Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Hızlı Kamerası

Dr. Tuba Sarıgül
03/09/2014 - 16:29

Yayın hakkı: Tokyo Üniversitesi

Japonya’daki Tokyo ve Keio üniversitelerinden araştırmacılar dünyanın en hızlı kamerasını geliştirdi. Kamera saniyede 4,4 trilyon kare kaydedebiliyor. Bu teknoloji sayesinde daha önce fotoğraflanması mümkün görünmeyen olayları, örneğin kimyasal bir tepkimeyi görüntülemek mümkün olabilir. Geliştirilen yeni cihaz daha önce ulaşılandan 1000 kat daha hızlı.

Yüksek hızda görüntüleme yapan kameralar genellikle belli bir zaman aralığında çok sayıda görüntüyü art arda dijital bir hafızaya kaydeder. Tokyo ve Keio üniversitelerinden araştırmacılar kameranın saniyede kaydettiği kare sayısını artırabilmek için bilimsel araştırmalarda da kullanılan bir görüntüleme yönteminin prensiplerinden yararlandı. Pump-probe adı verilen bu yöntemde örnek üzerine yüksek hızlı lazer gönderiliyor ve ikinci bir ışın yardımıyla örnekte meydana gelen değişim zamana bağlı olarak ölçülüyor. Araştırmacılar geliştirdikleri yeni cihazın nasıl çalıştığını Nature Photonics dergisinde yayımlanan çalışmalarında anlattı.

Bu yöntemle yüksek hızda çok boyutlu görüntüleme yapmak mümkün. Bu özellikleri sayesinde cihaz sağlık alanında da kullanılabilir. Araştırmacılar gelecekte şu anki örneği yaklaşık 1 metrekare alan kaplayan cihazın boyutlarını küçültmek ve 450x450 piksel olan çözünürlüğünü artırmak istiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.