Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Hızlı Kamerası

Dr. Tuba Sarıgül
03/09/2014 - 16:29

Yayın hakkı: Tokyo Üniversitesi

Japonya’daki Tokyo ve Keio üniversitelerinden araştırmacılar dünyanın en hızlı kamerasını geliştirdi. Kamera saniyede 4,4 trilyon kare kaydedebiliyor. Bu teknoloji sayesinde daha önce fotoğraflanması mümkün görünmeyen olayları, örneğin kimyasal bir tepkimeyi görüntülemek mümkün olabilir. Geliştirilen yeni cihaz daha önce ulaşılandan 1000 kat daha hızlı.

Yüksek hızda görüntüleme yapan kameralar genellikle belli bir zaman aralığında çok sayıda görüntüyü art arda dijital bir hafızaya kaydeder. Tokyo ve Keio üniversitelerinden araştırmacılar kameranın saniyede kaydettiği kare sayısını artırabilmek için bilimsel araştırmalarda da kullanılan bir görüntüleme yönteminin prensiplerinden yararlandı. Pump-probe adı verilen bu yöntemde örnek üzerine yüksek hızlı lazer gönderiliyor ve ikinci bir ışın yardımıyla örnekte meydana gelen değişim zamana bağlı olarak ölçülüyor. Araştırmacılar geliştirdikleri yeni cihazın nasıl çalıştığını Nature Photonics dergisinde yayımlanan çalışmalarında anlattı.

Bu yöntemle yüksek hızda çok boyutlu görüntüleme yapmak mümkün. Bu özellikleri sayesinde cihaz sağlık alanında da kullanılabilir. Araştırmacılar gelecekte şu anki örneği yaklaşık 1 metrekare alan kaplayan cihazın boyutlarını küçültmek ve 450x450 piksel olan çözünürlüğünü artırmak istiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.