar ülkemizde nadir bulunan sürüngen türlerinden biri.

Biyoloji

Sizler için derlediğimiz, 2018 yılında bilim ve teknoloji alanında yaşanan önemli gelişmeleri üç bölüm halinde yayınlıyoruz.

Biyoloji

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) öğrencileri tarafından düzenlenen uygulamalı laboratuvar etkinliği OpenLAB 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Biyoloji

Princeton Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bonnie Bassler ve öğrencisi Justin Silpe, VP882 olarak adlandırılan, bakteriler arasındaki iletişimi dinleyen bir virüs keşfetti ve bu virüsü çeşitli bakterileri öldürmek için kullanmayı başardı. 

Biyoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Elisabetta Caselli ve çalışma arkadaşları 17.

Biyoloji

Mağaralar, ağaç kovukları, madenler, tavan araları ve çatılar... Bunlar tünedikleri yerlerden sadece birkaçı. Geceleri avlanmalarının yanı sıra dünyadaki tek uçan memeli de onlar. Evet, yarasalar! Yarasalar da tıpkı inek, fare, kedi, tavşan, yunus gibi yavrularını emzirerek büyütür.

Biyoloji

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sınırlı bir alanda yaşayan çöl varanı (Varanus griseus griseus) dünyada Suriye, Filistin, Ürdün ve Irak gibi ülkelerde görülür. Yetişkin olanları çoğunlukla sarı-turuncu renktedir ve vücutlarında siyah geniş çizgiler bulunur.

Biyoloji

Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından 2018 yılında açıklanan Kırmızı Liste’ye göre nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kelaynaklar artık “Tehlike Altında” kategorisinde.