Skip to content Skip to navigation

Dr. Yapay Zekâ

M. Bünyamin Yıldırım
16/02/2018 - 11:37

IBM'nin Watson'ı ve Microsoft'un InnerEye'ından sonra yapay zekânın tıp ve sağlık alanında kullanılmasına yönelik girişimlere başlayan bir başka firma olan Enlitic, derin öğrenmeyi ve makine öğrenmesini tıp dünyası ile buluşturarak erken teşhiste doktorlara yardımcı olmayı ve daha etkili tedavi yöntemleri bulmayı amaçlıyor.

Derin öğrenmeyi kullanarak doktorların daha etkili ve doğru değerlendirme yapmaları amacıyla geliştirilen Enlitic yapay zekâ teknolojisi, radyoloji yöntemi (farklı dalga boylarındaki ışınların ve ses dalgalarının hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde kullanıldığı tıbbi yöntem) ile elde edilen görüntüler üzerinden hastalığı teşhis edebiliyor.

2020'ye kadar dünya genelinde hasta verilerinin büyüklüğünün 25.000 petabayta (1 petabayt=1024 terabayt) ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu kadar büyük bir veri derin öğrenme yöntemi ile birleştirildiğinde hastalıkların teşhisi konusunda büyük gelişmeler kaydedilebilir.

Geliştirilen yapay zekâ uygulamasının sunabileceği bazı çözümler var. Bunlar:

1. Hasta triaji: Triaj, hastaları aciliyet durumlarına göre sınıflandırmaktır. ABD'de her yıl teşhis amacıyla 300 milyon radyolojik tetkik isteniyor. Bu sayının gittikçe artmasıyla radyologların bu tetkikleri daha etkili ve doğru değerlendirmesi zorlaşıyor. Yeni geliştirilen yapay zekâ uygulaması, gelen hastaların klinik bulgularına göre tarama yaparak önceliklerini belirleyebiliyor ve onları en uygun doktora yönlendirebiliyor. Böylece tıbbi bir görüntü milisaniyeler içinde, bir radyoloğa göre 10.000 kat daha hızlı yorumlanabiliyor.

2. Tarama programları: Günümüzde daha sık görülmeye başlanan kanser hastalığının erken teşhisi için tarama testleri yapılıyor. Geliştirilen yapay zekâ uygulaması, tarama testleri sonucu şüpheli olan vakaları tespit ediyor ve radyoloğun dikkatini oraya çekerek hasta sayısındaki yoğunluğa rağmen doktorların daha etkili çalışmasını sağlıyor. Örneğin Enlitic bir akciğer kanseri vakası için istenen bilgisayarlı tomografi görüntüsündeki kanserli olma olasılığı olan kitleleri yüksek doğrulukta tespit etmek konusunda uzman radyologlara göre %50 daha başarılı.

3. Eş zamanlı klinik destek: ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün raporlarına göre ABD’de her yıl 12 milyon hatalı teşhis vakası ile karşılaşılıyor. Hastalıkların doğru teşhisi için geliştirilecek etkili yöntemler sayesinde bu sayı hızla azaltılabilir. Geliştirilen yapay zekâ uygulaması eş zamanlı klinik destekle doktorlara zorlu vakaların yorumlanması konusunda yardımcı olabilir. Örneğin derin öğrenme teknolojisi, bir X-ray görüntüsünün sadece binde birlik kısmını kaplayan çok küçük boyutlardaki kırıkları dahi tespit edebiliyor.

Enlitic’i geliştiren araştırmacılar, radyologların yerini alacak bir teknoloji değil işlerini çok daha hızlı yapmalarını sağlayacak bir yapay zekâ teknolojisi geliştirmeye çalıştıklarını, ayrıca yeni ilaçların üretimi ve laboratuvar testlerinin geliştirilmesi gibi konularda da çalışmalarını sürdürdüklerini söylüyor.

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

“Makineler insanların zekâlarını kullanarak yaptıkları işleri benzer şekilde yerine getirebilir mi?” sorusuyla başlayan yapay zekâ çalışmaları 1950’lerden beri popülerliğini artırarak devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.