Skip to content Skip to navigation

Dünya’nın Bir Günü

Gürkan Caner Birer
01/02/2016 - 16:01

Yörüngedeki meteoroloji uydusundan Dünya’nın bir gün içinde nasıl göründüğünü izlemek ister misiniz? 2015 yılı Ağustos ayında Japonya’ya ait Himawari-8 tarafından çekilen görüntülerde Pasifik Okyanusu’nun batısı, Avustralya, Antarktika, Alaska ve Asya’nın bir kısmı görülebiliyor.

Görüntülerde Dünya’nın bir günü 7200 kat hızlandırılarak 12 saniyeye sığdırıldı. Himawari-8 uydusunun çektiği görüntülerde, Güneş tarafından aydınlatılmadığı zaman diliminde bölge karanlıkta kalıyor. Ayrıca görüntülerde büyük bir kasırgaya da tanık olmak mümkün. Kendi kategorisinde en iyi sensörlerden birine sahip olan kameralar tarafından çekilen bu görüntülerin canlı haline ücretsiz olarak buradan ulaşılabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.