Skip to content Skip to navigation

Dünyanın En Uzun Asma Yaya Köprüsü

Dr. Tuba Sarıgül
15/09/2017 - 16:56

Zermatt Tourismus

Yerden 85 metre yüksekte yarım kilometre boyunca yürümeye cesaret edebilir miydiniz?

İsviçre’nin Grächen ve Zermatt kasabaları arasındaki Europawege isimli yürüyüş rotası üzerinde inşa edilen Charles Kuonen Asma Köprüsü 494 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun asma yaya köprüsü. Köprünün yerden yüksekliği 85 metreye ulaşıyor. Köprüde yalnızca tek sıra halinde yürümek mümkün. Çünkü genişliği sadece 65 cm.

Matterhorn Dağı

Köprüden geçerken arka planda İsviçre Alpleri’nin en yüksek dağlarının bazılarının, örneğin üçgen şekilleriyle dikkat çeken Matterhorn ve Weisshorn dağları ile Bern Sıradağları’ının nefes kesici görüntülerine tanık olabilirsiniz. Eğer yükseklik korkunuz yoksa köprünün üzerine inşa edildiği derin vadi manzarasını da izleyebilirsiniz.

Zermatt Tourismus

İlgili İçerikler

Mimarlık

Çok katlı beton yapılar sosyal yaşamın yanı sıra çevreyi de olumsuz etkiliyor. Günümüzde artan çevre kirliliğini önlemek için ahşap yapıların kullanımı artıyor.

Mimarlık

Bilim Genç olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel, 2018’de Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne (TÜBA GEBİP) layık görülen Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Afacan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Mimarlık

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayının en beğenilen fotoğrafları Ahmet Utkan Ünal’a ait Uçak Park, Ekrem Öztürk’e ait Arı Temalı Park ve Daisuke Miyafuji’ye ait Bilbao Havalimanı olarak belirlendi.

Mimarlık

Kerpiç, tuğla, taş ve ahşap… Bunlar binlerce yıllık deneyimlerin ürünü olan doğal inşaat malzemeleriydi.

Mimarlık

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi halka açık alanlarda rastladığınız ilginç tasarımlara odaklamanızı istiyoruz. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #SıradışıTasarımlar etiketini eklemeyi unutmayın.

Mimarlık

Köprüler çoğunlukla doğal bir engeli, örneğin bir vadiyi ya da nehri aşmak için inşa edilen yapılar.

Mimarlık

Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında aralık ayının konusu “Mimari” idi.

Mimarlık

TÜBİTAK Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında aralık ayının konusu “Mimari”.

Mimarlık

Yaz ayları belki de yıl boyunca çevreyle ve doğayla en fazla etkileşim halinde olduğumuz zaman dilimi.

Mimarlık

Günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerindeki antik kalıntılar, çok sayıda ziyaretçiyi kendilerine çekiyor.