Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Büyük Havacılık Festivali TEKNOFEST 2019 Tamamlandı

Dr. Tuba Sarıgül
26/09/2019 - 09:41

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Bu yıl 1.720.000 kişinin katıldığı etkinlik dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu.

TEKNOFEST boyunca SOLOTÜRK, Türk Yıldızları, Rus Hava Kuvvetleri’nin Su-30 Akrobasi Takımı, Türk ve yabancı gösteri grupları etkileyici uçuş gösterileri gerçekleştirdi. Ayrıca aralarında ATAK helikopterinin, HÜRKUŞ eğitim uçağının, Akıncı taarruz insansız hava aracının da olduğu farklı büyüklüklere ve görevlere sahip çok sayıda hava aracı festival alanında sergilendi.

Festival kapsamında HackIstanbul 2019 CTF Yarışması, Robotik Yarışmaları, Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması, Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, Uçan Araba Tasarım Yarışması, Roket Yarışması, Savaşan İHA Yarışması, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları, Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması, Robotik Fetih 1453 Yarışması, Yapay Zekâ Yarışması, Model Uydu Yarışması, Sürü İHA Simülasyon Yarışması, Travel Datathon Yarışması, Mini Jet Radyal Kompresör Tasarım Yarışması ve Turbofan Motor Tasarım Yarışması olmak üzere farklı kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlendi. Yarışmalara Türkiye'nin 81 ilinden ve 122 farklı ülkeden toplamda 17.773 takım başvuru yaptı, 2000'den fazla takım ve 10.000 yarışmacı finalist olmaya hak kazandı.

TEKNOFEST 2019, Dünya Drone Kupası’na da ev sahipliği yaptı. Özel olarak hazırlanan parkurda düzenlenen yarışlarda pilotlar tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı drone’lar ile mücadele etti. Dünya Drone Kupası’na Türkiye, Çin, Japonya, Brezilya ve ABD de dâhil olmak üzere toplam 32 ülkeden 64 sporcu katıldı.

TEKNOFEST alanında ziyaretçiler dikey rüzgâr tünelini deneyimleme ve planetaryum etkinliklerine katılma imkânı yakaladı.

Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, 16-19 Eylül 2019 tarihleri arasında TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirildi. Zirve, Türk girişimcileri ve yatırımcıları uluslararası teknoloji girişimcileri ve yatırımcıları ile bir araya getirdi. Yurt dışından ve yurt içinden çok sayıda başvurunun yapıldığı girişim zirvesinde bu yıl Çevre ve Enerji Teknolojileri, Sağlık ve Spor Teknolojileri, Gıda ve Tarım Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri, Uzay Teknolojileri, Finans Teknolojileri, Lojistik ve Akıllı Şehir Teknolojileri alanlarındaki başvurular değerlendirilerek ödüllendirildi.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2016'dan bu yana düzenlenen, Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası buluş fuarı olan İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF'19) bu yıl TEKNOFEST kapsamında açıldı. Fuarda 22 ülkeden 384 buluş sekizi uluslararası, yedisi Türk olmak üzere toplam on beş kişilik jüri tarafından belirlenen kriterlere göre değerlendirildi. Temel hedefi büyük çabaların sonucunda ortaya çıkan buluşların tanıtılması, yatırımcıyla buluşturulması ve ticarileştirilmesi olan ISIF, aynı zamanda bu alanda farkındalık oluşturmayı da amaçlıyor.

 

TÜBİTAK, TEKNOFEST 2019’daydı

TÜBİTAK stant alanında Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME), Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY), Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM), Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı, Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı, Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı sergilediği ürünler ve düzenlediği etkinliklerle festivalde yer aldı.

TEKNOFEST’te TÜBİTAK tarafından desteklenen Bursa, Elazığ, Kayseri, Kocaeli, Konya, Bilim Üsküdar bilim merkezleri ve Deneyap atölyeleri çocuklara ve gençlere yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

TEKNOFEST’te TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları da büyük ilgi gördü. Ziyaretçiler TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplarını inceleme ve satın alma fırsatı yakaladı. Ayrıca TÜBİTAK Bilim ve Teknik, Bilim Genç, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik ekipleriyle bir araya geldiler.

 

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 15 Yaşında

Üniversiteli gençlerin en verimli elektrikli aracı üretmek için yarıştığı Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, 15. yılında 18-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Elektromobil ve Hidromobil olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışlarda güvenlik ve teknik kontroller sonucunda 28 elektromobil ve 5 hidromobil aracı final yarışlarına katılmaya hak kazandı. Araçların yaklaşık 60 kilometrelik mesafeyi 65 dakikada tamamlamaları gereken yarışlarda en iyi enerji tüketim değerleri dikkate alındı. Yarışmada Çukurova Üniversitesi Elektromobil takımı en yüksek puanı kazanarak Elektromobil kategorisinde birinci oldu. Yarışı, yarış tarihinin en düşük enerji tüketim değeri olan 715 Wh ile bitirerek Verimlilik Rekor Ödülü’nün de sahibi olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) takımı ikinci olurken üçüncülüğü ise bu kategoride ilk defa yarışan Altınbaş Üniversitesi Eva Team elde etti.

Hidrojen yakıt pili ve bataryanın birlikte kullanıldığı araçların yarıştığı Hidromobil kategorisinde ise birinci, son üç yılın şampiyonu olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) takımı, ikinci Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana takımı ve üçüncü Bursa Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı oldu. Final yarışlarının sonuçları ve ayrıntılı bilgi için Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması

2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, TEKNOFEST kapsamında 16-19 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirildi.

Sabit Kanat ve Döner Kanat olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmaya Türkiye’den ve yurt dışından toplam 112 takım katıldı. Sabit Kanat kategorisinde birinci Instıtut Teknologı Sepuluh Nopember Üniversitesinden INSTITUT TEKNOLOGI SEPULUH takımı, ikinci Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden ALBATROS takımı, üçüncü ise İstanbul Teknik Üniversitesinden APİS ARGE takımı oldu. Döner Kanat kategorisinde ise Konya Teknik Üniversitesinden RACLAB takımı birincilik ödülünü kazandı. Yarışmanın sonuçlarına TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda ödül alan takımların araçları 20-22 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST kapsamında Atatürk Havalimanı’nda sergilendi, ödül töreni ise 21-22 Eylül 2019 tarihlerinde yapıldı. Dereceye giren takımlara ödülleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katıldığı tören ile takdim edildi.

 

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları

Yarışmada Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik dalında ikinci olan Görme Engelliler İçin Kabartma Yazıcı projesi

Ön lisans ve lisans öğrencilerinin ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bilimsel çözümler üretmelerini ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini geliştirmelerine yönelik olarak projeler hazırlamalarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları’nın kazananları belli oldu.

Bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmada öğrenciler Akıllı Şehirler ve Ulaşım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Eğitim, Enerji ve Çevre, Gıda ve Tarım, Makine İmalatı ve Otomotiv, Sağlık, Savunma, Uzay ve Havacılık, Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik kategorilerinde projeler hazırladı.160 farklı üniversiteden toplam 1640 proje başvurusu yapılan yarışmada ön inceleme ve jüri değerlendirmeleri sonucunda 613 proje bölge yarışmalarına davet edildi. Ankara, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Konya illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bölge sergilerinin ardından birincilik derecesi alan 112 projenin final sergisi TEKNOFEST kapsamında 18-22 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Final değerlendirmelerinin sonucunda 40 proje ödüle layık görüldü.

 

Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı

Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı’nın dördüncüsü bu yıl “Küresel Eğilimlere Göre Yükselen Teknolojiler” ve “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminin Etkileştirilmesi” ana temalarıyla  20-21 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirildi.

Kurultayın temel hedefleri, araştırmalarını yurt dışında sürdüren Türk bilim insanlarının Türkiye Araştırma Alanı ile ilişki ve bağlarının güçlendirilmesi ve Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında uluslararası bir cazibe merkezi hâline getirilmesi. Kurultaya ABD’den Hollanda’ya, Norveç’ten Malezya’ya, İngiltere’den Danimarka’ya 18 farklı ülkeden 96 Türk bilim insanının yanı sıra yurt içinden aralarında başarılı Türk bilim insanlarının, önde gelen kamu kurumlarından yöneticilerin, özel sektör ve üniversite temsilcilerinin bulunduğu 96 kişi olmak üzere toplam 192 kişi katıldı.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin yaptığı çalışmalar WASP-76b adlı bir ötegezegenin atmosferinde demir yağmurları yağdığına işaret ediyor. Dr. D. Ehrenreich ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci bilinen en büyük kozmik patlamayı gözlemledi. Dünya’ya 390 milyon ışık yılı mesafedeki Yılancı Gökada Kümesi’nde meydana gelen patlama sırasında yayılan enerjinin daha önceleri bilinen en büyük patlamadakinin beş katı kadar olduğu belirtiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir yıldan uzun süredir Mars’ta görev yapan InSight, bulunduğu bölgede daha önceleri tahmin edilenden on kat daha büyük manyetik alan tespit etti. Uzay aracının gönderdiği veriler, Mars’ın yüzeyindeki manyetik alanın günlük hatta saniyelik olarak değiştiğini gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Mars’ın jeolojik yapısını incelemek için özel olarak tasarlanan InSight aracı, 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmişti. InSight’ın topladığı verilerin analiz edilmesiyle elde edilen ilk bilgiler Nature Geoscience’ın özel bir sayısında yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayında gökyüzünde görebileceğiniz takımyıldızlardan biri, ters soru işaretine benzeyen şekliyle dikkat çeken Aslan Takımyıldızı. Aslan Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Regulus -Aslan’ın Kalbi olarak da isimlendirilir- ise bu soru işaretinin noktasını oluşturur.

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek.